Niezwyciezony sluchowisko superprodukcja

Najlepsze Słuchowiska

W dzisiejszym wpisie przedstawimy listę najlepszych słuchowisk i superprodukcji do słuchania na telefonie za pomocą aplikacji do audiobooków. Mimo, że format słuchowiska wywodzi się z radiowych audycji, to my skupimy się na nowoczesnych słuchowiskach dla osób dorosłych. Na naszej liście mamy zarówno wielkie dzieła literackie jak i słuchowiska fantasy, kryminalne, reportaże, science-fiction, sensacyjne i historyczne.

Ciekawe i wciągające słuchowiska dla dorosłych

Co sprawia, że słuchowisko jest ciekawe i wciągające?

Ciekawe słuchowisko to historia, która ma w sobie coś dziwnego i zagadkowego. Powieści kryminalne świetnie sprawdzają się jako słuchowiska, ponieważ chcemy rozwiązać zagadkę morderstwa, stopniowo odkrywając prawdę razem z głównym bohaterem. Powieści kryminalne Agathy Christie czy o Sherlocku Holmesie z powodzeniem były i są realizowane jako słuchowiska. To klasyki gatunku.

Ciekawe słuchowisko to może być historia, która ma w sobie coś zaskakującego, niesamowitego, coś nie z tego świata. Dlatego drugim naturalnym kandydatem na słuchowiska są powieści fantasy i science – ficiton, które zabierając nas w nowe światy, wciągają nas swoją niezwykłością. Takie słuchowiska sprawiają, że odrywamy się na chwilę od rzeczywistości, świetne przykłady to Niezwyciężony czy Wiedźmin.

Ciekawe słuchowisko to może być też historia, w której dużo się dzieje, jest napięcie i szybkie tempo akcji. Sensacja, przygoda, misja czy podróż to kolejni naturalni kandydaci na ciekawe i wciągające słuchowiska. Świetne przykłady to ucieczka i epicka podróż w Narrenturm czy thriller szpiegowski Zamęt.

Nowoczesne słuchowiska i superprodukcje 

Słuchowiska a audiobooki

Nowoczesne słuchowiska to nie są zwykłe audiobooki. Audiobook to nagranie książki czytane przez jednego lektora. W słuchowiskach każdy bohater ma własny głos, lektorami są popularni aktorzy a wydarzeniom towarzyszą dźwięki dodające kontekstu, np. podczas rozmowy bohaterów przy kolacji słyszymy oprócz samej rozmowy także raz po raz dźwięki nalewanego napoju, sztućców uderzających o talerz, czy stłumione odgłosy innych biesiadników pobrzmiewające w tle. 

W skrócie, odtwarzając te słuchowiska czujemy się jak w sali kinowej, w samym środku akcji, otoczeni wszystkimi jej dźwiękami. 

Drugim aspektem dla którego są to nowoczesne słuchowiska to sposób dystrybucji identyczny jak w przypadku audiobooków. Słuchamy ich na telefonie za pomocą aplikacji do audiobooków, na żądanie. W kilka sekund wybieramy konkretne słuchowisko i zaczynamy je odtwarzać. Pauzujemy kiedy chcemy i wracamy w dokładnie to miejsce gdzie skoczyliśmy, kiedy tylko chcemy kontynuować. Możemy słuchać jadąc komunikacją publiczną, samochodem, podczas spaceru lub odpoczywając, itp. 

W odróżnieniu od słuchowisk radiowych, nie musimy czekać na kolejne odcinki. 

Słuchowiska a superprodukcje

Wiele z słuchowisk na naszej liście, zostało zrealizowanych z takim rozmachem, że nazwano je superprodukcjami – często uczestniczą w nich dziesiątki aktorów, i cała ekipa realizująca dźwięki, odgłosy oraz specjalnie skomponowaną oprawę muzyczną. 

Praca nad słuchowiskami o Wiedźminie – Krew Elfów oraz Sezon Burz

W ostatnich latach powstało wiele wspaniałych słuchowisk, m.in. dzięki staraniom wydawców i platform dostarczających rozrywkę audio, np. Audioteka, Storytel czy Empik Go. 

Najlepsze słuchowiska

1. Niezwyciężony – Stanisław Lem

Zdjęcie materiał Audioteka.com

Długość nagrania: 7 godzin 1 minuta

Czyta: zespół aktorów, m.in. Krystyna Czubówna, Daniel Olbrychski

Ta superprodukcja Audioteki, to jeden z najlepszych audiobooków science-fiction na rynku, przygotuj się na ciarki na plecach.

Niezwyciężony, krążownik drugiej klasy i największa jednostka, jaką dysponuje baza w konstelacji Liry, wyrusza z misją na planetę Regis III. Wybierz się wraz z załogą statku na tą nieznaną planetę na poszukiwanie Kondora – bliźniaczego statku, z którym stracono łączność po jego wylądowaniu. Zachowując największe środki ostrożności zbadaj wielką tajemnicę ukrytą na obcej planecie.

Jedna z najsłynniejszych i najbardziej lubianych powieści Stanisława Lema. Najdoskonalsza realizacja gatunku space opera w polskiej fantastyce. Opowieść o starciu ludzi z powstałą samorzutnie na odległej planecie populacją automatów niszczących wszelkie myślenie.

Gdzie kupić słuchowisko Niezwyciężony

2. Trylogia Husycka. Narrenturm – Andrzej Sapkowski

Długość nagrania: 23 godz. 50 min

Czyta: zespół aktorów, narrator – Krysztof Gosztyła, główny bohater Lesław Żurek

NARRENTURM to słuchowisko, pierwsza cześć fantastyczno-historycznej trylogii, której akcja rozgrywa się na Śląsku w początkach piętnastego wieku. Głęboka erudycja i dbałość o szczegół w połączeniu z mistrzostwem pióra sprawiają, że Śląsk z czasów wojen husyckich ożywa.

Główny bohater, Reinmar z Bielawy, zwany Reynevanem, to uczony zielarz i medyk, młodzieniec nieco naiwny, ale niezwykle sympatyczny. Reinmar nieustannie popada w kłopoty z winy swego romantycznego usposobienia. Zakochany w pięknej Adeli, żonie rycerza Gelfrada de Stercza, musiał ratować się ucieczką, kiedy bracia rycerza przyłapali go in flagranti. Tak rozpoczyna się epicka podróż Reynevana przez ziemie dawnego Śląska szarpanego wojną religijną z husytyzmem . W wędrówce tej Reynevan odwiedza miejsca, które nadal można znaleźć na mapach, spotyka autentyczne postacie historyczne, m. in. Zawiszę Czarnego.

Trylogia Husycka składa się z 3 tomów:

  1. Narrenturm
  2. Boży bojownicy
  3. Lux perpetua

Gdzie kupić słuchowisko Narrenturm

3. Virion. Wyrocznia – Andrzej Ziemiański 

Virion Wyrocznia audiobook przygodowy

Długość nagrania: 14 godzin 45 minut

Czyta: zespół aktorów

Słuchowisko superprodukcja Virion.

Virion – szermierz natchniony, który wraz dwudziestoma innymi straceńcami pokonał legion Moy – raptem tysiąc doświadczonych weteranów. Jak chłopak z dobrego domu został bezlitosną maszyną do zabijania?

Morderstwo, więzienie i ucieczka przed bandą łowców to chyba jeszcze nie powód, żeby tak się stoczyć. A może od początku ktoś na górze zaplanował, że jego przeznaczenie to droga miecza i stosy trupów Poznajcie historię najsłynniejszego szermierza Cesarstwa.

Gdzie kupić Virion. Wyrocznia

4. Wiedźmin – Andrzej Sapkowski

Długość nagrania: 1 godzina 14 minut

Czyta: zespół 80-ciu aktorów, m.in. narrator – Krzysztof Gosztyła, Geralt – Krzysztof Banaszyk

“Wiedźmin” to audiobook superprodukcja pierwszego opowiadania z tomu “Ostatnie życzenie”. Jest to absolutny wstęp do Wiedźmina wydany przed 5-cio tomową sagą o Wiedźminie. Narratorem jest Krzysztof Gosztyła a Krzysztof Banaszyk wciela się w postać Wiedźmina. 

W opowiadaniu Geralt musi zmierzyć się z niebezpieczeństwami i pokonać demona, aby uratować młodą dziewczynę.

Słuchowiska z uniwersum Wiedźmina to razem ponad 70 godzin słuchania. Rozrywka w słuchawkach:

  1. Opowiadania o Wiedźminie
  2. Krew Elfów
  3. Czas Pogardy
  4. Chrzest Ognia
  5. Sezon Burz

Cykl audio nie jest zakończony i czekamy na dwa ostatnie słuchowiska z Sagi o Wiedźminie.

Gdzie kupić pierwsze słuchowisko Wiedźmin

5. Żywe Trupy –  Robert Kirkman, Jay Bonansinga  

Długość nagrania: 2 godziny 55 minut

Czyta: zespół aktorów

Trzymająca w napięciu adaptacja kultowego komiksu, który stał się kanwą bijącego rekordy popularności serialu The Walking Dead! Warto posłuchać dla niesamowitych efektów dźwiękowych. Usłyszysz tuż przy Twoim uchu przeraźliwe dźwięki wydawane przez stado goniących Cię zombie, a jeden z nich już prawie Cię dopadł…

W słuchowisku Żywe Trupy, które stworzyli twórcy superprodukcji Gra o tron, role bohaterów odgrywają aktorzy tak znakomici jak Anna Dereszowska, Maria Seweryn, Jacek Rozenek i Szymon Bobrowski. Doskonała obsada, wciągająca fabuła, świetna muzyka i spektakularne efekty specjalne to gwarancja doskonałej rozrywki – nie tylko dla fanów historii z zombie w roli głównej!

Gdzie kupić Żywe Trupy

6. Skóra – Katarzyna Janiszewska

skora sluchowisko kryminalne

Długość nagrania: 8 godzin 39 minut

Czyta: zespół aktorów: m.in. Filip Kosior

Historia będąca fabularyzowanym reportażem zbrodni, która wydarzyła się naprawdę.

W Wiśle znaleziono płaszcz z ludzkiej skóry. Ktoś zabił i oskórował młodą kobietę. Bardzo długo nie wiadomo kim jest ofiara. Choć matka zgłosiła zaginięcie córki zaraz po jej zaginięciu, nikt nie powiązał ze sobą tych dwóch spraw. Dopiero wyniki badań DNA posunęły sprawę do przodu.

Gdzie kupić Skórę

Zobacz też: najlepsze podcasty kryminalne i słuchowiska o prawdziwych zbrodniach

7. Kruk słuchowisko –  Jakub Korolczuk, Aleksandra Zielińska

Długość nagrania: 3 godziny 7 minut

Czyta: zespół aktorów, w roli głównej Michał Żurawski

Jeden z najlepszych polskich kryminałów ostatnich lat powraca w formie oryginalnego słuchowiska. Komisarz Adam Kruk znów działa na Podlasiu, tym razem mierząc się ze sprawą okaleczonej dziewczyny i jej zaginionego braciszka, który jednak zdaje się… nie istnieć. Wszystko może być powiązane z przemytem narkotyków i tajemniczymi Śpiewającymi, których boją się okoliczni mieszkańcy, a których głosy niekiedy niesie wiatr.

Gdzie kupić Kruk Słuchowisko

8. 1984 – George Orwell, Anna Lea

Długość nagrania: 4 godziny 5 minut

Czyta: zespół aktorów


Słuchowisko „1984” to nowy wymiar wciąż przerażająco aktualnej powieści autorstwa George’a Orwella. Winston Smith pragnie ucieczki z więzienia, którym jest jego rzeczywistość. Chce uciec od Partii, od swojej pracy w Ministerstwie Prawdy, od usłużnych donosicieli, wszędzie węszących myślozbrodnię. Przede wszystkim jednak Smith chce uciec przed samotnością. Pewnego dnia roku 1984 znajduje w sobie odwagę, by spróbować wyrwać się na wolność.

Gdzie kupić Słuchowisko 1984

9. 2001: Odyseja kosmiczna  – Arthur C. Clarke

Długość nagrania: 7 godzin 55 minut

Czyta: zespół aktorów

Klasyka literatury science-fiction i jedna z najlepiej sprzedających się powieści gatunku fantastyki naszych czasów. Clarke i Stanley Kubrick stworzyli film mega produkcję o tym samym tytule, powszechnie uznawany za jeden z najważniejszych filmów science-fiction w historii kina.

Na księżycu odkryto tajemnicze dziwne zjawisko, którego konsekwencją jest pierwsze w historii wysłanie ludzkości w kosmos. Ale długo przed osiągnięciem celu, zaczynają dziać się straszne, niewytłumaczalne rzeczy…

Gdzie kupić słuchowisko 2001: Odyseja kosmiczna

10. Lśnienie – Stephen King

Długość nagrania: 21 godzin 8 minut

Czyta: zespół aktorów

Powieść uważana przez wielu czytelników za horror wszech czasów – tym razem w formie słuchowiska z udziałem największych gwiazd współczesnego polskiego kina.

Jack Torrance, były nauczyciel, a obecnie poszukujący weny pisarz, otrzymuje pracę dozorcy w opuszczonym na okres zimowy górskim hotelu Panorama. Kiedy burze śnieżne odcinają od świata rodzinę Torrance’ów, obdarzony telepatycznymi zdolnościami Danny, pięcioletni syn Jacka, odkrywa, że hotel jest nawiedzony, a duchy powoli doprowadzają jego ojca do obłędu. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta, aż pewnego dnia mężczyzna przestaje nad sobą panować…

Gdzie kupić Lśnienie

11. Słuchowiska Joanny Chmielewskiej

Długość nagrania: od 1 do 2 godzin

Czyta: zespół aktorów

Najdowcipniejsze sensacyjno-humorystyczne słuchowiska na motywach powieści Joanny Chmielewskiej. Zabawne, nieprzewidywalne, z momentami absurdalną wręcz fabułą wciągają bez reszty. Słuchowiska zrealizowane w studiach Teatru Polskiego Radia.

Gdzie kupić Słuchowiska Joanny Chmielewskiej

Pozostałe polecane słuchowiska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *