niewolnicy dopaminy audiobook psychologiczny

Najlepsze audiobooki psychologiczne

Psychologia w słuchawkach: najlepsze audiobooki do zrozumienia siebie i innych

Audiobooki psychologiczne to prawdziwe źródło mądrości i samorozwoju. To nie tylko forma literatury, ale również przewodniki po zakamarkach naszej własnej psychiki oraz innych ludzkich umysłów.

W tym artykule zapraszamy Was do fascynującej podróży po najlepszych audiobookach psychologicznych, które rzucają światło na różnorodne aspekty ludzkiej psychologii. Słuchając tych dzieł, otwieramy się na poznanie siebie i innych oraz rozwijamy umiejętność zrozumienia i radzenia sobie z trudnościami życiowymi.

Czas na pogłębianie swojej wiedzy i zrozumienie tajemnic ludzkiej psychiki. Poznajmy razem te fascynujące audiobooki, które mogą odmienić nasze życie i sposób, w jaki postrzegamy siebie oraz innych. Gotowi na głębsze spojrzenie w siebie i otaczający nas świat?

Najlepsze audiobooki psychologiczne

1. Niewolnicy dopaminy – Anna Lembke

Długość nagrania: 6 godzin 47 minut

Czyta: Iwona Tokarska

Wszyscy znamy to uczucie, gdy bardzo pragniemy kolejnego kawałka czekolady albo tego, aby dobra książka, film lub gra wideo trwały wiecznie. Pojawienie się tego pragnienia to moment, gdy szala przyjemności przechyla się w stronę bólu.

Ta książka jest o tym, jak znaleźć delikatną równowagę między przyjemnością a bólem i dlaczego teraz to jest szczególnie ważne. Żyjemy w czasach bezprecedensowego dostępu do bodźców zapewniających poczucie zadowolenia. Substancje uzależniające, jedzenie, informacje, hazard, zakupy, gry, wiadomości, seksting, Facebook, Instagram, YouTube, Twitter…

Te bodźce są różne, liczne i mają ogromną moc, a smartfon działa jak kroplówka, która dwadzieścia cztery godziny na dobę dostarcza nam cyfrową dopaminę.

Psychiatra Anna Lembke wyjaśnia, jak działa neurobiologiczny mechanizm nagrody, oraz tłumaczy, dlaczego nieustanne dążenie do przyjemności prowadzi do bólu. A przede wszystkim pokazuje w oparciu o prawdziwe, nieraz szokujące historie jej pacjentów, co możemy zrobić, by ograniczyć nadmierną konsumpcję i utrzymać w ryzach niepohamowane dążenie do przyjemności. Sprawi to, że nauczymy się żyć w sposób zrównoważony, czyniąc bardziej szczęśliwymi zarówno siebie, jak i naszych bliskich.

Gdzie kupić Niewolników Dopaminy

2. Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykle efekty – James Clear

Bez względu na to jakie masz cele, audiobook Atomowe Nawyki pokazuje sprawdzony system dzięki któremu je osiągniesz. James Clear, jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie formowania nawyków, ujawnia praktyczne strategie, które nauczą Cię, jak tworzyć dobre nawyki, eliminować złe i przejąć kontrolę nad drobnymi zachowaniami, prowadząc do niezwykłych rezultatów.

Atomic Habits zmieni sposób, w jaki myślisz o postępie i sukcesie, oraz dostarczy Ci narzędzi i strategii, których potrzebujesz, aby przekształcić swoje nawyki – niezależnie czy chcesz rzucić palenie, schudnąć, ujarzmić stres w swoim życiu czy osiągnąć inny cel. 

3. Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym – Daniel Kahneman

Czy ludzie są świadomymi i autonomicznymi autorami własnych wyborów i osądów?
Czy mogą ufać własnemu myśleniu, zwłaszcza temu szybkiemu – intuicyjnemu i emocjonalnemu? Rozważniej jest na pewno zdać się na myślenie wolne, analityczne. A mimo to trudno uniknąć pułapek myślenia. Przytrafia się to nawet ekonomistom i nie sprzyja podejmowaniu trafnych decyzji…
W tej odkrywczej książce Daniel Kahneman, psycholog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, rozważa te zagadnienia i daje istotny wgląd w mechanizmy ludzkiego myślenia.

Jest to książka przełomowa. Kahneman objaśnia nam działanie umysłu i opisuje, jak o naszym myśleniu wspólnie decydują dwa systemy: System 1 – szybki, intuicyjny i emocjonalny oraz System 2 – wolniejszy, działający w sposób bardziej przemyślany i logiczny. Kahneman odkrywa przed nami niezwykłe możliwości – ale też błędy i usterki – szybkiego myślenia, wskazując wszechogarniający wpływ intuicyjnych wrażeń na nasze myśli i zachowania.

4. Człowiek w poszukiwaniu sensu – Viktor E. Frankl


To z jednej strony mrożąca krew w żyłach, jak i inspirująca historia walki psychoterapeuty doktora Viktora Frankla o zachowanie nadziei podczas lat spędzonych jako więzień w obozach koncentracyjnych. Frankl przebywał 3 lata w obozach, w tym w Auschwitz, podczas gdy żona i cała jego rodzina zginęła. Te ciężkie przeżycia doprowadziły go do tezy, że choć nie możemy uniknąć cierpienia, to możemy wybrać, sposób w jaki sobie z nim poradzimy, znajdziemy w nim sens i ruszymy naprzód z odnowionym celem. W centrum jego teorii znajduje się przekonanie, że główną siłą motywacyjną człowieka jest dążenie do znalezienia sensu. To świetny audiobook dla osób, które szukają mocnej perspektywy lub potrzebują odnowy w swoim życiu.

5. Siła nawyku – Charles Duhigg

6. Psychologia tłumu – Gustave le Bon

7. Subtelnie mówię F**k! Sprzeczna z logiką metoda na szczęśliwe życie – Mark Manson

8. Nie zaczęło się od ciebie. Jak dziedziczona trauma wpływa na to, kim jesteśmy i jak zakończyć ten proces – Mark Wolynn 

9. Zacznij myśleć jak mnich – Jay Shetty

10. Kiedy ciało mówi nie. Koszty ukrytego stresu – Gabor Maté

11. Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka – Robert B. Cialdini

12. Mózg. Twój niezastąpiony narząd rządzi – Kaja Nordenger

13. Psychologia od środka – Sandi Mann

14. Psychologia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu – Paul Kleinman

15. Obudź się! Jak uciec od życia na autopilocie – Chris Barez-Brown

16. Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – Dale Carnegie

17. Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem – Nassim Nicholas Taleb

18. Psychologia miłości – Bogdan Wojciszke    

19. Neurohacking – Karol Wyszomirski    

20. Szum, czyli skąd się biorą błędy w naszych decyzjach – Olivier Sibony , Cass R. Sunstein, Daniel Kahneman

21. Antykruchość Jak żyć w świecie, którego nie rozumiemy – Nassim Nicholas Taleb    

22. Overthinking, czyli gdy myślisz za dużo – Nick Trenton

23. Zranieni w dzieciństwie – Sylwia Kocoń   

24. Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus – John Gray

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *