karaluchy-audiobook-kryminal

Najlepsze audiobooki kryminały

Kryminały od lat cieszą się dużą popularnością, ze względu na swoją nieprzewidywalność i nieustające napięcie. W tej kategorii audiobooków znajdziemy wiele wspaniałych tytułów, które z pewnością przyciągną naszą uwagę i pochłoną nas bez reszty.

W tym wpisie przedstawimy najlepsze kryminalne audiobooki, które warto usłyszeć i które zapewnią wiele godzin niezapomnianych wrażeń. Nasza lista zawiera najlepsze kryminały współczesne, nie zabraknie audiobooków kryminalnych skandynawskich, polskich a także bestsellerów z innych krajów. Od tajemniczych morderstw po wyrazistych, intrygujących bohaterów i antybohaterów oraz zaskakujące zakończenia, te audiobooki z pewnością zapewnią nam moc emocji i zachęcą do dalszego poszukiwania kolejnych, intrygujących tytułów.

Najlepsze audiobooki kryminały

1. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet – Stieg Larsson

Długość nagrania: 21 godzin 10 minut

Czyta: Krzysztof Gosztyła

„Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” to pierwsza część trylogii Millenium. Powieść zdobyła światową sławę i doczekała się szwedzkiej i amerykańskiej ekranizacji.
Akcja skupia się wokół szwedzkiego dziennikarza Mikaela Blomkvista i intrygującej hakerki, Lisbeth Salander, którzy próbują rozwikłać dawną historię zaginięcia młodej dziewczyny. Historia ta od 40 lat nie daje spokoju wujowi dziewczyny, właścicielowi wielkiego koncernu przemysłowego. Blomkvist i Salander wspólnie szybko wpadają na trop mrocznej i krwawej historii rodzinnej.

Gdzie kupić „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”?

2. Karaluchy – Jo Nesbø

Długość nagrania: 11 godzin 31 minut

Czyta: Zespół aktorów, narrator – Mariusz Bonaszewski, Harry Hole – Borys Szyc

Audiobook Karaluchy, druga powieść z cyklu o Harrym Hole, został wydany jako superprodukcja. Jest to świetna przygoda audio, gdzie oprawa dźwiękowa i specjalnie skomponowana do audiobooka muzyka tworzą genialny efekt. 

Audiobook opowiada historię norweskiego inspektora Harry’ego Hole, który zostaje wysłany z Oslo do Bangkoku gdy norweski ambasador w Tajlandii zostaje znaleziony martwy w domu publicznym. Po przybyciu Harry odkrywa, że ta sprawa dotyczy znacznie więcej niż jednego morderstwa. Innymi słowy, dla każdego karalucha, którego widzisz w swoim pokoju hotelowym, jest setki za ścianami. Otoczony ciągłym hałasem gwaru ulicznego, Harry zagłębia się w uliczki Bangkoku wzdłuż których ciągną się bary go-go, świątynie oraz opium i próbuje rozwikłać historię śmierci ambasadora.

Gdzie kupić „Karaluchy”?

3. Wołanie kukułki – Robert Galbraith

Długość nagrania: 16 godzin 18 minut

Czyta: Maciej Stuhr

Ten audiobook to mistrzostwo interpretacji narratorskiej w wykonaniu Macieja Stuhra, który w niesamowity sposób przybiera inną barwę głosu i manierę mówienia dla każdego bohatera. Kiedy czyta kwestie detektywa Strike’a to słyszymy postawnego mężczyznę, kiedy czyta kwestie głównej bohaterki Robin moglibyśmy przysiąc że mówi drobna kobieta. 

Wołanie Kukułki to pierwsza część serii o londyńskim detektywie Cormoranie Strike’u. To pierwsza powieść detektywistyczna autorstwa J.K. Rowling. Powieść została wydana pod przybranym nazwiskiem Robert Galbraith a po ujawnieniu tożsamości autora, książka stała się bestsellerem i zyskała ogromna popularność i została zekranizowana jako popularny serial.

Historia opowiada o śledztwie prowadzonym przez prywatnego detektywa Cormorana Strike’a, który jest zatrudniony w celu wyjaśnienia śmierci supermodelki. Powieść zawiera intrygujące zwroty akcji i zaskakujące odkrycia, które trzymają w niepewności aż do ostatnich minut.

Gdzie kupić „Wołanie kukułki”?

4. Ofiara bez twarzy – Stefan Ahnhem

Długość nagrania: 19 godzin 59 minut

Czyta: Mariusz Bonaszewski

Pierwsza część serii o szwedzkim inspektorze policji Fabianie Risku. Przerażające thrillery Stefana Ahnhema porównywane są do powieści Nesbo o Harrym Hole. W polskim wydaniu audiobooki Ahnhema czytane są podobnie jak większość audiobooków o Harry Hole przez Mariusza Bonaszewskiego. Dlatego też fanom audiobooków o Harrym Hole może bardzo spodobać się seria o Fabianie Risku. Narracja Bonaszewskiego bardzo dobrze oddaje momenty grozy, najlepiej słuchać ich w ciemnościach… 

W “Ofierze bez twarzy” ginie dwóch mężczyzn. Obaj byli dręczycielami w szkole. Znaleziono tylko jeden trop na miejscu zbrodni: zdjęcie z klasy, na którym dwie twarze zostały starannie przekreślone.
Fabian Risk jest jednym z twarzy na zdjęciu. Jest także głównym śledczym w tej sprawie. Myślał, że zostawił swoje szkolne dni za sobą. Teraz jego koledzy z klasy umierają za grzechy z dzieciństwa.

Gdzie kupić „Ofiarę bez twarzy”?

5. Uwikłanie – Zygmunt Miłoszewski

Długość nagrania: 10 godzin 43 minuty

Czyta: Robert Jarociński

Pierwsza część trylogii o prokuratorze Szackim. Seria odniosła sukces w Polsce i za granica a na motywach tej powieści ukazał się film.


Rano po niekonwencjonalnym seansie psychoterapii w warszawskim klasztorze, Henryk Telak zostaje znaleziony martwy, z rożnem wbitym w jedno oko. Sprawa trafia na biurko Prokuratora Teodora Szackiego. Zmęczony życiem, znużony biurokracją i znudzony małżeństwem, Szacki czuje, że życie go ominęło, ale ta sprawa wszystko zmienia. Poszukiwania Szackiego wydobywają na powierzchnię inne morderstwo, które miało miejsce dwadzieścia lat wcześniej. Ślad prowadzi do faktów, których dla jego własnego bezpieczeństwa lepiej byłoby mu nie znać.

Gdzie kupić „Uwikłanie”?

6. Obłęd – Erik Axl Sund

Długość nagrania: 12 godzin 16 minut

Czyta: Wojciech Żołądkowicz

W Sztokholmie znaleziono zwłoki kilku chłopców, którzy zostali odurzeni, pobici i okaleczeni w miejscach intymnych i na twarzy. Wszystko wskazuje na to, że chłopcy byli imigrantami z różnych krajów. Śledztwo prowadzi niedawno awansowana komisarz Jeanette Kihlberg, która wobec małej ilości dowodów nawiązuje współpracę z psychologiem aby móc ustalić motywację sprawcy i posunąć śledztwo do przodu.

Powieść jest zaskakująca jak na kryminał, makabryczna i podejmuje wiele wątków obyczajowych. To pierwsza część trylogii, która została nagrodzona w Szwecji a także zdobyła międzynarodową popularność. Seria została napisana pod pseudonimem, jej autorami są producent muzyczny i artysta elektropunk. 

Gdzie kupić „Obłęd”?

7. Dziewczyna z pociągu – Paula Hawkins

Długość nagrania: 9 godzin 45 minut

Czyta: Karolina Gruszka

Akcja powieści rozgrywa się w Londynie i opowiada historię Rachel, która codziennie jeżdżąc pociągiem przygląda się oknom w domach położonych wzdłuż jego trasy. Kiedy Rachel dowiaduje się, że mieszkanka jednego z domów zostaje zamordowana, wplątuje się w śledztwo policji ponieważ musi przekazać śledczym zaobserwowane przez siebie fakty istotne dla sprawy.

Audiobook jest pełem napięcia i zaskakujących zwrotów akcji, a główna bohaterka staje się coraz bardziej zdesperowana w swoich poszukiwaniach prawdy. Powieść z powodzeniem została przeniesiona na ekrany kinowe a główną rolę zagrała Emily Blunt.

Gdzie kupić „Dziewczynę z pociągu”?

8. Pasażer 23 – Sebastian Fitzek

Długość nagrania: 12 godzin 45 minut

Czyta: Piotr Grabowski

Martin Schwartz, niemiecki inspektor policji jest zrozpaczony po zaginięciu żony i synka, którzy nigdy nie wrócili z podróży pasażerskim statkiem wycieczkowym. Martin dowiaduje się że na pokładzie statku jest mała dziewczynka, która ma ze sobą maskotkę synka Martina. Martin ustala, że na statku zaginęli również inni pasażerowie.

Powieść jest pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i napięcia, pozostawiając czytelnika w ciągłym niepokoju i zaintrygowani.

Gdzie kupić „Pasażera 23”?

9. Księżniczka z lodu – Camilla Läckberg

Długość nagrania: 11 godzin 40 minut

Czyta: Marcin Perchuć

Kiedy zimna i bezwzględna kobieta zostaje znaleziona martwa, śledztwo prowadzi do tajemniczej rodziny i ich skrywanych sekretów. Czy morderstwa są powiązane z przeszłością rodziny, czy też ktoś z zewnątrz jest winny? Sprawę próbuje rozwikłać Erika Falck przyjaciółka z dzieciństwa ofiary. Powieść oferuje wciągającą intrygę a także niezapomnianych bohaterów i mrożące krew w żyłach sceny.

Gdzie kupić „Księżniczkę z lodu”?

10. Śmierć w Breslau – Marek Krajewski

Długość nagrania: 8 godz. 35 min.

Czyta: Marcin Popczyński

Kryminał retro, pierwsza część cyklu o komisarzu Eberhardzie Mocku.

Akcja dzieje się w przedwojennym mrocznym Wrocławiu. Wznowione zostaje śledztwo w sprawie zwłok dwóch kobiet, które znaleziono rok wcześniej. Sprawę rozwiązuje Mock wraz z berlińskim policjantem. 

Gdzie kupić „Śmierć w Breslau”?

11. Nie mów nikomu – Harlan Coben

Długość nagrania: 10 godzin 9 minut

Czyta: Jan Peszek

Doktor David Beck nie może uporać się ze stratą po zaginięciu żony i późniejszym odnalezieniu jej zwłok. Po ośmiu latach od jej śmierci otrzymuje dziwną wiadomość, która dotyczy jego zmarłej żony i w której zostaje ostrzeżony, żeby zachować tę wiadomość w tajemnicy. Beck zaczyna walczyć ze złudzeniem, że jego żona może żyć i przeżywa koszmar, próbując dotrzeć do sedna wiadomości i jej nadawcy.

Gdzie kupić „Nie mów nikomu”?

Pozostałe audiobooki kryminalne:

Zobacz też:

100 najlepszych audiobookow wszech czasów

Czy znasz te niesamowite słuchowiska kryminalne

Najlepsze słuchowiska sensacyjne

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *