KOZ słuchowisko po angielsku

Najlepsze słuchowiska po angielsku

Słuchowiska po angielsku: lista najlepszych

Dzisiaj bardzo popularny temat – słuchowiska po angielsku. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony osób doskonalących angielski jak i fanów słuchania, którym zwykłe powieści audio się już trochę przejadły. 

Dzisiejsza lista to prawdziwy power. Są na niej zarówno klasyczne formaty, które sprawdzają się od lat jako słuchowiska radiowe a także kreatywne ciekawostki słuchowiskowe, które mocno wykraczają poza standard audiobooka. To nie są zwyczajne powieści czytane przez aktorów – są to albo adaptacje albo oryginalne materiały napisane specjalnie z myślą o słuchowisku. Na liście mamy słuchowiska, które opowiadają nam historie czerpiąc z różnych gatunków i zawierają w sobie różne interesujące elementy audio jak podcasty, reportaże dokumentalne, komiksy, wywiady, sagi fantasy, spektakl teatralny czy nawet telefoniczne wiadomości głosowe.   

Dzięki temu są to historie dynamiczne i zaskakujące. Jest to po prostu pierwszoligowa rozrywka, na równi z kinem czy Netflixem. 

Słuchowiska, czyli co dokładnie

Pewne konwencje pisarskie dobrze sprawdzają się jako słuchowiska rozrywkowe. Niektóre z nich mają już ugruntowaną pozycją w tym świecie np. zagadki kryminalne, thrillery, opowiadania akcji, przygodowe, fantastyczne. Niemniej jednak, na tej liście, dzięki kreatywności twórców słuchowisk, mamy dużą różnorodność gatunkową i naprawdę świetne niespodzianki – propozycje lekkiej komedii romantycznej, zabawnej komedii obyczajowej, czy reportażu. Są to perełki, po które warto sięgnąć jako eksperyment. 

Przy każdym słuchowisku z listy podaję szczegóły i linka do konkretnej wersji, którą polecam, ponieważ zdarza się, że bardzo popularne książki zostały nagrane przez dwa lub trzy różne wydawnictwa i mają różne formaty np. zwykły audiobook i słuchowisko. 

Jak słuchać słuchowisk po angielsku za darmo

Któregokolwiek słuchowiska z tej listy posłuchasz za darmo korzystając z zielonego przycisku, który kieruje do promocji Amazon.com i Audible.com. Audible, największy audiobookowy serwis na świecie, ma stałą promocję na dowolnego darmowego audiobooka czy słuchowisko na start. Jeśli jeszcze z niej nie korzystałeś, to przy każdym słuchowisku z mojej listy znajdziesz przycisk, za pomocą którego można zarejestrować się i skorzystać z darmowej oferty na start. Jeśli nie próbowaliście to polecam skorzystać z tej opcji, Audible ma dodatkowe korzyści np. darmowy katalog swoich oryginalnych produkcji Audible Originals, z których część jest nagrana jako słuchowiska. Po rozpoczęciu okresu próbnego lub wykupieniu dostępu można wysłuchać nieograniczenie wielu takich słuchowisk w danym okresie rozliczeniowym np. kilka w jeden miesiąc, na który się zapiszesz. 

Gotowi na przeżycie niesamowitych przygód audio po angielsku? Oto one!

Jeśli Twój angielski nie jest jeszcze na takim poziomie by rozumieć słuchowiska po angielsku to zacznij od tych audiobooków w wersji dla osób średniozaawansowanych.

List najlepszych słuchowisk po angielsku

1. American Gods –  Neil Gaiman

Długość nagrania: 19 godzin i 39 minut

Czyta: zespół aktorów

Wspaniała podróż w fantastyczny świat Neila Gaimana. Superprodukcja z pełną obsadą i oprawą dźwiękową. 

„Amerykańscy bogowie” opowiada historię Cienia, mężczyzny który wychodzi z więzienia po odsiedzeniu wyroku. Po powrocie do domu Cień odkrywa, że jego żona zginęła w wypadku, a bogowie starożytnych mitologii, są prawdziwymi istotami żyjącymi wśród ludzi i walczącymi o swoją przyszłość w nowym dla nich świecie. Cień zostaje wciągnięty w konflikt między bogami i staje się ważnym graczem w ich starciu o przetrwanie. Powieść ta łączy elementy fantastyki, mitologii i grozy, tworząc niezapomnianą opowieść o lojalności, przemijaniu i poszukiwaniu sensu.

Gdzie kupić słuchowisko American Gods po angielsku

2. KOZ –  Rob Fresco

Długość nagrania: 4 godzin 2 minuty

Czyta: zespół aktorów,

KOZ to wciągający i toczący się w szybkim tempie nowoczesny serial słuchowisko. Opowieść sensacyjna oparta na prawdziwej historii agenta służb, który rozpracowywał przestępczy gang z Los Angeles. Format obejmuje oprócz świetnej fabularyzowanej historii także fragmenty wywiadów z prawdziwym Darrinem „Koz” Kozlowskim, pozwalając słuchaczom zagłębić się w psychologiczne aspekty jego sławnej operacji.

KOZ opowiada historię tego, jak agent „Koz” Kozlowski, prowadził jedną z największych operacji przeciwko zorganizowanej przestępczości w swoim pokoleniu. Gang motocyklowy Sangres to wyjęci spod prawa, słynący z handlu narkotykami i bronią bezwzględni przestępcy. Koz przenika w ich struktury pod przykryciem, próbując wspiąć się w hierarchii gangu by zdobyć dowody przestępstw. Musi udowodnić, że jest tak bezlitosny jak jego bracia z Sangres. Im głębiej wchodzi w to środowisko, tym wyższe są stawki które musi zapłacić. 

Gdzie kupić słuchowisko KOZ po angielsku

3. Impact Winter –  Travis Beacham

Długość nagrania: 4 godziny i 59 minut

Czyta: zespół aktorów

Opowieść o apokalipsie w konwencji horroru fantasy, „Impact Winter” to nowa saga stworzona specjalnie na potrzeby słuchowiska, z otaczającym dźwiękiem 3D, który zachęca do włożenia słuchawek i słuchania w ciemnościach. 

Poznaj mroczny świat, w którym panuje wieczna zima i ciemność. Jest to świat mieczy, kusz, łowców i zmieniających kształty bestii. Mrożąca krew w żyłach saga o grupie ludzi ocalałych po apokalipsie.

Siedem lat od uderzenia komety w Ziemię i trwałego zaćmienia słońca świat zmienił się w ciemny, zamarznięty krajobraz. A potem pojawiły się bestialskie istoty i przejęły kontrolę. Darcy to doświadczona łowczyni wampirów, która stoi na czele ukrywającej się grupy ludzi walczących każdego dnia o przetrwanie. Tymczasem jej młodsza siostra Hope pragnie powrotu do normalności. Chce wrócić na powierzchnię i poznać, jak to jest żyć ponownie. I jest gotowa zaryzykować wszystko.

Gdzie kupić Impact Winter po angielsku

4. Evil Has a Name –  Paul Holes, Jim Clemente, Peter McDonnell

Długość nagrania: 11 godzin 31 minut

Czyta: Paul Holes, Jim Clemente i inni

Jest to produkcja słuchowisko true crime w formacie dokumentalnym, którego słucha się jak wstrząsającego thrillera. Prawdziwa bardzo głośna historia tropienia i schwytania seryjnego mordercy i gwałciciela, który popełnił ponad 50 zbrodni na terenie stanu Kalifornia. Historia opowiedziana przez osoby będące najbliżej tamtych wydarzeń – śledczego który pracował 20 lat nad tą sprawą, profilera a także przez ofiary i ich rodziny. 

Historia opowiedziana przez tych świadków mrozi krew w żyłach poprzez fakty i drobne szczegóły w jakich jest opowiedziana: opisy brutalności, ewolucja i eskalacja sposobu działania sprawcy, porażki śledczych, przełom w sprawie i nowe fakty. 

Ten seryjny zamaskowany morderca, który grasował w Kalifornii od 1976 do 1986 roku, był znany pod wieloma pseudonimami. Przez ponad 40 lat pozostawał nieznany. Policja znała jego ofiary, jego sposób działania, miała jego profil psychologiczny a później nawet jego DNA ale nie znała jego tożsamości aż do 2018 roku. Posłuchaj jak zupełnie nowe szczegóły doprowadziły do jego namierzenia i aresztowania.

Gdzie kupić Evil Has a Name po angielsku

5. Red Rising – Pierce Brown

Długość nagrania: 7 godzin i 31 minut

Czyta: zespół aktorów

Słuchowisko na podstawie popularnej powieści Sci-Fi Red Rising, wyprodukowane z pełną obsadą aktorską, immersyjnymi efektami dźwiękowymi i kinową muzyką.

Darrow jest Czerwonym górnikiem, członkiem najniższego stanu w społeczeństwie przyszłości. Jak jego towarzysze Czerwoni, pracuje cały dzień w kopalniach, wierząc, że on i jego ludzie uczynią powierzchnię Marsa zdatną do życia dla przyszłych pokoleń. Wkrótce jednak odkrywa, że ludzkość osiedliła się na powierzchni pokolenia temu. Ogromne nowoczesne miasta rozciągają się po planecie. Darrow i Czerwoni są jedynie niewolnikami dekadenckiej klasy rządzącej Złotych.

Kierowany pragnieniem zemsty Darrow poświęca wszystko, aby przeniknąć do legendarnego Instytutu, gdzie przyszłe pokolenia władców dominującego koloru Złotego zmaga się o władzę. Będzie musiał rywalizować o swoje życie i nie cofnie się przed niczym, aby obalić swoich wrogów. 

Gdzie kupić słuchowisko Red Rising po angielsku

6. Poirot’s Finest Cases – Agatha Christie

Długość nagrania: 15 godzin i 37 minut

Czyta: zespół aktorów

To słuchowisko to adaptacje powieści Agathy Christie – 8 najważniejszych zagadek w karierze znanego detektywa Herkulesa Poirot. Christie to królowa kryminałów – jest najbardziej znaną ich pisarka na świecie a także najlepiej sprzedającą się autorką wszech czasów.

Kolekcja 8 powieści została nagrana w konwencji słuchowisk radiowych. Aktorzy świetnie interpretują postacie i historie, a muzyka i efekty dźwiękowe zwiększają przyjemność z słuchania. 

Przez to, że nie są to pełne wersje powieści lecz skrócone adaptacje akcja ma charakter bardziej dynamiczny. Być może pominięto kilka szczegółów, jednak zawiłe zwroty akcji, z których Christie jest znana, są mocnym punktem tych słuchowisk. W tej kolekcji znajdziesz najlepsze historie Poirot: m.in. „Morderstwo w Orient Expressie, A.B.C czy Tragedia w trzech aktach. To doskonałe wprowadzenie do detektywa Agathy Christie i jego zagadkowych przypadków.

Gdzie kupić słuchowiska Poirot’s Finest Cases po angielsku

7. Call Me Maybe – Cara Bastone

Długość nagrania: 5 godzin i 55 minut

Czyta: Luci Christian, Neil Hellegers

To słuchowisko jest najłatwiejsze do zrozumienia językowo z tej listy, w sam raz na rozruch ze słuchowiskami po angielsku. Słyszymy tu współczesny mówiony język codzienny. W odróżnieniu od innych słuchowisk nie ma tu słowotwórstwa na potrzeby nowych światów fantasy czy bardziej formalnego języka literackiego epickich powieści. 

Jeśli szukasz chwili przyjemnego odprężenia i jesteś już przytłoczony słuchaniem historii o szokujących zbrodniach, lub fantastycznych światach to posłuchaj tej lekkiej komedii romantycznej. Słodka i zabawna historia pozwoli Ci odciąć się na chwilę od rzeczywistości i może nawet zaśmiejesz się na głos kilka razy. 

Historia ta została napisana specjalnie z myślą o słuchowisku. Nie ma zbędnego narratora, akcja jest opowiedziana za pomocą dialogów i dźwięków. Format tego słuchowiska sprawi, że poczujesz się jakbyś oglądał ulubiony film tylko bez siedzenia przed ekranem. Historia flirtu jest nam serwowana w bardzo wciągający sposób – odkrywamy ja krok po kroku przysłuchując się telefonicznej i wirtualnej komunikacji, która zaczyna się od telefonu osoby zdesperowanej niedziałająca strona internetowa do obsługi technicznej. Ciekawi rozwoju wypadków słuchamy rozmów telefonicznych, odsłuchujemy nagrania na pocztę głosową i czytamy smsy razem z bohaterami. Czujemy jak napięcie rośnie, ciesząc się przy tym tą miłą chwilą. 

Gdzie kupić słuchowisko Call Me Maybe po angielsku

8. Moriarty – Charles Kindinger

Długość nagrania: 5 godzin i 26 minut

Czyta: zespół aktorów

Nowa oryginalna historia ze świata Sherlocka Holmesa nagrana jako audio serial słuchowisko z pełną obsadą. 

Fabuła tych trzydziestoparo-minutowych odcinków skupia się na osobie największego wroga Sherlocka. A co jeśli najbardziej nikczemny przeciwnik Holmesa był właściwie niewinnym człowiekiem? Słuchowisko to odwraca jedną z najbardziej znanych rywalizacji literackich, przekształcając Profesora Jamesa Moriarty’ego w zdesperowanego zbiega oskarżonego o morderstwo – ściganego przez siły ciemności, które nie cofną się przed niczym, aby wykorzystać jego geniusz. Morderstwo które zarówno on jak i Sherlock będą starali się rozwikłać. 

Historia osadzona na tle londyńskiego podziemia pełna jest zgryźliwego dowcipu i szokujących zwrotów akcji na każdym kroku. Skup się, słuchaj uważnie – i nie zakładaj niczego. Gra się rozpoczęła.

Gdzie kupić słuchowisko Moriarty po angielsku

9. The Sandman – Neil Gaiman, Dirk Maggs

Długość nagrania: 11 godzin i 2 minuty

Czyta: zespół aktorów

Flagowe dzieło Audible, niezapomniana rozrywka audio. Zrealizowana z niesamowitym rozmachem adaptacja jednej z najbardziej uznanych powieści graficznych wszech czasów. 

Przełożenie komiksu na to dźwiękowe doświadczenie jest bardzo udane. Narrację prowadzi sam autor a w skład zespołu aktorów wchodzi James MCavoy w głównej roli Sandmana. Tłem dla głosów aktorów jest niesamowite kinowe brzmienie a także oryginalną ścieżkę dźwiękową, nagrodzoną nagrodą British Academy Award i skomponowaną specjalnie dla tego słuchowiska. Poczujesz się jakbyś żył w fantastycznym świecie Sandmana.

Kiedy Sandman, znany także jako Morfeusz – nieśmiertelny Władca Snów, opowieści i wyobraźni – zostaje wyciągnięty z swojego królestwa i uwięziony na Ziemi, próbuje uciec. Po uwolnieniu musi odzyskać trzy „narzędzia”, które przywrócą mu jego moc i pomogą mu odbudować swoje panowanie. W miarę jak rozwija się wielowątkowa historia, Morfeusz schodzi do piekła, aby stawić czoła Lucyferowi a także ociera się o różne postacie z komiksów, starożytnych mitów i prawdziwej historii świata.

Gdzie kupić słuchowisko The Sandman po angielsku

10. Have a Nice Day – Billy Crystal, Quinton Peeples

Długość nagrania: 1 godzina i 46 minut

Czyta: zespół aktorów

To kolejny eksperyment dźwiękowy na tej liście. To słuchowisko jest nagraniem przedstawienia teatralnego na żywo, z dźwiękami śmiejącej się publiczności, świetnie zagranego przez obsada aktorska.

To zabawna komedia o tym, jak prezydent Stanów Zjednoczonych przechodzi kryzys wieku średniego. Ma dzień pełen problemów, traci większość w Kongresie, jego nastoletnia córka oddala się od niego i jest zawstydzona nim a jego żona prawie w ogole juz z nim nie rozmawia tęskniąc za ich dawnym życiem. Prezydent musi także pilnie zdecydować, czy chce ubiegać się o drugą kadencję – po niezbyt udanej pierwszej kadencji. Wszystko to przy jednoczesnym radzeniu sobie z mediami i paparazzi.

Chociaż opowiada o prezydencie, to nie jest zbytnio uwikłana w aktualną politykę. To komedia o ludziach z tłem politycznym, a nie komedia polityczna. Ciekawy pomysł na słuchowisko. 

Gdzie kupić słuchowisko Have a Nice Day po angielsku

11. Tell Her Story – Margot Hunt

Długość nagrania: 2 godziny i 52 minuty

Czyta: zespół aktorów

Thriller słuchowisko o dociekliwej podcasterce, która rozpoczyna śledztwo reporterskie węsząc w swoim rodzinnym miasteczku wokół tajemniczej sprawy sprzed lat. Historie odkrywamy m.in. słuchając urywków jej powstającego podcastu – świetny zabieg wymyślony przez autorów tego opowiadania audio. 

Paige Barrett spełniała swoje marzenie dziennikarskie w Nowym Jorku, będąc redaktorką magazynu internetowego. Ale gdy nagle zostaje zwolniona z pracy i porzucona przez chłopaka, wraca do swojego rodzinnego nadmorskiego miasteczka, na Florydzie, gdzie musi podjąć pracę jako kelnerka.

Takie życie jej nie odpowiada i postanawia rozpocząć podcast true crime dotyczący śmierci lubianej nauczycielki, która zmarła tajemniczo 20 lat wcześniej. Sprawa utknęła bez żadnych podejrzanych, ale Paige zagłębiając się w śmierć tej kobiety czuje, że jest na tropie odkrycia mordercy. W małym miasteczku prędzej czy później prawda wypłynie na wierzch.

Gdzie kupić słuchowisko Tell Her Story po angielsku

Inne ciekawe słuchowiska po angielsku

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *