najlepsze audiobooki dla dzieci

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Przed wami lista 20 najciekawszych i wartościowych audiobooków i słuchowisk dla dzieci do słuchania podczas wieczornego wyciszania do snu i podróży samochodem. Wszystkie 20 tytułów to nagrania wysokiej jakości czytane przez profesjonalnych aktorów doświadczonych w pracy z materiałami dla dzieci.

Audiobooki dla dzieci podzieliłam na 4 grupy wiekowe, aby łatwiej było znaleźć tytuły, które są odpowiednie dla naszych dzieci.

Wszystkie z tych tytułów są dostępne w aplikacji Audioteka. Polecam tę aplikację, ze względu na bardzo przydatną opcję Audioteka Kids, o której w szczegółach napiszę w dalszej części tego wpisu.

20 najlepszych audiobooków dla dzieci w 2024r.

Audiobooki dla dzieci w wieku 0-3 lat

Historyjki dla małych uszu – Joanna Wachowiak

Hity Maluszka – Katarzyna Chudzik-Bazydło, Robert Kanaan

Jak słonik polubił chodzenie do przedszkola – Zuzana Fijewska-Malesza

Kołysanki niedzisiejsze – Aneta Strzeszewska

Opowiastki dla małych uszu – Joanna Wachowiak

Audiobooki dla dzieci w wieku 4-6 lat

Kot w butach i inne bajki – Magdalena Kuczyńska

Król Maciuś Pierwszy – Janusz Korczak

Dziadek do orzechów – Ernst Theodor Amadeus Hoffmann, Józef Kramsztyk

Bajki na dobranoc – Igor Sikirycki

Opowiadania dla przedszkolaków – Renata Piątkowska

Audiobooki dla dzieci w wieku 7-10 lat

Karolcia – Maria Krüger

Cukierku, ty łobuzie – Waldemar Cichoń

Akademia Pana Kleksa – Jan Brzechwa

Przygody Sindbada Żeglarza – Bolesław Leśmian

Mały książę – Antoine de Saint-Exupéry

Audiobooki dla dzieci w wieku 11-13 lat

Oliver Twist – Charles Dickens

Władca Lewawu – Dorota Terakowska

Opowieści z Narnii – Lew, Czarownica i Stara Szafa – Clive Staples Lewis

Niedokończony eliksir nieśmiertelności – Katarzyna Majgier

Wonka – Paul King, Roald Dahl, Sibeal Pounder, Simon Farnaby

Skąd brać audiobooki dla dzieci

Audiobooki dla dzieci bardzo łatwo znaleźć obecnie w internecie na YouTube, Spotify, w Audiotece, Storytel czy Ebookpoint. Polecam jednak dokładnie zbadać treść tego, co będziemy puszczać naszym dzieciom do słuchania, ponieważ łatwo natrafić na audiobooki wybrakowane, amatorskie lub po prostu nieodpowiednie dla wieku dziecka.

Jestem fanem słuchania jakościowych audiobooków z legalnych źródeł, nagranych przez zawodowych aktorów np. Edytę Jungowską czy Macieja Stuhra. Nie polecam puszczać dzieciom audiobooków z YouTube czy Spotify. W obecnych czasach korzystanie z dedykowanych aplikacji do audiobooków jest tanie, wygodne, oraz bezpieczne dla naszych dzieci. Pozwala zaoszczędzić dużo czasu na wyszukiwanie audiobooka odpowiedniego dla dziecka i możemy być pewni, że nie wskoczą nam niechciane reklamy, albo że po zakończeniu audiobooka nie włączy się inny utwór lub filmik nieodpowiedni dla dzieci.

Świetne rozwiązanie ma Audioteka Kids i Storytel Kids Mode – czyli bezpieczny tryb dziecięcy, gdzie audiobooki dla dzieci są wydzieloną częścią konta rodzica.

Jak wygodnie puszczać dzieciom audiobooki

Najmłodszym dzieciom można puszczać audiobooki po prostu z własnego telefonu z aplikacji do audiobooków, np. podczas wyciszania dziecka do snu. Aplikacje do audiobooków (Audioteka, Empik Go, Storytel) mają zazwyczaj wyłącznik czasowy, dzięki któremu możemy ustawić wyłączenie audiobooka po np. 15 minutach lub pod koniec obecnego rozdziału.

Inne rozwiązanie to tryb dziecięcy, dostępny w abonamentach Audioteka Klub (Audioteka Kids) czy Storytel (Kids Mode). Rodzic ma wykupiony abonament, a dziecko dostaje w nim swoje własne podkonto podpięte pod konto rodzica, z którego może korzystać na swoim telefonie lub na telefonie rodzica. W takim trybie dziecięcym dziecko ma dostęp wyłącznie do treści przeznaczonych dla dzieci, może więc bezpiecznie samo przeglądać, wybierać i włączać audiobooki. Aktywność i historia słuchania dziecka w trybie dziecięcym nie mieszają się z aktywnością rodzica w aplikacji, rodzic ma swoje konto a dziecko ma swoje osobne podkonto.

Darmowe audiobooki dla dzieci

Skąd brać audiobooki darmowe bez narażania dziecka na wybrakowane audiobooki słabej jakości lub niedostosowane do wieku dziecka i przerywane reklamami? W internecie jest bardzo łatwo znaleźć nagrania oznaczone jako bajki czy audiobooki dla dzieci, jednak wiele z nich to początkowe fragmenty zamiast całych audiobooków.

Audiobooki za darmo można wypróbować przez 2 tygodnie w okresie próbnym Audioteka Klub np. Charlie i fabryka czekolady, Dzieci z Bullerbyn, Karolcia. Polecam tę opcję, ponieważ audiobooki są tam posortowane wiekiem dziecka, bardzo łatwo jest więc znaleźć odpowiedni tytuł.

Darmowe bajki czytane przez popularnych aktorów udostępnia za darmo Ninateka. Są to kilkuminutowe nagrania wideo, razem ponad 20 krótkich bajek.

Rodzaje audiobooków dla dzieci: słuchowiska, bajki, bajki po angielsku

Wśród treści audio dla dzieci możemy wybierać spośród kilku typów nagrań.

Audiobooki dla dzieci

Audiobooki – inaczej książki do słuchania, gdzie jeden aktor czyta treść książki. Przykładem może być audiobook „W pustyni i w puszczy” czytany przez Annę Dereszowską lub „Harry Potter” czytany przez Piotra Fronczewskiego.

Słuchowiska dla dzieci

Słuchowiska – nagrania z udźwiękowieniem i udziałem wielu aktorów, każda postać mówi innym głosem, a scenom może towarzyszyć muzyka i efekty dźwiękowe, które dodają kontekstu np. szum wody i śpiew ptaków, gdy akcja toczy się w lesie nad rzeką. W takich słuchowiskach zazwyczaj dużo się dzieje, jest więcej bodźców, dlatego mogą być przydatne np. podczas dłuższej podróży samochodem. Przykładem słuchowiska jest „Charlie i fabryka czekolady” z udziałem ponad 20 aktorów.

Bajki do słuchania

Bajki do słuchania – to audiobooki dla najmłodszych, zazwyczaj bardzo krótkie nagrania historyjek dla dzieci czytane przez jednego aktora. Chętnie słuchane przez dzieci do snu. Często na przykładzie postaci dzieci lub zwierząt przekazana jest jakaś nauka, przez którą dzieci poznają świat. Przykładem bajki do słuchania jest „Kot w butach„.

Bajki do nauki angielskiego

Bajki dla dzieci do nauki angielskiego – jeśli chcemy, by dzieci doskonaliły umiejętności językowe poprzez słuchanie, możemy sięgnąć po specjalne bajki do nauki angielskiego. Są to treści specjalnie stworzone dla dzieci uczących się języka, dla których angielski nie jest pierwszym językiem. Treść bajki jest uproszczona i czytana wolno i wyraźnie przez lektorów native. Często takie audiobooki zawierają obok wersji angielskiej również nagrania wersji polskiej lub wersje audio dwujęzyczne. Przykładem takiego audiobooka jest „Baśń o złej królewnie” czy „Kopciuszek” po angielsku.

Bajki dla dzieci po angielsku

Bajki dla dzieci po angielsku Wśród audiobooków dla dzieci są też dostępne treści po angielsku np. bajki przeznaczone dla dzieci dwujęzycznych lub dzieci ze znajomością angielskiego zbliżoną do języka ojczystego. Tutaj w odróżnieniu od poprzedniej kategorii nie mamy wersji polskich, a treść bajki zawiera zwroty i słownictwo w normalnym wymiarze, odpowiednie dla dzieci, których angielski jest językiem ojczystym lub o zbliżonym poziomie.

Najlepsze słuchowiska dla dzieci

Słuchowiska dla dzieci to szczególnie lubiany przez dzieci format, pełen dźwięków, muzyki i każda postać mówi głosem innego aktora. Aktorzy specjalnie pracują głosem aby nadać często niezwykłym postaciom specjalnego charakteru. Popularne bajki i historie są specjalnie zaadoptowane na potrzeby słuchowiska, gdzie zdarzenia musza być słyszane. Niekiedy słuchowiska to nowe oryginalne historie napisane z myślą nie o książce lecz o słuchowisku.

10 najlepszych słuchowisk dla dzieci

Ryjówka przeznaczenia

Charlie i fabryka czekolady

Złota Rybka

Pan Twardowski

Kraina śpiochów

Gwiazdkowa afera

W borowkowie

Ostatnie takie wakacje

Królowa śniegu

Alicja w krainie czarów

Najlepsze słuchowiska muzyczne dla dzieci

Inna grupę stanowią słuchowiska muzyczne dla dzieci, gdzie aktorzy śpiewają, a historia jest opowiedziana poprzez muzykę i piosenki.

Piosenki Piotruś Pan: Audio Musical

Przedszkolaki

Bajeczki pioseneczki: Calineczka

Bajeczki pioseneczki: Tarzan

Audiobooki dla dzieci w Audiotece

Audioteka ma specjalne rozwiązanie dla dzieci Audioteka Kids. W abonamencie Audioteka Klub (od 19,90 zł) mamy możliwość założenia dziecku podkonta Audioteka Kids. To specjalny katalog treści audio dla dzieci, do którego dostęp nasze dziecko może mieć albo przez swój własny telefon lub przez telefon rodzica. W rezultacie dziecko ma odrębne podkonto, a jego aktywność audiobooków jest rozdzielona od aktywności rodziny. Audioteka Kids daje dostęp do setek tytułów odpowiednich dla dzieci w wieku od maluszka do młodzieży szkolnej – bajek, audiobooków przygodowych, lektur szkolnych, nagrań edukacyjnych, popularnych serii dla dzieci itd.

Audiobooki dla dzieci w Storytel

Storytel ma specjalne rozwiązanie dla dzieci – tryb dziecięcy Kids Mode. W abonamencie Storytel mamy możliwość założenia dziecku podkonta tryb dziecięcy Kids Mode. To specjalny katalog treści audio dla dzieci, do którego dostęp nasze dziecko może mieć albo przez swój własny telefon lub przez telefon rodzica. W rezultacie dziecko ma odrębne podkonto, a jego aktywność audiobooków jest rozdzielona od aktywności rodzica. Storytel daje dostęp do setek tytułów dla dzieci – bajek, audiobooków przygodowych, lektur szkolnych itd. Rozwiązanie Kids Mode najlepiej nadaje się dla najmłodszych dzieci, natomiast młodzież i starsze dzieci mogą być częścią pakietu rodzinnego Family, gdzie każda osoba ma osobne konto z całym katalogiem Storytel na własnym telefonie.

Lektury szkolne w formie audiobooków

Wiele lektur szkolnych od dawna ma już swoje wersje audiobookowe, a najsłynniejsze dzieła literackie mają nawet po 3 lub więcej róznych realizacji audiobookowych, czytanych przez znanych aktorów.

Czasami dłuższe książki są też wydawane jako audiobooki skrócone. Są to adaptacje, gdzie np. skraca się opisy i wycina mało istotne wątki poboczne, lecz główne wydarzenia są zawarte w całości.

Często dyskutuje się na temat słuchania lektur audiobooków – czy słuchanie zamiast czytania jest dobre dla dzieci. Słuchanie nie powinno całkowicie zastąpić czytania lektur są jednak dwa powody dla których warto sięgnąć po audiobooka. Audiobook może urozmaicić dzieciom lekturę, zaciekawić je dzięki dobrej pracy lektora, który umiejętnie czytając sprawia że ksiązka staje się wciągająca. Po drugie audiobook może pomóc dzieciom przebrnać przez dłuższe książki, których nie są w stanie kontynuować szczególnie, jeśli jest presja czasu na skończenie lektury.

Gdzie ściągnąć lektury szkolne do słuchania

Audioteka ma pokaźny katalog lektur szkolnych, polecam tę aplikację ponieważ wszystkie lektury są uporządkowane na cztery poziomy szkolne tj. lektury dla klas 1-3, 4-6, 7-8 i szkoły średniej. Nie ma tam oczywiście wszystkich lektur na każdym poziomie, ale bardzo łatwo można zlokalizować te, które dzieci mają na swojej liście na dany rok szkolny.

Lektur szkolnych w Audiotece można posłuchać na telefonie poprzez aplikację lub też po zakupieniu ściągnij audiobooka mp3 na swoje urządzenie – smartfona, tablet czy komputer.

Lektury w Audiotece są płatne, choć aplikacja ma okres próbny, w którym przez 2 tygodnie możemy słuchać za darmo. To odpowiednio dużo czasu, aby przesłuchać od jednej do trzech lektur szkolnych. Część z lektur w Audiotece jest w abonamencie na audiobooki Audioteka Klub – to się może opłacać ponieważ płacąc za abonament 20-40 zł miesięcznie możemy przesłuchać wiele książek. Lektury można też kupić w Audiotece pojedynczo bez abonamentów – wówczas możemy je ściągnąć jako audiobook mp3.

Lektury szkolne audiobooki za darmo

Niektóre lektury są dostępne do słuchania za darmo na stronie i kanałach fundacji Wolne Lektury.

Lektury szkolne słuchowiska

Oprócz zwykłych audiobooków, niektóre lektury doczekały się nawet wspaniałych słuchowisk superprodukcji jak np. „Krzyżacy„, „Przygody Alicji w Krainie Czarów„, „Mistrz i Małgorzata„, „Zbrodnia i Kara” czy „Makbet„. Superprodukcje to takie audiobooki na sterydach z mega oprawą dźwiękową i dużą ilością aktorów. Polecam przesłuchanie tych lektur w postaci audiobooka. Superprodukcja Krzyżacy to wspaniała przygoda dźwiękowa, nagrana przez twórców jednego z najlepszych audiobooków czyli Gra o Tron.

Lektury szkolne audiobooki z opracowaniem

Dzieci mogą też posłuchać lektur audio z opracowaniem, czyli obok treści książki posłuchają też streszczenia, biografii autora, oraz objaśnienia motywów pojawiających się w książce. „Szatan z siódmej klasy„, „Kamienie na szaniec„, „Dżuma

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *