najlepsze superprodukcje audiobooki

20 najlepszych superprodukcji audiobooków

Superprodukcje to audiobooki na sterydach lub inaczej nowoczesne słuchowiska. Są to historie przeczytane przez cały zespół aktorów i nagrane z efektami dźwiękowymi i muzyką. Każda postać mówi głosem innego aktora, w główne role wcielają się gwiazdy kina a dodatkowe dźwięki otoczenia dodają kontekstu wydarzeniom i budują niesamowitą atmosferę. Słuchając czujemy jakbyśmy byli świadkami wydarzeń, w które jesteśmy wciągnięci. 

Tętent galopujących koni, okrzyki walczących, szczęk stalowych mieczy i zbroi podczas bitwy, czy nieznośne charczenie goniących nas zombies to tylko niektóre niesamowite efekty, które możemy usłyszeć w najlepszych superprodukcjach. Załóż słuchawki aby w pełni zanurzyć się w dźwiękach superprodukcji i docenić jej wartość. Niektóre słuchowiska wykorzystują efekt dźwięku przestrzennego czyli pewne dźwieki słyszymy tuż za uchem, inne przed nami nieco po lewej, najlepiej to spostrzeżemy w słuchawkach.

Superprodukcji posłuchamy w aplikacjach z audiobookami, najwiecej superprodukcji mają Audioteka, Storytel i Empik Go

Posłuchaj najlepszych superprodukcji ostatnich lat

1. Wiedźmin – Andrzej Sapkowski

Długość nagrania: 70 godzin 14 minut

Czyta: zespół 80-ciu aktorów, m.in. narrator – Krzysztof Gosztyła, Geralt – Krzysztof Banaszyk

Superprodukcje o Wiedźminie to pozycja obowiązkowa. Wspaniała dźwiękowa podróż po uniwersum Wiedźmina nagrana została z udziałem ponad 80 aktorów, narratorem jest Krzysztof Gosztyła a Krzysztof Banaszyk wciela się w postać Wiedźmina.

Doczekaliśmy się już 18 audiobooków superprodukcji a wciąż jeszcze czekamy na audiobookowe zakończenie sagi. W tym poście znajdziesz więcej szczegółów o wszystkich słuchowiskach Wiedźmińskich.

Wszystkie wydane wiedźmińskie audiobooki są dostępne w Audiotece, Legimi czy Storytel , a opowiadanie Wiedźmin to część pierwsza i absolutny wstęp do Wiedźmina.

2. Niezwyciężony – Stanisław Lem

niezwyciezony audiobook science fiction audioteka

Długość nagrania: 7 godzin 1 minuta

Czyta: zespół aktorów, m.in. Krystyna Czubówna, Daniel Olbrychski

Przygotuj sie na ciarki na plecach.

Niezwyciężony to krążownik drugiej klasy i największa jednostka, jaką dysponuje baza w konstelacji Liry. Właśnie wyrusza on z misją na planetę Regis III. Wybierz się wraz z załogą statku na tą nieznaną planetę na poszukiwanie Kondora – bliźniaczego statku, z którym stracono łączność po jego wylądowaniu. Zachowując największe środki ostrożności zbadaj wielką tajemnicę ukrytą na obcej planecie.

Po godzinie słuchania tego audiobooka stało się dla mnie jasne, że superprodukcja to oficjalnie mój ulubiony format audio.

Zobacz też wpis 100 najlepszych audiobooków wszechczasów

3. Gra o tron – George R. R. Martin

„Gra o tron” to pierwsza części cyklu fantasy Pieśń lodu i Ognia. Zamieszkaj w krainie Westeros przez ponad 30 godzin tej wspaniałej superprodukcji i obserwuj walkę o władzę nad królestwem.

To nie jest zwykły audiobook, to najwyżej plasujący się audiobook na liście bestsellerów wszech czasów Audioteki. W tej superpdoukcji uczestniczyło ponad 120 aktorów. Narrację prowadzi Krzysztof Banaszyk, słyszymy dźwięki toczących się scen, np. podczas uczt dźwięki muzykantów, sztućców i naczyń, jest także oprawa muzyczna, która oddaje nastrój poszczególnych scen. 

„Gra o tron” zyskała szerokie uznanie i popularność, stając się jednym z najważniejszych dzieł popkultury.

4. Żywe Trupy –  Robert KirkmanJay Bonansinga  

Długość nagrania: 2 godziny 55 minut

Czyta: zespół aktorów m.in. Anna Dereszowska i Jacek Rożenek

Trzymająca w napięciu adaptacja audio kultowego komiksu. Na kanwie komiksu powstal bijący rekordy popularności serial The Walking Dead a teraz mamy tez superprodukcję audio.

Warto posłuchać dla niesamowitych efektów dźwiękowych. Usłyszysz łomot rozpłatanych czaszek zombies. Usłyszysz też tuż przy Twoim uchu makabryczne dźwięki wydawane przez stado goniących Cię zombie, a jeden z nich już prawie Cię dopadł…

W superprodukcji Żywe Trupy, za którą stoją twórcy superprodukcji Gra o tron, role bohaterów odgrywają znani aktorzy m.in. Anna Dereszowska, Maria Seweryn, Jacek Rozenek i Szymon Bobrowski. Doskonała obsada, wciągająca fabuła, świetna muzyka i spektakularne efekty specjalne to gwarancja doskonałej rozrywki – nie tylko dla fanów historii z zombie! Musisz to usłyszeć!

5. Lśnienie – Stephen King

Powieść uważana przez wielu czytelników za najlepszy horror wszech czasów. Posłuchaj go w formie słuchowiska superprodukcji z udziałem największych gwiazd współczesnego polskiego kina.

Jack Torrance, były nauczyciel, a obecnie poszukujący weny pisarz, przyjmuje pracę dozorcy w opuszczonym na okres zimowy górskim hotelu Panorama. Kiedy burze śnieżne odcinają od świata rodzinę Torrance’ów, obdarzony telepatycznymi zdolnościami Danny, pięcioletni syn Jacka, odkrywa, że w hotelu dzieją się dziwne rzeczy.

6. Sierżant Cuff – Krzysztof Komander, Kinga Krzemińska

Świetna lekka superprodukcja w gatunku komedia kryminalna. W hotelowym pokoju zostają znalezione zwłoki Godfrey’a Ablewhite’a, znanego w całej Anglii filantropa. Sierżant Cuff zostaje przydzielony do sprawy, a jedynym tropem jaki trafia w jego ręce jest tajemniczy kwitek do depozytu bankowego wydany pod fałszywym nazwiskiem. Co znajdowało się w skrytce? Dlaczego mężczyzna został zabity? Sierżant Cuff rozpoczyna swoje śledztwo.

7. Mistrz i Małgorzata – Michaił Bułhakow

Jedna z najważniejszych powieści XX wieku, która na stałe weszła do kanonu literatury światowej. Jest to “dzieło życia” Michaiła Bułhakowa obnażające absurdy socjalistycznej rzeczywistości. Audiobook superprodukcja z udziałem ponad 60 najlepszych polskich głosów, w tym Magdaleny Różczki oraz Andrzeja Chyry

W rozmowę dwóch moskiewskich literatów niespodziewanie wtrąca się tajemniczy cudzoziemiec. Wydarzenie to rozpoczyna serię wielu niewyjaśnionych zjawisk, jakie będą mieć miejsce w stolicy Związku Radzieckiego przez najbliższe kilka dni.

8. Biblia Audio

biblia audio superprodukcja

Tak, to jest to co myślisz, Biblia jako dźwiękowa superprodukcja. 3 lata pracy, 480 aktorów, tła dźwiękowe nagrywane w Izraelu. Całe Pismo Święte w formie cyfrowego pomniku. Usłysz, czego nie przeczytasz. Wysłuchaj Piesni nad Pieśniami, Apokalipsy Św. Jana, Księgi Hioba, Księgi Koheleta, Księgi Rodzaju, Ewangelii wedgług Św. Jana i innych.

9. Filip – Leopold Tyrmand

Losy młodego Polaka, którego wojenne drogi wiodą do Frankfurtu nad Menem, gdzie pracuje w eleganckim hotelu jako kelner, w grupie młodzieży pochodzącej z krajów okupowanych przez Niemcy. „Filip” to powieść niezwykła: lekka, zabawna narracja, ciekawa fabuła, a przede wszystkim zupełnie inna powieść o wojnie niż wszystkie, które znamy: to historia z perspektywy młodego chłopaka, w którym buzują hormony. To także powieść o potędze młodości, o sile miłości i o wielkiej potrzebie bliskości.

10. Ogniem i Mieczem – Henryk Sienkiewicz

Posłuchaj kultowego dzieła Henryka Sienkiewicza w wyjątkowej adaptacji! Superprodukcja przenosi nas prosto w XVII wiek, na Dzikie Pola i stepy Ukrainy, w sam środek powstania Kozaków pod wodzą Chmielnickiego. Poznaj na nowo dzieje Zagłoby, Skrzetuskiego, Heleny, Wołodyjowskiego i Podbipięty z najlepszymi polskimi głosami i oryginalną ścieżką dźwiękową.

11. Dary Bogów – Witold Jabłoński

Opowieści ze świata słowiańskich bogów! Pierwsza superprodukcja sięgająca do mitologii słowiańskiej.

Posłuchajcie opowieści starego bajarza… Kiedy bogowie ciskali piorunami, rusałki tańczyły w księżycowym blasku, a krwiożercze zmory i wilkołaki pustoszyły ludzkie siedliska. Wybierz się na błogie łąki Wyraju oraz na jałowe pustkowia tajemniczej i groźnej Krainy Zmarłych, by poznać ich odwieczne tajemnice.

12. Skóra – Katarzyna Janiszewska

To była najokrutniejsza i najbardziej tajemnicza zbrodnia w dziejach polskiej kryminalistyki. Pływający w Wiśle „płaszcz” z ludzkiej skóry zelektryzował społeczeństwo i postawił na równe nogi policję w całym kraju. O pomoc proszono detektywa, jasnowidza, profilerów, funkcjonariuszy FBI. Długo nie było wiadomo, kim jest ofiara. W końcu okazało się, że zamordowana to studentka religioznawstwa, 23-letnia Katarzyna Z. Matka szukała jej już od kilku miesięcy.

13. Trylogia husycka  – Andrzej Sapkowski

Trylogia fantastyczno-historyczna, której akcja rozgrywa się na Śląsku w początkach piętnastego wieku. Podobnie jak Wiedźmin, została przeniesiona w świat audio jako epicka superprodukcja z efektami dźwiekowymi, gdzie każda postać przemawia głosem innego aktora.

Niesamowita przygoda! podróżuj z Reynevanem przez ziemie dawnego Śląska szarpanego wojną religijną z husytyzmem . W wędrówce tej odwiedzisz miejsca, które nadal można znaleźć na mapach, i spotkasz autentyczne postacie historyczne, m. in. Zawiszę Czarnego.

14. 2001: Odyseja kosmiczna  – Arthur C. Clarke

Długość nagrania: 7 godzin 55 minut

Czyta: zespół aktorów

Klasyka literatury science-fiction i jedna z najlepiej sprzedających się powieści gatunku fantastyki naszych czasów. Clarke i Stanley Kubrick stworzyli film mega produkcję o tym samym tytule, powszechnie uznawany za jeden z najważniejszych filmów science-fiction w historii kina.

Na księżycu odkryto tajemnicze dziwne zjawisko, którego konsekwencją jest pierwsze w historii wysłanie ludzkości w kosmos. Ale długo przed osiągnięciem celu, zaczynają dziać się straszne, niewytłumaczalne rzeczy…


15. Bezcenny – Zygmunt Miłoszewski

„Bezcenny” to pełen błyskotliwej erudycji thriller, od którego nie można się oderwać. O genialnych artystach, o szalonych kolekcjonerach, o chciwych marszandach, o wielkiej grabieży z czasów okupacji, a także o szwindlu, jakim jest dzisiejszy rynek sztuki. „Bezcenny” to także komentarz do rzeczywistości w ironicznym, prześmiewczym i bezkompromisowym stylu, do którego przyzwyczaił nas Zygmunt Miłoszewski.

16. Mów mi Win – Harlan Coben

W tej superprodukcji  audio Coben zabiera słuchaczy w tajemniczą, kryminalną podróż nie z Mayronem Bolitarem, a jego ekscentrycznym przyjacielem Winem (Windsorem Horne Lockwoodem III), królem życia, który zawsze dostaje to, czego chce.

Znajdziemy tu byc może odpowiedzi na pytania: czy antybohater może stać się bohaterem, czy prywatne pobudki mogą przeszkodzić w rozwiązaniu kryminalnej sprawy, a także do czego jest zdolna skrzywdzona kobieta?

17. Fucking Monterosa – Anna Kazejak, Filip Kasperaszek, Ewa Rozenbajgier

Przejmująca historia o pokoleniu 40-latków zmagających się z problemami w związkach doczekała się kontynuacji. Tłem do rozgrywającego się dramatu jest popularny alpejski ośrodek narciarski we Włoszech – Monterosa. Bohaterzy zostają wysłani w podróż w głąb swoich potrzeb, które często spychane są na dalszy plan. 

18. Kruk  – Jakub Korolczuk, Aleksandra Zielińska

Jeden z najlepszych polskich kryminałów ostatnich lat powraca w formie oryginalnego słuchowiska tylko w Storytel.

Komisarz Adam Kruk znów działa na Podlasiu, tym razem mierząc się ze sprawą okaleczonej dziewczyny i jej zaginionego braciszka, który jednak zdaje się… nie istnieć. Wszystko może być powiązane z przemytem narkotyków i tajemniczymi Śpiewającymi, których boją się okoliczni mieszkańcy, a których głosy niekiedy niesie wiatr.

19. Krzyżacy – Henryk Sienkiewicz

Nowa adaptacja popularnego klasyku. Serial audio zrealizowany przy udziale całej załogi aktorskiej oraz z efektami dźwiekowymi wzbogacającymi odbiór historii. Akcja powieści została skrócona i specjalnie przygotowana na potrzeby serialu. Efekt? Zachowane są wszystkie najważniejsze wydarzenia powieści a opowiedziane są one w nowoczesnym stylu odcinkowym. Odcinki kończą się w momentach napięcia, które wzbudzają ciekawość i sprawiają, że nie można sie oderwać od słuchawek.

Za tym audiobookiem superprodukcją stoją twórcy innych wspaniałych słuchowisk jak Gra o Ton czy Karaluchy. Jeśli tak jak ja, do dziś pamiętasz ten czarny dzień, w którym dowiedziałeś się, że kolejne części Gry o tron nie bedą superprodukcją, to Krzyżacy przyniosą Ci odrobinę pocieszenia.

10. 1984 – George Orwell, Anna Lea

Jego wola to prawo. Jego oczy widzą wszystko. Jego ludzie są wszędzie. Wielki Brat patrzy. Wolni jesteśmy tylko na tych kilku centymetrach sześciennych wewnątrz naszych czaszek. Ale czy na pewno? WOJNA TO POKÓJ. WOLNOŚĆ TO NIEWOLA. NIEWIEDZA TO SIŁA. Winston Smith pragnie ucieczki z więzienia, którym jest jego rzeczywistość. Chce uciec od Partii, od swojej pracy w Ministerstwie Prawdy, od usłużnych donosicieli, wszędzie węszących myślozbrodnię. Przede wszystkim jednak Smith chce uciec przed samotnością. Pewnego dnia roku 1984 znajduje w sobie odwagę, by spróbować wyrwać się na wolność. Ale czy Wielki Brat go wypuści?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *