lamacz szyfrow audiobook historyczny

Najlepsze audiobooki historyczne

Dźwięki historii: najlepsze audiobooki, które przeniosą Cię w czasy historyczne

Historia jest pełna fascynujących opowieści, bohaterów i wydarzeń, które ukształtowały naszą rzeczywistość. Dla miłośników historii oraz tych, którzy chcą się zagłębić w odległe epoki, audiobooki historyczne stanowią doskonałą okazję do podróży w czasie. To nie tylko forma rozrywki, ale także edukacyjne narzędzie, które przenosi nas w odległe lata i pozwala odkryć zapomniane losy oraz tajemnice przeszłości.

W tym artykule zapraszamy Was do odkrycia fascynującego świata audiobooków historycznych, które ożywiają dawne czasy i ukazują nam historię w całkiem nowym świetle. To niezapomniana okazja, by poznać wielkie postaci, przeżycia i decyzje, które kształtowały naszą dzisiejszą rzeczywistość.

Czas na podróż w czasie za pomocą audiobooków, które przeniosą nas do różnych epok i miejsc. Poznajmy razem te najwybitniejsze dzieła, które rozszerzą naszą wiedzę i zafascynują historią tak, jak nigdy dotąd. Gotowi na wciągającą podróż przez wieki?

Najlepsze audiobooki historyczne

1. Łamacz szyfrów Andrzej Fedorowicz

Długość nagrania: 4 godziny 24 minuty

Czyta: zespół aktorów

Latem 1920 roku Armia Czerwona nieubłaganie zbliża się do Warszawy i Lwowa. W Biurze Szyfrów na warszawskiej Cytadeli rodzi się wówczas niezwykły plan. Porucznik Jan Kowalewski do rozgrywki z bolszewikami zaprasza najlepszych polskich matematyków z Wacławem Sierpińskim na czele.

Ich przewagą była nie tylko umiejętność łamania skomplikowanych kodów, ale też tworzenia
symulacji przyszłych zdarzeń i znajdowania słabych punktów przeciwnika. Plan zdobył wsparcie Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, jednak kluczowa postać, lwowski matematyk Zygmunt Banaszewicz, przebywał w tym czasie w niewoli u kozaków Budionnego. W misję jego uwolnienia wysłana została jedna z najlepszych agentek polskiego wywiadu, Klementynka Kostakówna. Po pełnej niebezpieczeństw ucieczce, ze Lwowa zabrali do Warszawy niezwykłą maszynę, pierwowzór późniejszych komputerów, której konstruktorem był Banaszewicz i jego żydowski przyjaciel, Chaim Szabad. Stworzony przy jej pomocy plan przedstawiono Józefowi Piłsudskiemu. Ciąg dalszy tej historii wszyscy znamy.

Jak wyglądają kulisy „Cudu nad Wisłą” i kim byli ludzie, którzy stoją za największym zwycięstwem polskiej armii od 300 lat?

Gdzie kupić Łamacza Szyfrów

2. Sydonia. Słowo się rzekło – Elżbieta Cherezińska


Na przełomie XVI i XVII stulecia Księstwo Pomorskie przeżywało swój złoty wiek, a przez Europę przetaczała się fala polowań na czarownice. Dotarła do Szczecina. Tam, w 1620 roku stracono Sydonię von Bork. Jej procesem żyło całe Księstwo, bo oskarżona należała do najstarszego szlacheckiego rodu Pomorza, a wśród stawianych jej zarzutów znalazł się jeden szczególny: uśmiercenie panującego księcia. Broniła się niemal rok. Odwoływała zeznania złożone podczas tortur. W końcu przyznała się i została stracona. Tyle że po jej śmierci książęta z panującego rodu Gryfitów zaczęli umierać jeden po drugim. Na oczach przerażonych Pomorzan wymarła ich rodzima dynastia, a księstwo zniknęło z map, rozszarpane pomiędzy Szwecję i Brandenburgię. Legenda o klątwie rzuconej przez Sydonię na ród Gryfitów na trwałe zagościła w umysłach mieszkańców. Mówiono, że to zemsta za niedotrzymaną obietnicę.

3. Egipcjanin Sinuhe – Mika Waltari

Jedna z najsłynniejszych powieści historycznych XX wieku. Przetłumaczona na 40 języków. Sinuhe, jako królewski trepanator związany z najwybitniejszymi osobistościami epoki faraona Amenofisa IV (Echnatona),zostaje wmieszany w ówczesne wydarzenia i intrygi. Ciesząc się bezgranicznym zaufaniem władcy „doliny Nilu”, przemierza w misji Syrię, Babilonię, Kretę i kraj Hatti, przeżywa wojny i prześladowania, kocha i nienawidzi, by wreszcie u schyłku życia poznać straszliwą tajemnicę związaną ze swymi narodzinami i odkryć własne przeznaczenie, które nie mogło się wypełnić skutkiem przedziwnych zrządzeń losu.

4. Medicus – Noah Gordon

Anglia, XI wiek. Rob J. Cole, syn cieśli i hafciarki, po śmierci rodziców zostaje pomocnikiem wędrownego balwierza parającego się również leczeniem. Wykazuje nie tylko zapał do nauki, ale też ową szczególną wrażliwość, która pozwala „czytać” w chorym organizmie, dostrzegać w nim wolę walki lub chęć poddania się. Punktem zwrotnym w jego życiu staje się spotkanie z żydowskim lekarzem, którego kunszt przewyższa nikłe umiejętności średniowiecznych medyków. Odtąd każdym krokiem Roba kieruje jedno tylko pragnienie: dotrzeć do Isfahanu i zostać uczniem sławnego perskiego lekarza, Ibn Siny, w świecie zachodnim zwanego Awicenną.

5. Niewidzialna korona – Elżbieta Cherezińska

Po dwustu latach Przemysł II odzyskuje koronę. Na Królestwo jednak pada cień. Król zostaje brutalnie zamordowany. Granice przekraczają margrabiowie brandenburscy. Wojownicy starych bogów ostrzą groty strzał. Od północy na kraj patrzą żelaźni bracia, kierując ostrza mieczy w chrześcijan. W Królestwie narasta przerażenie i zamęt. Nad pustym tronem złowieszczo kołują herbowe bestie, a jedyny obrońca zamordowanego władcy tkwi w lochu. Nadchodzi wojna, z której nikt nie wyjdzie z honorem. Nie ma świętości nawet wśród duchownych. Ktoś jednak czuwa nad rozbitym krajem…

6. Samozwaniec – Jacek Komuda

7. Królowie przeklęci – Maurice Druon 

8. Gra w kości – Elżbieta Cherezińska 

9. Kamienie na szaniec – Aleksander Kamiński

10. Tatuażysta z Auschwitz – Heather Morris

11. Król – Szczepan Twardoch

12. Słowik – Kristin Hannah

13. Rodzina Borgiów – Mario Puzo

14. Katedra w Barcelonie – Ildefonso Falcones

15. Korona śniegu i krwi – Elżbieta Cherezińska

16. Chołod – Szczepan Twardoch 

17. Filary Ziemi – Ken Follett

18. Boże igrzysko. Historia Polski – Norman Davies

19. Absurdalne fakty z historii – Giles Milton

20. Twierdza szyfrów – Bogusław Wołoszański

21. Prostytucja. Niezwykła historia. Część I. Mezopotamia, Egipt i Izrael – Józef Lubecki

22. Kontakt. Polskie specsłużby w Afganistanie – Kafir

23. Na Zachodzie bez zmian – Erich Maria Remarque

24. Sieć. Ostatni bastion SS – Bogusław Wołoszański

25. Chłopiec z latawcem – Khaled Hosseini

26. Narzeczona nazisty – Barbara Wysoczańska

27. Rowerem przez II RP – Bernard Newman

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *