droga-krolow-audiobook-fantasy

Najlepsze audiobooki fantasy

Audiobooki fantasy stanowią popularną formę rozrywki, pochłaniając słuchaczy i pozwalając im się zanurzyć w niezwykłych światach pełnych przygód, mitologicznych stworzeń, potężnej magii i odważnych bohaterów. Dzięki rozwojowi audiobooków, te fantastyczne historie stały się bardziej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej. Możliwość przebywania w świecie wyobraźni podczas jazdy samochodem, ćwiczeń fizycznych lub po prostu relaksu to niesamowite doświadczenie.

Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym fanem fantasy, czy po prostu szukasz czegoś nowego do słuchania, poznasz najlepsze audiobooki fantasy dostępne na rynku. 

Jeśli interesują Cie tez inne gatunki literackie to polecam zajrzeć na naszą listę 100 najlepszych audiobooków wszech czasów.

Jakie audiobooki fantasy są na liście

W tym artykule skupiam się tylko na audiobookach wydanych w profesjonalny sposób, gdzie głosów bohaterom udzielają zawodowi aktorzy. Nie biorę pod uwagę i nie polecam produkcji amatorskich lub odtwarzania ebooka za pomocą syntetycznego głosu robota. Na dobrego audiobooka składa się nie tylko dobra historia ale musi ona być również odpowiednio opowiedziana.

Czynniki, które maja wpływ na efekt końcowy:

  • jakość nagrania
  • dobra edycja np. długość pauzy między rozdziałami, wyrównanie głośności poszczególnych fragmentów
  • dobra praca aktorów np. interpretacja, modulacja głosu i różne maniery mówienia przy interpretacji różnych postaci, obcy akcent przy postaciach obcokrajowców
  • kreatywność przy efektach dźwiękowych

Zdarza się, że jeżeli te aspekty nie są dobrze wykonane, może to popsuć przyjemność słuchania i ogólny nasz odbiór danej powieści.

Audiobooki superprodukcje

Osobną kategorią w świecie audiobooków są nagrania wykonane przez cały zespół aktorów i z dodatkowa oprawą dźwiękową tzw. superprodukcje.

Każdy bohater mówi swoim głosem a akcji towarzyszą efekty dźwiękowe, które pomagają budować scenę i pozwalają nam poczuć się jakbyśmy byli jej częścią, np. podczas uczty słyszymy w tle dźwięki muzyki, przytłumione rozmowy biesiadników, dźwięk talerzy czy nalewanego wina. Powieść nagrana w formacie superprodukcji to niesamowite doświadczenie audio, które w znacznym stopniu wpływa na ocenę audiobooka. Na mojej liście najlepszych audiobooków fantasy mamy trzy superprodukcje. 

Przed Tobą lista najlepszych audiobooków fantasy, przygotuj się na przeniesienie w fascynujący świat magii i zjawisk nadprzyrodzonych:

Lista Najlepszych Audiobooków Fantasy

1. Droga królów – Brandon Sanderson

Długość nagrania: 44 godziny 55 minut

Czyta: Wojciech Żołądkowicz

To najdłuższy audiobook w tym zestawieniu, ponad 40 godzin. Pierwsza część cyklu Archiwum Burzowego Światła. Cykl zaplanowany jest na 10 książek, z których wydano do tej pory 4.

Droga Królów to jedna z najbardziej złożonych i intrygujących powieści fantasy. Zawiera wątek końca świata, wojen, magii, walkę różnych ras, retrospekcje i dużo akcji. Jeśli chcesz posłuchać jednej z najlepszych powieści fantasy to jest to audiobook dla Ciebie.

Gdzie kupić Drogę królów

2. Wiedźmin, z tomu Ostatnie Życzenie – Andrzej Sapkowski

Długość nagrania: 1 godzina 14 minut

Czyta: Zespół aktorów, narrator – Krzysztof Gosztyła, Wiedźmin -Krzysztof Banaszyk

Słuchowiska o Wiedźminie to pozycja obowiązkowa. Wspaniała dźwiękowa podróż po uniwersum Wiedźmina doczekała się już 18 audiobooków superprodukcji a wciąż jeszcze czekamy na audiobookowe zakończenie sagi. W tym poście znajdziesz więcej informacji o wszystkich słuchowiskach Wiedźmińskich.

„Wiedźmin” to audiobook superprodukcja pierwszego opowiadania z tomu „Ostatnie życzenie”. Jest to absolutny wstęp do Wiedźmina wydany przed 5-cio tomową sagą o Wiedźminie. Narratorem jest Krzysztof Gosztyła a Krzysztof Banaszyk wciela się w postać Wiedźmina, pozostałe postacie odgrywane są przez cały zespół ł aktorów.

W opowiadaniu Geralt musi zmierzyć się z niebezpieczeństwami i pokonać demona, aby uratować młodą dziewczynę.

„Wiedźmin” jest uważany za jedno z najważniejszych dzieł fantastyki i stał się inspiracją dla serii gier komputerowych, serialu, komiksów i filmów i tej wspaniałej serii słuchowisk superprodukcji, to prawdziwa perełka do słuchania.

Saga Wiedźmińska jest uwielbiana przez fanów gatunku fantasy i jest must-read i must-listen dla miłośników opowieści pełnych przygód i magii.

Gdzie kupić Wiedźmin Ostatnie życzenie

3. Gra o Tron – George R. R. Martin

Długość nagrania: 31h 13m

Czyta: zespół aktorów, narrator Krzysztof Banaszyk

„Gra o tron” to ponad trzydziestogodzinny audiobook, realizacja pierwszej części cyklu powieści fantasy R.R Martina o nazwie Pieśń lodu i Ognia, który skupia się na walce o kontrolę nad królestwem Westeros. 

To nie jest zwykły audiobook, to najwyżej plasujący się audiobook na liście bestsellerów wszech czasów Audioteki. To superprodukcja, w której uczestniczyło ponad 120 aktorów. Narrację prowadzi Krzysztof Banaszyk a niemal każda z postaci mówi głosem innego aktora. Dodatkowo słyszymy dźwięki toczących się scen, podczas jazdy konnej słyszymy tętent koni, podczas uczt dźwięki sztućców i naczyń, jest także oprawa muzyczna, która oddaje nastrój poszczególnych scen. 

„Gra o tron” zyskała szerokie uznanie i popularność, stając się jednym z najważniejszych dzieł popkultury. Książka zainspirowała serię telewizyjną o tej samej nazwie, która stała się jednym z najważniejszych i najbardziej lubianych seriali telewizyjnych. Niestety serial dobiegł końca, jednak autor utknął w 6. odsłonie swojej sagi, na której wydanie fani czekają od ponad 12 lat… 

Gdzie kupić Grę o tron

4. Uczeń skrytobójcy – Robin Hobb

Długość nagrania: 17 godzin 56 minut

Czyta: Maciej Więckowski

„Uczeń skrytobójcy” to pierwsza część trylogii Skrytobójca autorstwa Robin Hobb, opowiadającej historię chłopaka Bastarda wychowywanego jako skrytobójca na dworze królewskim. W miarę jak Bastard rośnie i uczy się sztuki zabijania, jego świat ulega coraz większym zmianom, a on sam staje się uczestnikiem spisków i intryg na dworze. „Uczeń skrytobójcy” to powieść pełna niebezpieczeństw, intryg i nieoczekiwanych zwrotów akcji, która zachwyca czytelników swoim bogatym światem i niezapomnianymi postaciami.

Gdzie kupić Ucznia skrytobójcy

5. Władca pierścieni – J. R. R. Tolkien

Długość nagrania: 21 godzin 44 minut

Czyta: Marian Czarkowski

„Władca Pierścieni” jest uważany za jedno z najważniejszych dzieł fantasy i zainspirował trzy części filmu, które stały się kultowymi. To klasyczne dzieło high fantasy, opowiadającej historię hobbita Froda, który musi zniszczyć pierścień władzy, by powstrzymać złego władcę Saurona. „Władca Pierścieni” zachwyca bogactwem wizualnym, emocjonalnymi postaciami i epicką opowieścią o walce dobra i zła. Jest to powieść obowiązkowa dla fanów gatunku fantasy.

Gdzie kupić Drużynę pierścienia

6. Narrenturm – Andrzej Sapkowski

Długość nagrania: 23 godz. 50 min

Czyta: zespół aktorów, narrator – Krysztof Gosztyła, główny bohater Lesław Żurek

NARRENTURM to słuchowisko, pierwsza cześć fantastyczno-historycznej trylogii, której akcja rozgrywa się na Śląsku w początkach piętnastego wieku. Głęboka erudycja i dbałość o szczegół w połączeniu z mistrzostwem pióra sprawiają, że Śląsk z czasów wojen husyckich ożywa.

Główny bohater zwany Reynevanem, to uczony zielarz i medyk, młodzieniec nieco naiwny, ale niezwykle sympatyczny. Nieustannie popada w kłopoty z winy swego romantycznego usposobienia. Zakochany w pięknej Adeli, żonie rycerza Gelfrada de Stercza, musiał ratować się ucieczką, kiedy bracia rycerza przyłapali go in flagranti. Tak rozpoczyna się epicka podróż Reynevana przez ziemie dawnego Śląska szarpanego wojną religijną z husytyzmem . W wędrówce tej Reynevan odwiedza miejsca, które nadal można znaleźć na mapach, spotyka autentyczne postacie historyczne, m. in. Zawiszę Czarnego.

Trylogia Husycka składa się z 3 tomów:

  1. Narrenturm
  2. Boży bojownicy
  3. Lux perpetua

Gdzie kupić słuchowisko Narrenturm

7. Czarnoksiężnik z Archipelagu – Ursula K. Le Guin

Długość nagrania: 7 godzin 22 minuty

Czyta: Andrzej Ferenc

„Czarnoksiężnik z Archipelagu” Ursuli K. Le Guin to klasyka fantasy opowiadająca o świecie, w którym magiczne zdolności są codziennością. Jest to pierwsza część cyklu Ziemiomorze.

Główny bohater, Gavran, jest czarodziejem-podróżnikiem, który odwiedza różne wyspy Archipelagu, gdzie stawia czoła różnym wyzwaniom i przemianom. W miarę jak Gavran zmaga się z kulturowymi, politycznymi i duchowymi konfliktami, odkrywa, że jego własne wybory i działania mają kluczowe znaczenie dla losów świata.

„Czarnoksiężnik z Archipelagu” jest pełen filozoficznych pytań i magicznej przygody, a Le Guin stworzyła świat, który zachęca do refleksji i zainspirował wiele innych powieści fantasy.

Gdzie kupić Czarnoksiężnika z Archipelagu

8. Kolor Magii, Terry Pratchett

Długość nagrania: 9 godzin 43 minuty

Czyta: Krzysztof Tyniec

„Kolor magii” to pierwsza część serii „Świat Dysku”, opowiadającej o fantastycznym świecie pełnym magii, humoru i niezwykłych postaci.

Ponad 20 książek Świata Dysku zostało już wydanych jako audiobooki. „Kolor magii” to dobry punkt wyjścia dla czytelników, którzy chcą poznać Pratchetta, ponieważ dostarcza wprowadzenia do unikalnego świata i postaci. Pozycja ta jest polecana dla miłośników absurdalnego humoru, i opowieści pełnych przygód.

Gdzie kupić Kolor magii

9. Pan lodowego ogrodu – Jarosław Grzędowicz

Długość nagrania: 14 godzin 8 minut

Czyta: Jacek Rozenek

Pierwszy audiobook z cyklu Pan Lodowego Ogrodu. Głównym bohaterem jest Vuko Drakkainen, postać niezwykła, która zostaje wysłana z misją odnalezienia zaginionych naukowców. Powieść zawiera mieszankę elementów fantasy jak magia, zjawiska paranormalne, cywilizacja przypominająca czasy średniowieczne oraz elementów science-fiction jak zaawansowane technologie, misja kosmiczna. Ten audiobook to świetna przygoda i oryginalna i zaskakująca akcja nie pozbawiona humoru.

Gdzie kupić Pana lodowego ogrodu

10. Harry Potter i kamień filozoficzny – J K. Rowling

Długość nagrania: 9 godzin 48 minut

Czyta: Piotr Fronczewski

Jest to pierwsza część bestsellerowej serii J.K. Rowling. Audiobook ten plasuje się w top 10 bestsellerów Audioteki.

Powieść jest pełna niezapomnianych postaci, fascynujących wydarzeń i emocjonujących przygód, co sprawia, że jest to jedna z najważniejszych i najbardziej popularnych książek fantasy wszech czasów.

Zobacz też wpis: Audiobooki o Harrym Potterze – wszystkie części po kolei po polsku i angielsku.

Seria Harry Potter została zekranizowana jako seria filmów kinowych w latach 2001-2011, zdobyła rzesze oddanych fanów i stała się kultową częścią popkultury, a jej popularność trwa do dziś.

Gdzie kupić Harry Potter i kamień filozoficzny

11. Amerykańscy bogowie – Neil Gaiman

Długość nagrania: 20 godzin 1 minut

Czyta: Marcin Popczyński

„Amerykańscy bogowie” to powieść Neila Gaimana, która opowiada historię Cienia, mężczyzny wychodzącego z więzienia po odsiedzeniu trzyletniego wyroku. Po powrocie do domu odkrywa on, że jego żona zginęła w wypadku. Cień odkrywa też, że bogowie starożytnych mitologii, są prawdziwymi istotami żyjącymi wśród ludzi i walczącymi o swoją przyszłość w nowym świecie. Cień zostaje wciągnięty w konflikt między bogami i staje się ważnym graczem w ich starciu o przetrwanie. Powieść ta łączy elementy fantastyki, mitologii i grozy, tworząc niezapomnianą opowieść o lojalności, przemijaniu i poszukiwaniu sensu.

Gdzie kupić Amerykańskich bogów

12. Mroczna Wieża, Stephen King

Długość nagrania: 11 godzin 15 minut

Czyta: Mateusz Drozda

„Mroczna Wieża” to epicki cykl powieści Stephena Kinga, uważany za jedno z jego najważniejszych dzieł. Książka łączy w sobie elementy westernu, fantasy, horroru i science fiction, tworząc jedyny w swoim rodzaju uniwersum.

Główny bohater, Roland Deschain, jest człowiekiem poszukującym legendarnej Mrocznej Wieży, która jest centrum wszechświata. W swojej wędrówce spotyka wielu niezapomnianych bohaterów i staje wobec wielu trudnych wyzwań, zarówno fizycznych, jak i duchowych. W miarę jak zbliża się do celu, staje się coraz bardziej uzależniony od swojego celu, a jego własna dusza staje się coraz bardziej zanieczyszczona.

Gdzie kupić Mroczną wieżę Roland

Inne polecane audiobooki fantasy

Co dalej

Przeczytaj koniecznie:

1.Który abonament ma najlepsze audiobooki

2. Najlepsze audiobooki przygodowe

3. Najlepsze słuchowiska

audiobooki w promocjach

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *