niezwyciezony audiobook science fiction audioteka

100 najlepszych audioobooków wszech czasów

Czy znasz to ciepłe uczucie przyjemności słuchania ulubionej historii? Czy dobrze dobrany lektor potrafi sprawić, że nawet zwykła codzienna droga samochodem lub autobusem zamienia się w niezwykłą przygodę?

W tym wpisie przedstawimy 100 najlepszych audiobooków wszech czasów, czyli mnóstwo powodów aby ta przygoda trwała.

Przygotujcie się na spotkanie nowych bohaterów i na emocje, które wywołuje znajomy głos lektora. Na tej liście znajdziecie nie tylko najlepsze audiobooki, słuchowiska i superprodukcje, które już poruszyły Wasze serca, ale także te, które jeszcze czekają na Wasze odkrycie. To nie tylko ranking, ale kompendium dla tych, którzy wierzą w siłę słowa w wersji dźwiękowej.

Dla nas audiobook to nie tylko forma konsumpcji literatury, to prawdziwe uczestnictwo w magicznym teatrze dźwięków, który sprawia, że czytanie staje się wielowymiarowym doświadczeniem.

Gotowi? Rozpocznijmy podróż po 100 najlepszych audiobookach wszech czasów.

100 najlepszych audiobooków wszech czasów

Słuchowiska o Wiedźminie – Andrzej Sapkowski

wiedzmin-audiobook-fantasy-superprodukcja-400x400-1

Długość nagrania: 90 godzin 14 minut

Czyta: zespół 80-ciu aktorów, m.in. narrator – Krzysztof Gosztyła, Geralt – Krzysztof Banaszyk

Listę najlepszych audiobooków wszech czasów otwiera fantastyczny świat Wiedźmina. Słuchowiska o Wiedźminie to pozycja obowiązkowa. Wspaniała dźwiękowa podróż po uniwersum Wiedźmina doczekała się już 18 audiobooków superprodukcji a wciąż jeszcze czekamy na audiobookowe zakończenie sagi. W tym poście znajdziesz więcej informacji o wszystkich słuchowiskach Wiedźmińskich.

Wiedźmin” to audiobook superprodukcja pierwszego opowiadania z tomu “Ostatnie życzenie”. Jest to absolutny wstęp do Wiedźmina otwierający 5-cio tomową sagę o Wiedźminie. Narratorem jest Krzysztof Gosztyła a Krzysztof Banaszyk wciela się w postać Wiedźmina. 

W opowiadaniu Geralt musi zmierzyć się z niebezpieczeństwami i pokonać demona, aby uratować młodą dziewczynę.

Słuchowiska z uniwersum Wiedźmina to razem ponad 90 godzin słuchania. Rozrywka w słuchawkach:

  1. Opowiadania o Wiedźminie
  2. Krew Elfów
  3. Czas Pogardy
  4. Chrzest Ognia
  5. Sezon Burz

Cykl audio nie jest zakończony i czekamy na dwa ostatnie słuchowiska z Sagi o Wiedźminie, czyli Wieżę Jaskółki i Panią Jeziora.

Harry Potter i kamień filozoficzny – J. K. Rowling

harry potter i kamien filozoficzny

Długość nagrania: 9 godzin 48 minut

Czyta: Piotr Fronczewski

Harry Potter i kamień filozoficzny, to pierwsza część bestsellerowej 7-mio tomowej serii J.K. Rowling. Audiobook ten plasuje się w czołówce bestsellerów Audioteki.

Powieść jest pełna niezapomnianych postaci, fascynujących wydarzeń i emocjonujących przygód, co sprawia, że jest to jedna z najważniejszych i najbardziej popularnych książek fantasy wszech czasów.

Zobacz też wpis: Audiobooki o Harrym Potterze – wszystkie części po kolei po polsku i angielsku.

Seria Harry Potter została zekranizowana jako seria filmów kinowych w latach 2001-2011, zdobyła rzesze oddanych fanów i stała się kultową częścią popkultury, a jej popularność trwa do dziś.

Gra o Tron – George R. R. Martin

gra o tron audiobook superprodukcja

Długość nagrania: 31h 13m

Czyta: zespół aktorów, narrator Krzysztof Banaszyk

„Gra o tron” to ponad trzydziestogodzinny audiobook, realizacja pierwszej części cyklu powieści fantasy R.R Martina o nazwie Pieśń lodu i Ognia, który skupia się na walce o kontrolę nad królestwem Westeros. 

To nie jest zwykły audiobook, to topowy audiobook na liście bestsellerów wszech czasów Audioteki. To superprodukcja, w której uczestniczyło ponad 120 aktorów. Narrację prowadzi Krzysztof Banaszyk a niemal każda z postaci mówi głosem innego aktora. Dodatkowo słyszymy dźwięki toczących się scen, podczas jazdy konnej słyszymy tętent koni, podczas uczt dźwięki sztućców i naczyń, jest także oprawa muzyczna, która oddaje nastrój poszczególnych scen. 

„Gra o tron” zyskała szerokie uznanie i popularność, stając się jednym z najważniejszych dzieł popkultury. Książka zainspirowała serię telewizyjną o tej samej nazwie, która stała się jednym z najważniejszych i najbardziej lubianych seriali telewizyjnych. Niestety serial dobiegł końca, jednak autor utknął w 6. odsłonie swojej sagi, na której wydanie fani czekają od ponad 12 lat… 

Żywe Trupy –  Robert KirkmanJay Bonansinga  

Długość nagrania: 2 godziny 55 minut

Czyta: zespół aktorów

Trzymająca w napięciu dźwiękowa adaptacja kultowego komiksu, który stał się kanwą popularnego serialu The Walking Dead! Jeden z najlepszych audiobooków jakie powstały. Warto posłuchać dla niesamowitych efektów dźwiękowych. Usłyszysz tuż przy Twoim uchu przeraźliwe dźwięki wydawane przez stado goniących Cię zombie, a jeden z nich już prawie Cię dopadł…

W słuchowisku Żywe Trupy, które stworzyli twórcy superprodukcji Gra o tron, role bohaterów odgrywają aktorzy tak znakomici jak Anna Dereszowska, Maria Seweryn, Jacek Rozenek i Szymon Bobrowski. Doskonała obsada, wciągająca fabuła, świetna muzyka i spektakularne efekty specjalne to gwarancja doskonałej rozrywki – nie tylko dla fanów historii z zombie w roli głównej!

Mistrz i Małgorzata – Michaił Bułhakow

mistrz i małgorzata słuchowisko audiobook

Długość nagrania: 16 godzin 49 minut

Czyta: Zespół aktorów, narrator – Krzysztof Banaszyk, Małgorzata – Magdalena Różczka

Jedna z najważniejszych powieści XX wieku, która na stałe weszła do kanonu literatury światowej
● “Dzieło życia” Michaiła Bułhakowa obnażające absurdy socjalistycznej rzeczywistości
● Audiobook superprodukcja z udziałem ponad 60 najlepszych polskich głosów, w tym Magdaleny Różczki oraz Andrzeja Chyry

W rozmowę dwóch moskiewskich literatów niespodziewanie wtrąca się tajemniczy cudzoziemiec. Wydarzenie to rozpoczyna serię wielu niewyjaśnionych zjawisk, jakie będą mieć miejsce w stolicy Związku Radzieckiego przez najbliższe kilka dni.

Diuna – Frank Herbert

diuna audiobook

Gdzie kupić Diunę

Długość nagrania: 29 godzin 52 minuty

Czyta: Krzysztof Gosztyła

Absolutna klasyka literatury science fiction w wersji audiobooka.
Powieść od niemal pięćdziesięciu lat należy do najpopularniejszych i najbardziej cenionych powieści gatunku. Otwiera 6-cio tomowy cykl „Kroniki Diuny”.

Audiobook jest wspaniałą okazją, aby sięgnąć po powieść, która zdobyła dwie najbardziej prestiżowe nagrody przyznawane w dziedzinie literatury sci-fi: Nebulę i Hugo. To historia osadzona w kosmosie, w świecie wymyślonym przez Franka Herberta. Tytułowa Diuna jest źródłem melanżu – substancji mającej niezwykłe właściwości: przedłużającej życie. To dzięki niej można odbywać dłuższe i dalsze podróże kosmiczne, a także przewidywać przyszłość.

Karaluchy – Jo Nesbø

Długość nagrania: 11 godzin 31 minut

Czyta: Zespół aktorów, narrator – Mariusz Bonaszewski, Harry Hole – Borys Szyc

Audiobook Karaluchy, druga powieść z cyklu o Harrym Hole, został wydany jako superprodukcja. Jest to świetna przygoda audio, gdzie oprawa dźwiękowa i specjalnie skomponowana do audiobooka muzyka tworzą genialny efekt. 

Audiobook opowiada historię norweskiego inspektora Harry’ego Hole, który zostaje wysłany z Oslo do Bangkoku gdy norweski ambasador w Tajlandii zostaje znaleziony martwy w domu publicznym. Po przybyciu Harry odkrywa, że ta sprawa dotyczy znacznie więcej niż jednego morderstwa. Innymi słowy, dla każdego karalucha, którego widzisz w swoim pokoju hotelowym, jest setki za ścianami. Otoczony ciągłym hałasem gwaru ulicznego, Harry zagłębia się w uliczki Bangkoku wzdłuż których ciągną się bary go-go, świątynie oraz opium i próbuje rozwikłać historię śmierci ambasadora.

Niezwyciężony – Stanisław Lem

niezwyciezony audiobook science fiction

Długość nagrania: 7 godzin 1 minuta

Czyta: zespół aktorów, m.in. Krystyna Czubówna, Daniel Olbrychski

Ta superprodukcja Audioteki, to jeden z najlepszych audiobooków science-fiction wszech czasów. Przygotuj się na ciarki na plecach.

Niezwyciężony, krążownik drugiej klasy i największa jednostka, jaką dysponuje baza w konstelacji Liry, wyrusza z misją na planetę Regis III. Wybierz się wraz z załogą statku na tą nieznaną planetę na poszukiwanie Kondora – bliźniaczego statku, z którym stracono łączność po jego wylądowaniu. Zachowując największe środki ostrożności zbadaj wielką tajemnicę ukrytą na obcej planecie.

Jedna z najsłynniejszych i najbardziej lubianych powieści Stanisława Lema. Najdoskonalsza realizacja gatunku space opera w polskiej fantastyce. Opowieść o starciu ludzi z powstałą samorzutnie na odległej planecie populacją automatów niszczących wszelkie myślenie.

Trylogia Husycka. Narrenturm – Andrzej Sapkowski

narrenturm słuchowisko audiobook

Gdzie kupić słuchowisko Narrenturm

Długość nagrania: 23 godz. 50 min

Czyta: zespół aktorów, narrator – Krysztof Gosztyła, główny bohater Lesław Żurek

NARRENTURM to słuchowisko, pierwsza cześć fantastyczno-historycznej trylogii, której akcja rozgrywa się na Śląsku w początkach piętnastego wieku. Głęboka erudycja i dbałość o szczegół w połączeniu z mistrzostwem pióra sprawiają, że Śląsk z czasów wojen husyckich ożywa.

Główny bohater, Reinmar z Bielawy, zwany Reynevanem, to uczony zielarz i medyk, młodzieniec nieco naiwny, ale niezwykle sympatyczny. Reinmar nieustannie popada w kłopoty z winy swego romantycznego usposobienia. Zakochany w pięknej Adeli, żonie rycerza Gelfrada de Stercza, musiał ratować się ucieczką, kiedy bracia rycerza przyłapali go in flagranti. Tak rozpoczyna się epicka podróż Reynevana przez ziemie dawnego Śląska szarpanego wojną religijną z husytyzmem . W wędrówce tej Reynevan odwiedza miejsca, które nadal można znaleźć na mapach, spotyka autentyczne postacie historyczne, m. in. Zawiszę Czarnego.

Trylogia Husycka składa się z 3 audiobooków superprodukcji:

  1. Narrenturm
  2. Boży bojownicy
  3. Lux perpetua

1984 – George Orwell, Anna Lea

1984 słuchowisko superprodukcja audiobook

Długość nagrania: 4 godziny 5 minut

Czyta: zespół aktorów

Słuchowisko „1984” to nowy wymiar wciąż przerażająco aktualnej powieści autorstwa George’a Orwella. Winston Smith pragnie ucieczki z więzienia, którym jest jego rzeczywistość. Chce uciec od Partii, od swojej pracy w Ministerstwie Prawdy, od usłużnych donosicieli, wszędzie węszących myślozbrodnię. Przede wszystkim jednak Smith chce uciec przed samotnością. Pewnego dnia roku 1984 znajduje w sobie odwagę, by spróbować wyrwać się na wolność.

2001: Odyseja kosmiczna  – Arthur C. Clarke

Długość nagrania: 7 godzin 55 minut

Czyta: zespół aktorów

Klasyka literatury science-fiction i jedna z najlepiej sprzedających się powieści gatunku fantastyki naszych czasów. Clarke i Stanley Kubrick stworzyli film mega produkcję o tym samym tytule, powszechnie uznawany za jeden z najważniejszych filmów science-fiction w historii kina.

Na księżycu odkryto tajemnicze dziwne zjawisko, którego konsekwencją jest pierwsze w historii wysłanie ludzkości w kosmos. Ale długo przed osiągnięciem celu, zaczynają dziać się straszne, niewytłumaczalne rzeczy…

Gdzie kupić słuchowisko 2001: Odyseja kosmiczna

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet – Stieg Larsson

Długość nagrania: 21 godzin 10 minut

Czyta: Krzysztof Gosztyła

„Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” to pierwsza część trylogii Millenium. Powieść zdobyła światową sławę i doczekała się szwedzkiej i amerykańskiej ekranizacji.


Akcja audiobooka skupia się wokół szwedzkiego dziennikarza Mikaela Blomkvista i intrygującej hakerki, Lisbeth Salander, którzy próbują rozwikłać dawną historię zaginięcia młodej dziewczyny. Historia ta od 40 lat nie daje spokoju wujowi dziewczyny, właścicielowi wielkiego koncernu przemysłowego. Blomkvist i Salander wspólnie szybko wpadają na trop mrocznej i krwawej historii rodzinnej.

Gdzie kupić Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet

Hobbit – J. R. R. Tolkien

Długość nagrania: 10 godzin 36 minut

Czyta: Marian Czarkowski

Hobbit powstał pod wpływem dobrze znanych autorowi legend staroangielskich, pełnych czarodziejów, smoków i przedmiotów o nadprzyrodzonej mocy. Jednakże sam hobbit, istota większa od liliputa, ale mniejsza od krasnoluda, jest oryginalnym pomysłem Tolkiena. Fantastyczny, przemyślany do najdrobniejszych szczegółów świat z powieści także powstał w wyobraźni pisarza, a barwna fabuła kryje głębszy sens i wiele analogii do współczesności.

Gdzie kupić Hobbita

Lśnienie – Stephen King

Długość nagrania: 21 godzin 8 minut

Czyta: zespół aktorów

Powieść uważana przez wielu czytelników za najlepszy horror wszech czasów – tym razem w formie słuchowiska z udziałem największych gwiazd współczesnego polskiego kina.

Jack Torrance, były nauczyciel, a obecnie poszukujący weny pisarz, otrzymuje pracę dozorcy w opuszczonym na okres zimowy górskim hotelu Panorama. Kiedy burze śnieżne odcinają od świata rodzinę Torrance’ów, obdarzony telepatycznymi zdolnościami Danny, pięcioletni syn Jacka, odkrywa, że hotel jest nawiedzony, a duchy powoli doprowadzają jego ojca do obłędu. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta, aż pewnego dnia mężczyzna przestaje nad sobą panować…

Gdzie kupić Lśnienie

Władca pierścieni – J. R. R. Tolkien

Długość nagrania: 21 godzin 44 minut

Czyta: Marian Czarkowski

„Władca Pierścieni” jest uważany za jedno z najważniejszych dzieł fantasy i zainspirował trzy części filmu, które stały się kultowymi. To klasyczne dzieło high fantasy, opowiadającej historię hobbita Froda, który musi zniszczyć pierścień władzy, by powstrzymać złego władcę Saurona. „Władca Pierścieni” zachwyca bogactwem wizualnym, emocjonalnymi postaciami i epicką opowieścią o walce dobra i zła. Jest to powieść obowiązkowa dla fanów gatunku fantasy.

Gdzie kupić Drużynę pierścienia

Wołanie kukułki – Robert Galbraith

Długość nagrania: 16 godzin 18 minut

Czyta: Maciej Stuhr

Ten audiobook to mistrzostwo interpretacji narratorskiej w wykonaniu Macieja Stuhra, który w niesamowity sposób przybiera inną barwę głosu i manierę mówienia dla każdego bohatera. Kiedy czyta kwestie detektywa Strike’a to słyszymy postawnego mężczyznę, kiedy czyta kwestie głównej bohaterki Robin moglibyśmy przysiąc, że mówi drobna kobieta. 

Wołanie Kukułki to pierwsza część serii o londyńskim detektywie Cormoranie Strike’u. To pierwsza powieść detektywistyczna autorstwa J.K. Rowling. Powieść została wydana pod przybranym nazwiskiem Robert Galbraith a po ujawnieniu tożsamości autora, książka stała się bestsellerem i zyskała ogromna popularność i została zekranizowana jako popularny serial.

Historia opowiada o śledztwie prowadzonym przez prywatnego detektywa Cormorana Strike’a, który jest zatrudniony w celu wyjaśnienia śmierci supermodelki. Powieść zawiera intrygujące zwroty akcji i zaskakujące odkrycia, które trzymają w niepewności aż do ostatnich minut.

Gdzie kupić „Wołanie kukułki”?

Metro 2033 – Dmitry Glukhovsky

Długość nagrania: 25 godzin 19 minut

Czyta: Krzysztof Gosztyła

Świat w wyniku atomowego konfliktu chyli się ku końcowi. Nie ma już politycznych i militarnych potęg, nie ma struktur, które władały światem. Tworzą się małe grupy, walczące o przetrwanie, a wszystko to… w moskiewskim metrze. Z uwagi na niezwykłą, unikatową w skali świata konstrukcję, to prawdopodobnie ostatnie miejsce na całej Ziemi, gdzie ktokolwiek przeżył.

Opowieść Dmitra Glukhovskiego zawładnęła wyobraźnią czytelników i słuchaczy na całym świecie. „Metro 2033” to powieść, po którą chętnie sięgają starsi i młodsi miłośnicy literatury science-fiction.

Gdzie kupić Metro 2033

Kruk słuchowisko –  Jakub Korolczuk, Aleksandra Zielińska

Długość nagrania: 3 godziny 7 minut

Czyta: zespół aktorów, w roli głównej Michał Żurawski

Jeden z najlepszych polskich kryminałów ostatnich lat powraca w formie oryginalnego słuchowiska.

Komisarz Adam Kruk znów działa na Podlasiu, tym razem mierząc się ze sprawą okaleczonej dziewczyny i jej zaginionego braciszka, który jednak zdaje się… nie istnieć. Wszystko może być powiązane z przemytem narkotyków i tajemniczymi Śpiewającymi, których boją się okoliczni mieszkańcy, a których głosy niekiedy niesie wiatr.

Gdzie kupić Kruk Słuchowisko

Droga królów – Brandon Sanderson

droga-krolow-audiobook-fantasy

Długość nagrania: 44 godziny 55 minut

Czyta: Wojciech Żołądkowicz

To najdłuższy audiobook w tym zestawieniu, ponad 40 godzin. Pierwsza część cyklu Archiwum Burzowego Światła. Cykl zaplanowany jest na 10 książek, z których wydano do tej pory 4.

Droga Królów to jedna z najbardziej złożonych i intrygujących powieści fantasy. Zawiera wątek końca świata, wojen, magii, walkę różnych ras, retrospekcje i dużo akcji. Jeśli chcesz posłuchać jednej z najlepszych powieści fantasy to jest to audiobook dla Ciebie.

Gdzie kupić Drogę królów

Kolor Magii – Terry Pratchett

Długość nagrania: 9 godzin 43 minuty

Czyta: Krzysztof Tyniec

„Kolor magii” to pierwsza część serii „Świat Dysku”, opowiadającej o fantastycznym świecie pełnym magii, humoru i niezwykłych postaci.

Ponad 20 książek Świata Dysku zostało już wydanych jako audiobooki. „Kolor magii” to dobry punkt wyjścia dla czytelników, którzy chcą poznać Pratchetta, ponieważ dostarcza wprowadzenia do unikalnego świata i postaci. Pozycja ta jest polecana dla miłośników absurdalnego humoru, i opowieści pełnych przygód.

Gdzie kupić Kolor magii

Księżniczka z lodu – Camilla Läckberg

Długość nagrania: 11 godzin 40 minut

Czyta: Marcin Perchuć

Kiedy zimna i bezwzględna kobieta zostaje znaleziona martwa, śledztwo prowadzi do tajemniczej rodziny i ich skrywanych sekretów. Czy morderstwa są powiązane z przeszłością rodziny, czy też ktoś z zewnątrz jest winny? Sprawę próbuje rozwikłać Erika Falck przyjaciółka z dzieciństwa ofiary. Powieść oferuje wciągającą intrygę a także niezapomnianych bohaterów i mrożące krew w żyłach sceny.

Gdzie kupić Księżniczkę z lodu

Czarnoksiężnik z Archipelagu – Ursula K. Le Guin

Długość nagrania: 7 godzin 22 minuty

Czyta: Andrzej Ferenc

„Czarnoksiężnik z Archipelagu” Ursuli K. Le Guin to klasyka fantasy opowiadająca o świecie, w którym magiczne zdolności są codziennością. Jest to pierwsza część cyklu Ziemiomorze.

Główny bohater, Gavran, jest czarodziejem-podróżnikiem, który odwiedza różne wyspy Archipelagu, gdzie stawia czoła różnym wyzwaniom i przemianom. W miarę jak Gavran zmaga się z kulturowymi, politycznymi i duchowymi konfliktami, odkrywa, że jego własne wybory i działania mają kluczowe znaczenie dla losów świata.

„Czarnoksiężnik z Archipelagu” jest pełen filozoficznych pytań i magicznej przygody, a Le Guin stworzyła świat, który zachęca do refleksji i zainspirował wiele innych powieści fantasy.

Gdzie kupić Czarnoksiężnika z Archipelagu

Skóra – Katarzyna Janiszewska

skora sluchowisko kryminalne

Długość nagrania: 8 godzin 39 minut

Czyta: zespół aktorów: m.in. Filip Kosior

Historia będąca fabularyzowanym reportażem zbrodni, która wydarzyła się naprawdę.

W Wiśle znaleziono płaszcz z ludzkiej skóry. Ktoś zabił i oskórował młodą kobietę. Bardzo długo nie wiadomo kim jest ofiara. Choć matka zgłosiła zaginięcie córki zaraz po jej zaginięciu, nikt nie powiązał ze sobą tych dwóch spraw. Dopiero wyniki badań DNA posunęły sprawę do przodu.

Gdzie kupić Skórę

Virion. Wyrocznia – Andrzej Ziemiański 

Virion Wyrocznia audiobook przygodowy

Długość nagrania: 14 godzin 45 minut

Czyta: zespół aktorów

Słuchowisko superprodukcja Virion.

Virion – szermierz natchniony, który wraz dwudziestoma innymi straceńcami pokonał legion Moy – raptem tysiąc doświadczonych weteranów. Jak chłopak z dobrego domu został bezlitosną maszyną do zabijania?

Morderstwo, więzienie i ucieczka przed bandą łowców to chyba jeszcze nie powód, żeby tak się stoczyć. A może od początku ktoś na górze zaplanował, że jego przeznaczenie to droga miecza i stosy trupów Poznajcie historię najsłynniejszego szermierza Cesarstwa.

Gdzie kupić Virion. Wyrocznia

11. Słuchowiska Joanny Chmielewskiej

Długość nagrania: od 1 do 2 godzin

Czyta: zespół aktorów

Najdowcipniejsze sensacyjno-humorystyczne słuchowiska na motywach powieści Joanny Chmielewskiej. Zabawne, nieprzewidywalne, z momentami absurdalną wręcz fabułą wciągają bez reszty. Słuchowiska zrealizowane w studiach Teatru Polskiego Radia.

Gdzie kupić Słuchowiska Joanny Chmielewskiej

Ofiara bez twarzy – Stefan Ahnhem

Długość nagrania: 19 godzin 59 minut

Czyta: Mariusz Bonaszewski

Pierwsza część serii o szwedzkim inspektorze policji Fabianie Risku. Przerażające thrillery Stefana Ahnhema porównywane są do powieści Nesbo o Harrym Hole. W polskim wydaniu audiobooki Ahnhema czytane są podobnie jak większość audiobooków o Harry Hole przez Mariusza Bonaszewskiego. Dlatego też fanom audiobooków o Harrym Hole może bardzo spodobać się seria o Fabianie Risku. Narracja Bonaszewskiego bardzo dobrze oddaje momenty grozy, najlepiej słuchać ich w ciemnościach… 

W “Ofierze bez twarzy” ginie dwóch mężczyzn. Obaj byli dręczycielami w szkole. Znaleziono tylko jeden trop na miejscu zbrodni: zdjęcie z klasy, na którym dwie twarze zostały starannie przekreślone.
Fabian Risk jest jednym z twarzy na zdjęciu. Jest także głównym śledczym w tej sprawie. Myślał, że zostawił swoje szkolne dni za sobą. Teraz jego koledzy z klasy umierają za grzechy z dzieciństwa.

Gdzie kupić „Ofiarę bez twarzy”?

Uwikłanie – Zygmunt Miłoszewski

Długość nagrania: 10 godzin 43 minuty

Czyta: Robert Jarociński

Pierwsza część trylogii o prokuratorze Szackim. Seria odniosła sukces w Polsce i za granicą a na motywach tej powieści ukazał się film.


Rano po niekonwencjonalnym seansie psychoterapii w warszawskim klasztorze, Henryk Telak zostaje znaleziony martwy, z rożnem wbitym w jedno oko. Sprawa trafia na biurko Prokuratora Teodora Szackiego. Zmęczony życiem, znużony biurokracją i znudzony małżeństwem, Szacki czuje, że życie go ominęło, ale ta sprawa wszystko zmienia. Poszukiwania Szackiego wydobywają na powierzchnię inne morderstwo, które miało miejsce dwadzieścia lat wcześniej. Ślad prowadzi do faktów, których dla jego własnego bezpieczeństwa lepiej byłoby mu nie znać.

Gdzie kupić Uwikłanie

Obłęd – Erik Axl Sund

Długość nagrania: 12 godzin 16 minut

Czyta: Wojciech Żołądkowicz

To pierwsza część trylogii, która została nagrodzona w Szwecji a także zdobyła międzynarodową popularność.

W Sztokholmie znaleziono zwłoki kilku chłopców, którzy zostali odurzeni, pobici i okaleczeni w miejscach intymnych i na twarzy. Wszystko wskazuje na to, że chłopcy byli imigrantami z różnych krajów. Śledztwo prowadzi niedawno awansowana komisarz Jeanette Kihlberg, która wobec małej ilości dowodów nawiązuje współpracę z psychologiem aby móc ustalić motywację sprawcy i posunąć śledztwo do przodu.

Powieść jest zaskakująca jak na kryminał, makabryczna i podejmuje wiele wątków obyczajowych. Seria została napisana pod pseudonimem, jej autorami są producent muzyczny i artysta elektropunk. 

Gdzie kupić „Obłęd”?

Dziewczyna z pociągu – Paula Hawkins

Długość nagrania: 9 godzin 45 minut

Czyta: Karolina Gruszka

Akcja powieści rozgrywa się w Londynie i opowiada historię Rachel, która codziennie jeżdżąc pociągiem przygląda się oknom w domach położonych wzdłuż jego trasy. Kiedy Rachel dowiaduje się, że mieszkanka jednego z domów zostaje zamordowana, wplątuje się w śledztwo policji ponieważ musi przekazać śledczym zaobserwowane przez siebie fakty istotne dla sprawy.

Audiobook jest pełem napięcia i zaskakujących zwrotów akcji, a główna bohaterka staje się coraz bardziej zdesperowana w swoich poszukiwaniach prawdy. Powieść z powodzeniem została przeniesiona na ekrany kinowe a główną rolę zagrała Emily Blunt.

Gdzie kupić Dziewczynę z pociągu

Pasażer 23 – Sebastian Fitzek

Długość nagrania: 12 godzin 45 minut

Czyta: Piotr Grabowski

Martin Schwartz, niemiecki inspektor policji jest zrozpaczony po zaginięciu żony i synka, którzy nigdy nie wrócili z podróży pasażerskim statkiem wycieczkowym. Policjant dowiaduje się że na pokładzie statku jest mała dziewczynka, która ma ze sobą maskotkę synka Martina. Ustala on, że na statku zaginęli również inni pasażerowie.

Powieść jest pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i napięcia, pozostawiając czytelnika w ciągłym niepokoju i zaintrygowani.

Gdzie kupić Pasażera 23

Uczeń skrytobójcy – Robin Hobb

Długość nagrania: 17 godzin 56 minut

Czyta: Maciej Więckowski

„Uczeń skrytobójcy” to pierwsza część trylogii Skrytobójca autorstwa Robin Hobb, opowiadającej historię chłopaka Bastarda wychowywanego jako skrytobójca na dworze królewskim. W miarę jak Bastard rośnie i uczy się sztuki zabijania, jego świat ulega coraz większym zmianom, a on sam staje się uczestnikiem spisków i intryg na dworze. „Uczeń skrytobójcy” to powieść pełna niebezpieczeństw, intryg i nieoczekiwanych zwrotów akcji, która zachwyca czytelników swoim bogatym światem i niezapomnianymi postaciami.

Gdzie kupić Ucznia skrytobójcy

Pan lodowego ogrodu – Jarosław Grzędowicz

Długość nagrania: 14 godzin 8 minut

Czyta: Jacek Rozenek

Pierwszy audiobook z cyklu Pan Lodowego Ogrodu. Głównym bohaterem jest Vuko Drakkainen, postać niezwykła, która zostaje wysłana z misją odnalezienia zaginionych naukowców. Powieść zawiera mieszankę elementów fantasy jak magia, zjawiska paranormalne, cywilizacja przypominająca czasy średniowieczne oraz elementów science-fiction jak zaawansowane technologie, misja kosmiczna. Ten audiobook to świetna przygoda i oryginalna i zaskakująca akcja nie pozbawiona humoru.

Gdzie kupić Pana lodowego ogrodu

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *