podcasty kryminalne, słuchowiska i audiobooki ture crime

Najlesze podcasty kryminalne, słuchowiska i audiobooki True Crime

W dzisiejszym wpisie mega lista TOP 20 najlepszych True Crime do słuchania. Podcasty kryminalne, słuchowiska i audiobooki dokumentalne o prawdziwych zbrodniach. Znajdziesz tu zarówno najgłośniejsze sprawy kryminalne Polski jak i za zgranicy.

Seryjni mordercy, okrtune zbrodnie, porwania i zaginięcia oraz dramatyczne śledztwa. Na liście mamy reporterskie dochodzenia jak i materiał opowiedziany z punktu widzenia patologów, kriminologów, prawników, znanych pisarzy kryminałów a także podcasterów pasjonatów prawdziwych zbrodni. Autorzy analizują materiały i akta sprawy, przebieg postępowania, opinie ekspertów, wspomnienia członków wymiaru ścigania a także oddają głos ofiarom i ich rodzinom a czasem nawet samym przestępcom! Dopcierają do szczegółow z ich życia analizując ich relacje z najbliższymi, ich postępowanie, stan psychiczny oraz wydarzenia, które mogły doprowadzić do opisywanych tragedii.

Posłuchaj historii prawdziwych zbrodni, które wstrząsnęły Polską i światem.

20 najlepszych podcastów kryminalnych, słuchowisk i audiobooków true crime

Skóra – Katarzyna Janiszewska

Posłuchaj Skóry w Empik Go

To reportaż kryminalny w formacie słuchowiska, opowiadający wnikliwie i z wielu perspektyw o najokrutniejszej i najbardziej tajemniczej zbrodni w dziejach polskiej kryminalistyki. Pływający w Wiśle „płaszcz” z ludzkiej skóry zelektryzował społeczeństwo i postawił na równe nogi policję w całym kraju. O pomoc proszono detektywa, jasnowidza, profilerów, funkcjonariuszy FBI. Długo nie było wiadomo, kim jest ofiara. W końcu okazało się, że zamordowana to studentka religioznawstwa, 23-letnia Katarzyna Z. Matka szukała jej już od kilku miesięcy.

„Robił to nie pierwszy raz. Mierzył, przykładał do siebie, upajał się tym widokiem. Chciał ją posiąść, otulić się nią jak ciepłym swetrem, opleść jej zapachem. Chciał ją chłonąć całym sobą. Chciał być nią”.

Skóra to superprodukcja z udziałem ponad 20-stu aktorów. Jedna z najlepszych tego typu produkcji true crime na rynku.

Zobacz też nasz wpis o najlepszych kryminałach w formacie słuchowisk superprodukcji.

Kryminatorium – Marcin Myszka

Posłuchaj Kryminatorium na Spotify

To kryminalne słuchowisko odcinkowe jest jednym z topowych podcastów true crime w Polsce. Tematem Kryminatorium są historie o zaginięciach, seryjnych mordercach, zbrodniach z Archiwum X i głośnych śledztwach, opowiadające zarówno o polskich sprawach, jak i zagranicznych. Oprócz ciekawych treści, Kryminatorium prezentuje też wysoki poziom techniczny – podcast jest produkowany jako słuchowisko z efektami dźwiekowymi a czasem z udziałem aktorów, co przekłada się na mocny klimat odcinków.

Bestia. Studium zła – Magdalena Omilianowicz

Posłuchaj Bestia Studium zła w Audiotece

To słuchowisko true crime, historia wampira z Bytowa czyli Leszka Pękalskiego – zabójcy, który przyznał się do 67 makabrycznych morderstw. Finalnie skazano go za jedno. Jest największą tajemnicą powojennej kryminalistyki. Nikt nie wie, ile ofiar tak naprawdę ma na swoim koncie.

Autorka przeprowadziła wywiad ze słynnym „wampirem z Bytowa”. Zapoznała się z 72 tomami akt, rozmawiała m.in. z jego bliskimi i z kobietą, która jako jedyna przeżyła atak „wampira”.

Głosy. Co słyszał morcerca? – Dionisios Sturis, Ewa Winnicka

Posłuchaj Głosów w Audiotece

Audioserial non-fiction opowiadający o zbrodni, która miała miejsce na wyspie Jersey i która wstrząsnęła Wielką Brytanią i całą Polską. Damian Rzeszowski zabił 6 osób, w tym żonę oraz dzieci. Dlaczego to zrobił? Co sprawiło, że sięgnął po nóż?

Ewa Winnicka i Dionisios Sturis szukają odpowiedzi na te pytania nie tylko na Jersey, małej wysepce u wybrzeża Francji, ale też w Bydgoszczy i Nowym Sączu. Konsultują się ze specjalistami i prawnikami, rozmawiają ze świadkami wydarzeń. Docierają do przyjaciół i rodziny ofiar. Trafiają do policyjnych archiwów i sądowych bibliotek. Wszystko po to, żeby znaleźć odpowiedź na pytanie „Dlaczego?”

Opowiem Ci o zbrodni

Posłuchaj Opowiem Ci o zbrodni w Storytel

25 głośnych spraw kryminalnych Polski zrelacjonowana przez czołowych polskich pisarzy kryminalnych. Prawdziwe zbrodnie. Prawdziwi mordercy. Prawdziwe kryminalne śledztwa. Każdy odcinek opowiada o jednym z nich.

Seria „Opowiem Ci o zbrodni” to audio w odcinkach stworzone na podstawie bestsellerowych zbiorów opowiadań i nagranego na ich kanwie programu kryminalnego w Crime+Investigation Polsat.

Każdy z autorów przeanalizował okoliczności towarzyszące jednej sprawie – rozmawiając z profilerami, patologami, psychologami, specjalistami-kryminologami czy analizując akta – i opisał wybraną historię w charakterystyczny dla siebie sposób, posługując się językiem, do którego przyzwyczaił swoich czytelników. Wśród twórców są takie nazwiska jak Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Katarzyna Puzyńska, Max Czornyj, Robert Małecki i inni.

Zobacz też naszą listę najlepszych kryminałów audiobooków.

Śledztwo Pisma

Posłuchaj Śledztwo Pisma w Spotify

Śledztwo Pisma to pierwszy polski reporterski serial podcastowy true crime. Dotychczas ukazały się cztery sezony serii. W pierwszym sezonie Mirek Wlekły bada sprawę małżeństwa, które zostało skazane za znęcanie się nad przybranymi dziećmi i do tej pory nie poniosło kary.

Konwencja serialu czyli spraw kryminalnych opowiedzianych nie w całości lecz z podziałem na odcinki świetnie nadaje tempa historii, wprowadzając nieoczekiwane zwroty akcji i umietejnie sterując napieciem.

Pierwszy sezon, autorstwa Mirka Wlekłego został nominowany do Grand Press Digital. Drugi, którego autorką jest Barbara Sowa otrzymał tę nagrodę w kategorii najlepszy Reportaż radiowy.

  • Pierwszy sezon – Mirek Wlekły bada sprawę małżeństwa, które zostało skazane za znęcanie się nad przybranymi dziećmi i do tej pory nie poniosło kary.
  • Drugi sezon – Barbara Sowa próbuje rozwikłać zagadkę śmierci trzech nastolatek z Dolnego Śląska.

Polskie morderczynie – Katarzyna Bonda

Posłuchaj Polskich morderczyń w Audiotece

Najgłośniejszy polski reportaż o morderczyniach. Na jego podstawie powstal serial pt. Morderczynie.

Dlaczego zabiły? Wina nie zawsze jest oczywista i jednostronna, czasem bywa wynikiem splotu sytuacji, w których dłużej nie można tkwić, trzeba je przeciąć, zniszczyć… Morderczynie pochodzą z różnych domów, zabiły z różnych motywów, mają odmienne osobowości, wiek i wygląd zewnętrzny.
Polska mistrzyni kryminałów próbuje znaleźć odpowiedź na wcale niełatwe pytanie: dlaczego? Jak to możliwe, że kobiety te wzięły udział lub same zaplanowały z premedytacją, szczegółowo, brutalne morderstwa.

Tajemnice zbrodni – Ewa Ornacka

Posłuchaj Tajemnic zbrodni w Audiotece

Wstrząsające zabójstwa, dramatyczne śledztwa, sprawiedliwość po latach. Audiobook reportaż kryminalny ze śledztw.

Te zbrodnie były wyrzutem sumienia polskiej policji, bezsilnej wobec nieuchwytnych sprawców. Wyzwaniem rzuconym ekipom kryminalnym przez zabójców. Spędzały sen z powiek nawet najbardziej doświadczonym śledczym. Na przełom w śledztwie trzeba było czekać nawet lata.

Audiobook jest reporterską rekonstrukcją pracy śledczych: od miejsca zabójstwa, aż do zatrzymania mordercy, próbą ukazania zwrotów akcji, których często nie widać w procesie sądowym. Odsłania emocje policjantów i prokuratorów pracujących – z godną podziwu determinacją – nad rozwikłaniem kryminalnej łamigłówki. 

Piąte: nie zabijaj – Justyna Mazur

Posłuchaj Piąte nie zabijaj w Spotify

Ten podcast to wybór najciekawszych spraw o tematyce kryminalnej przeanalizowanych i opowiedzianych przez autorkę.

Życia, które skończyły się zbyt wcześnie. Zaginięcia bez śladu. Sprawy, o których nie sposób zapomnieć. Twarze, które pamięta się na długo.

Ted Bundy. Bestia obok mnie.

Posłuchaj Ted Bundy. Bestia obok mnie w Audiotece

Ten audiobook to polskie wydanie klasyki true crime!

Przerażająca do szpiku kości i zaskakująco intymna legendarna już książka Ann Rule to opowieść kobiety, która zdaje sobie sprawę, że chłopak z dyżurki obok, jej przyjaciel, wrażliwy pracownik telefonu zaufania, to potwór w ludzkiej skórze.

Każdej minucie tego audiobooka towarzyszy zimny dreszcz, bo czy tak naprawdę znamy naszych bliskich?

Ted Bundy był jednym z najokrutniejszych amerykańskich seryjnych morderców, który przyznał się do zabicia przynajmniej trzydziestu sześciu młodych kobiet na terenie całego kraju. Skazano go na śmierć za trzy zabójstwa.

Morderstwo nie jest takie proste – Carla Valentine

Posłuchaj Morderstwo nie jest takie proste w Audiotece

Bardzo ciekawy audiobook dokumentalny o kryminalistyce w kryminałach.

Agatha Christie to jedna z najpopularniejszych autorek kryminałów na świecie. Okazuje się, że była również ekspertem kryminalistyki. Technik patologii Carla Valentine odsłania rozległą wiedzę Agathy Christie, kreując ją niejako na pionierkę kryminalistyki.

Christie, tworząc legendarne dziś zagadki kryminalne, korzystała z najnowszych w tamtych czasach technik kryminalistycznych: od balistyki przez toksykologię po analizę odcisków palców, interpretację odcisków stóp lub śladów opon, analizę plam krwi i na etapie autopsji – samych ofiar. W niektórych dziedzinach, zwłaszcza w technice analizy odcisków palców, wprowadzała w fabułę innowacje, zanim zostały one formalnie przyjęte w pracy wymiaru sprawiedliwości.

Jeśli lubisz kryminały Agathy Christie, to zobacz jak posłuchać ich za darmo we wpisie: 13 darmowych audiobooków kryminałów.

Sąd idzie – Irena Krzywicka

Posłuchaj Sąd idzie w Audiotece

5 historii głośnych polskich procesów z lat 30-tych 20-tego wieku. Siłą tego audiobooka true crime jest wnikliwa analiza psychologiczno-społeczna. Sprawy omawiane są z dodatkiem subiektywnego komentarza dotyczącego psychiki człowieka, predyspozycji popychających do popełnienia zbrodni.

Niektóre z opisanych zbrodni stały się wyjątkowo nagłośnionymi historiami II Rzeczypospolitej – należały do nich . sprawa Rity Gorgonowej, poszlakowo skazanej za zabójstwo córki kochanka, czy proces o zamordowanie młodej tancerki rewiowej Igi Korczyńskie

Kryminalne Historie – Monika Prześlakowska

Posłuchaj Kryminalnych Historii na YouTube

W tym podcascie kryminalnym Monika Prześlakowska porywająco opowiada o okrutnych zbrodniach polskich. Opisuje portrety psychologiczne zabójców oraz opisuje ich ofiary. 

Seryjni mordercy – Michelle Kaminsky

Posłuchaj Seryjnych Morderców w Audiotece

Prowadzą podwójne życie i wśród przyjaciół i sąsiadów uchodzą zazwyczaj za kulturalnych, miłych ludzi. Jak rodzi się morderca, jak wybiera swoje ofiary, dlaczego przez tak długi czas zostaje niezauważony, i wreszcie – czy możemy go w porę rozpoznać. Michelle próbuje udzielić odpowiedzi na te pytania analizując morderców.

Torturowali, gwałcili, mordowali. W społecznej świadomości uchodzą za przykład tego, jak zły może być człowiek. Jednak w seryjnych mordercach jest też coś, co nas intryguje. Jakie mają IQ? Kim najczęściej są z zawodu? Według jakiego klucza wybierają ofiary?

ZŁO – Zbrodnia Łowca Ofiara

Posłuchaj Zła w Spotify

Kryminalne słuchowisko radia VOX FM, przybliżające historie wstrząsających zbrodni, sposoby działania seryjnych morderców, ich psychikę, motywy, powody dla których zaczęli zabijać.

Wampir z Zagłębia – Przemysław Semczuk

Posłuchaj Wampira z Zagłebia w Audiotece

Wstrząsający audio reportaż, brawurowo opowiedziana historia największej mistyfikacji w polskim wymiarze sprawiedliwości.

Ofiary! Mordowane w bestialski sposób przypadkowe kobiety. Sprawca! Żądny krwi zwyrodnialec.

Sześć lat pościgu. Tysiące milicjantów, setki tropów i milion nagrody za wskazanie winnego. Wszystko na nic. Za zgodą Gierka na pomoc wezwano nawet amerykańskiego profilera pracującego dla FBI.

Dorwać bestię

Posłuchaj Dorwać Bestię w Spotify

Słuchowisko kryminalne radia RMF w krótkim formacie opowiada historie seryjnych morderców z całego świata. Pozwólcie sobie na kilka minut grozy i posłuchajcie o najstraszniejszych zabójstwach, które wstrząsnęły całym światem. To najlepsza propozycja dla zabieganych aby zapoznac się z profilami seryjnych morderców w niespelna 20-sto minutowych odcinkach pełnych makabrycznych szczegółów.

Zbrodnie bez ciał – Diana Brzezińska, Andrzej Gawliński

Posłuchaj Zbrodni bez ciał w Audiotece

Jak pracują śledczy, kiedy brakuje najważniejszego śladu zbrodni? Czy naprawdę nie da się popełnić zbrodni doskonałej?

Audiobook z tematyce kryminalistycznej. Kryminalistyk oraz autorka kryminałów i prawniczka analizują najgłośniejsze polskie sprawy o morderstwo, w których wyrok zapadł, mimo że nie odnaleziono ciała ofiary. 

Niewyjaśnione okoliczności – Richard Shepherd

Posłuchaj Niewyjaśnionych okoliczności w Audiotece

Czy chodzi o seryjnego mordercę, o katastrofę naturalną, o zbrodnię doskonałą, czy o podejrzany wypadek? Lekarz medycyny sądowej opowiada jak uczestniczył w wyjaśnianiu głośnych spraw, takich jak masakra w Hungerford czy atak na World Trade Center. Dzięki swoim umiejętnościom, oddaniu i wnikliwości jest w stanie odpowiedzieć na jedno z najtrudniejszych pytań: jak doszło do śmierci danej osoby.

Gdy ktoś umrze śmiercią gwałtowną lub z niewyjaśnionych przyczyn, zadaniem dr. Shepherda jest ustalić przyczynę zgonu. Każda sekcja zwłok to swego rodzaju zagadka kryminalna – a dr Shepherd przeprowadził ich w swoim życiu ponad 23 tysiące.

Ostatni trop – Mark Bowden

Posłuchaj Ostatniego tropu w Audiotece

Opowieść o śledztwie w sprawie zagnięcia dwóch dziewczynek, sióstr Lyon, na przedmieściach Waszyngtonu w 1975 roku. Śledztwo utknęło w miejscu, ciał nie odnaleziono, a zdarzenie uznano za niewyjaśnione. Jednak trzydzieści kilka lat później dzięki niestandardowym metodom i dociekliwości śledczych udało się wyjaśnić zagadkę. Ekipa odkryła zapomniany protokół z przesłuchania młodego chłopaka, który zeznał, że widział tajemniczego mężczyznę wychodzącego z centrum z dziewczynkami…

Nie nazywaj tego kultem – Sarah Berman

Posłuchaj Nie nazywaj tego kultem w Audiotece

Reportaż audiobook. Dziennikarka śledcza Sarah Berman bada szokujące praktyki NXIVM, sekty prowadzonej przez Keitha Raniere’a. Autorka opisuje historie młodych kobiet, które szukając wsparcia, trafiły do niewoli. Były wykorzystywane seksualnie, szantażowane, głodzone. Znosiły kary cielesne i pozwalały wypalać sobie na skórze inicjały lidera.

To fascynujący, a zarazem przerażający opis działalności NXIVM.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *