lamacz szyfrow audiobook historyczny

Najlepsze audiobooki historyczne

Dźwięki historii: najlepsze audiobooki, które przeniosą Cię w czasy historyczne

Historia jest pełna fascynujących opowieści, bohaterów i wydarzeń, które ukształtowały naszą rzeczywistość. Dla miłośników historii oraz tych, którzy chcą się zagłębić w odległe epoki, audiobooki historyczne stanowią doskonałą okazję do podróży w czasie. To nie tylko forma rozrywki, ale także edukacji, która przenosi nas w odległe lata i pozwala odkryć zapomniane losy oraz tajemnice przeszłości.

Odkryj fascynujący świat audiobooków historycznych, które ożywiają dawne czasy. To niezapomniana okazja, by poznać wielkie postaci i decyzje, które kształtowały naszą dzisiejszą rzeczywistość.

Czas na podróż w czasie za pomocą audiobooków, które przeniosą nas do różnych epok i miejsc. Gotowi na wciągającą podróż przez wieki?

Najlepsze audiobooki historyczne

1. Łamacz szyfrów (superprodukcja) – Andrzej Fedorowicz

lamacz szyfrow audiobook historyczny

Gdzie kupić Łamacza Szyfrów

Długość nagrania: 4 godziny 24 minuty

Czyta: zespół aktorów

Wspaniały audiobook słuchowisko o kulisach „Cudu nad Wisłą”. Kim byli ludzie, którzy stoją za największym zwycięstwem polskiej armii od 300 lat?

Latem 1920 roku Armia Czerwona nieubłaganie zbliża się do Warszawy i Lwowa. W Biurze Szyfrów na warszawskiej Cytadeli rodzi się wówczas niezwykły plan. Porucznik Jan Kowalewski do rozgrywki z bolszewikami zaprasza najlepszych polskich matematyków z Wacławem Sierpińskim na czele.

Ich przewagą była nie tylko umiejętność łamania skomplikowanych kodów, ale też tworzenia symulacji przyszłych zdarzeń i znajdowania słabych punktów przeciwnika.

Plan zdobył wsparcie Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, jednak kluczowa postać, lwowski matematyk Zygmunt Banaszewicz, przebywał w tym czasie w niewoli u kozaków Budionnego. W misję jego uwolnienia wysłana została jedna z najlepszych agentek polskiego wywiadu, Klementynka Kostakówna.

Po pełnej niebezpieczeństw ucieczce, ze Lwowa zabrali do Warszawy niezwykłą maszynę, pierwowzór późniejszych komputerów. Stworzony przy jej pomocy plan przedstawiono Józefowi Piłsudskiemu.

2. Sydonia. Słowo się rzekło – Elżbieta Cherezińska

sydonia audiobook powiesc historyczna

Gdzie kupić Sydonię

Długość nagrania: 24 godziny 20 minut

Czyta: zespół aktorów

Na przełomie XVI i XVII stulecia Księstwo Pomorskie przeżywało swój złoty wiek, a przez Europę przetaczała się fala polowań na czarownice. Dotarła do Szczecina. Tam, w 1620 roku stracono Sydonię von Bork. Jej procesem żyło całe Księstwo, bo oskarżona należała do najstarszego szlacheckiego rodu Pomorza, a wśród stawianych jej zarzutów znalazł się jeden szczególny: uśmiercenie panującego księcia.

Broniła się niemal rok. Odwoływała zeznania złożone podczas tortur. W końcu przyznała się i została stracona. Tyle że po jej śmierci książęta z panującego rodu Gryfitów zaczęli umierać jeden po drugim. Na oczach przerażonych Pomorzan wymarła ich rodzima dynastia, a księstwo zniknęło z map, rozszarpane pomiędzy Szwecję i Brandenburgię. Legenda o klątwie rzuconej przez Sydonię na ród Gryfitów na trwałe zagościła w umysłach mieszkańców. Mówiono, że to zemsta za niedotrzymaną obietnicę.

3. Chołod (superprodukcja) – Szczepan Twardoch 

Gdzie kupić Chołod

Długość nagrania: 14 godzin 1 minuta

Czyta: zespół aktorów, m.in. Szczepan Twardoch i Bartłomiej Topa

Inspirowana polarnymi wyprawami autora superprodukcja o wielkiej podróży przez Arktykę, o oceanie, łagrach, miłości i przemocy.

Pochodzący z Górnego Śląska Konrad Widuch (w tej roli Bartłomiej Topa) jest weteranem Wielkiej Wojny, komunistą całym sercem oddanym rewolucji. Po wojnie razem z Karolem Radkiem wyjeżdża do sowieckiej Rosji i wciela w życie proletariacki porządek, walcząc w szeregach Konarmii w wojnie 1920 roku. Rewolucja jednak pożera własne dzieci. Podczas czystek 1937 roku towarzysz Widuch jako „stary bolszewik” zostaje aresztowany, skazany i wysłany do łagru, z którego jednak ucieka i tak zaczyna się jego podróż przez śniegi, lody i tundrę.

Uchodząc przed sowiecką sprawiedliwością w towarzystwie niewidomego wora w zakonie i błatnej imieniem Ljubow, Widuch trafia w końcu do tajemniczej osady, nazywanej przez jej mieszkańców Chołodem. Żyją w niej oni zgodnie z rytmem surowej, polarnej natury, hodują renifery, polują na foki i niedźwiedzie, mówią swoim językiem i nigdy nie słyszeli o Stalinie.

Do czasu…

4. Boże igrzysko. Historia Polski – Norman Davies

Gdzie kupić Boże igrzysko

Długość nagrania: 27 godzin 20 minut

Czyta: Maciej Więckowski

W Polsce Boże igrzysko, dzieje Polski, widziane oczami walijskiego uczonego, zostało przedstawione czytelnikom w dwóch odsłonach. Aby uzyskać od cenzury zgodę na druk pierwszego tomu, Wydawnictwo Znak musiało w końcu lat 80. zadeklarować, że nie będzie zabiegać o publikację drugiego. Z tego powodu polski przekład drugiej części dzieła ujrzał światło dzienne dopiero w 1991 roku, gdy cenzura już nie istniała.

Od tamtej pory książka była wielokrotnie wznawiana i wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników!

To dzieło jest doprawdy wspaniałe i bez wątpienia stanowi najlepsze dostępne wprowadzenie do nieprawdopodobnie zagmatwanej historii Polski. I nie chodzi tu tylko o jego zalety naukowe i badawcza dokładność ani o to, że książkę czyta się znakomicie.

Stanisław Barańczak, „The New Republic”

Do audiobooka otrzymasz PDF uzupełniający z mapami, schematami oraz przypisami.

5. Medicus – Noah Gordon

Gdzie kupić Medicus

Długość nagrania: 23 godziny 10 minut

Czyta: Filip Kosior

Anglia, XI wiek.

Rob J. Cole, syn cieśli i hafciarki, po śmierci rodziców zostaje pomocnikiem wędrownego balwierza parającego się również leczeniem. Wykazuje nie tylko zapał do nauki, ale też ową szczególną wrażliwość, która pozwala „czytać” w chorym organizmie, dostrzegać w nim wolę walki lub chęć poddania się.

Punktem zwrotnym w jego życiu staje się spotkanie z żydowskim lekarzem, którego kunszt przewyższa nikłe umiejętności średniowiecznych medyków. Odtąd każdym krokiem Roba kieruje jedno tylko pragnienie: dotrzeć do Isfahanu i zostać uczniem sławnego perskiego lekarza, Ibn Siny, w świecie zachodnim zwanego Awicenną.

6. Rowerem przez II RP – Bernard Newman

Gdzie kupić Rowerem przez II RP

Długość nagrania: 12 godzin 48 minut

Czyta: Wojciech Chorąży

Taka podróż byłaby dziś niemożliwa… bez paszportu

Niezwykła wyprawa rowerowa angielskiego dżentelmena do egzotycznego kraju, który powstał niedawno, ale ma spore ambicje. Jego mieszkańcy stawiają się temu wariatowi Hitlerowi i chyba mają prawo. Ich państwo jest niemal trzy razy większe niż wyspa, z której przybył Newman!

Naszego podróżnika i jego dwukołowego towarzysza imieniem George czekają miejsca i ludzie, które wprawią go w osłupienie, zachwyt, czasem wzbudzą śmiech lub litość. Ten zaskakujący wielki kraj nazywa się Polska. Ta Polska już nie istnieje, ale po niemal 90 latach możemy ją znowu oglądać oczami angielskiego pisarza, podróżnika i… szpiega. W każdej z tych ról Bernard Newman sprawdza się znakomicie!

Bernard Newman – brytyjski pisarz i podróżnik, w czasie pierwszej wojny światowej żołnierz i szpieg. W okresie międzywojennym odwiedził ponad 60 krajów, które przemierzał zwykle na rowerze. Z tych podróży pisał znakomite, pełne brytyjskiego humoru reportaże.

7. Egipcjanin Sinuhe – Mika Waltari

Jedna z najsłynniejszych powieści historycznych XX wieku. Przetłumaczona na 40 języków. Sinuhe, jako królewski trepanator związany z najwybitniejszymi osobistościami epoki faraona Amenofisa IV (Echnatona),zostaje wmieszany w ówczesne wydarzenia i intrygi. Ciesząc się bezgranicznym zaufaniem władcy „doliny Nilu”, przemierza w misji Syrię, Babilonię, Kretę i kraj Hatti, przeżywa wojny i prześladowania, kocha i nienawidzi, by wreszcie u schyłku życia poznać straszliwą tajemnicę związaną ze swymi narodzinami i odkryć własne przeznaczenie, które nie mogło się wypełnić skutkiem przedziwnych zrządzeń losu.

8. Niewidzialna korona – Elżbieta Cherezińska

Po dwustu latach Przemysł II odzyskuje koronę. Na Królestwo jednak pada cień. Król zostaje brutalnie zamordowany. Granice przekraczają margrabiowie brandenburscy. Wojownicy starych bogów ostrzą groty strzał. Od północy na kraj patrzą żelaźni bracia, kierując ostrza mieczy w chrześcijan. W Królestwie narasta przerażenie i zamęt. Nad pustym tronem złowieszczo kołują herbowe bestie, a jedyny obrońca zamordowanego władcy tkwi w lochu. Nadchodzi wojna, z której nikt nie wyjdzie z honorem. Nie ma świętości nawet wśród duchownych. Ktoś jednak czuwa nad rozbitym krajem…

9. Kamienie na szaniec – Aleksander Kamiński

10. Tatuażysta z Auschwitz – Heather Morris

11. Król – Szczepan Twardoch

12. Słowik – Kristin Hannah

13. Rodzina Borgiów – Mario Puzo

14. Katedra w Barcelonie – Ildefonso Falcones

15. Korona śniegu i krwi – Elżbieta Cherezińska

16. Samozwaniec – Jacek Komuda

17. Filary Ziemi – Ken Follett

19. Absurdalne fakty z historii – Giles Milton

20. Twierdza szyfrów – Bogusław Wołoszański

21. Prostytucja. Niezwykła historia. Część I. Mezopotamia, Egipt i Izrael – Józef Lubecki

22. Kontakt. Polskie specsłużby w Afganistanie – Kafir

23. Na Zachodzie bez zmian – Erich Maria Remarque

24. Sieć. Ostatni bastion SS – Bogusław Wołoszański

25. Chłopiec z latawcem – Khaled Hosseini

26. Narzeczona nazisty – Barbara Wysoczańska

27. Samozwaniec – Jacek Komuda

28. Królowie przeklęci – Maurice Druon 

29. Gra w kości – Elżbieta Cherezińska 

Co dalej:

Audiobooki romanse historyczne – nasza lista powieści historycznych z wątkiem romantycznym. Najlepsze tytuły ostatnich lat.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *