2001-Odyseja-Kosmiczna-Audiobook

Najlepsze audiobooki science fiction

Fantastyka naukowa, popularnie nazywana również science fiction, sci-fi, SF czy syfy, to niezwykłe światy, gdzie technologia, kosmos, podróże międzygwiezdne i tajemnicze zjawiska stają się codziennością. Dziś zapraszam Cię na niezapomnianą podróż po najciekawszych audiobookach z gatunku science fiction, które rozbudzą Twoją wyobraźnię i przesuną granice rzeczywistości.

Audiobooki science fiction – fascynujące światy w Twoich słuchawkach

W naszym zestawieniu skoncentrujemy się na najlepszych audiobookach i słuchowiskach science fiction, na rynku. Bierzemy pod uwagę nie tylko treść lecz także wykonanie audiobooka sf. Na naszej liście są też wspaniałe superprodukcje, gdzie każdy bohater mówi głosem innego aktora. 

To dzieła, które nie tylko rozpalą Twoją wyobraźnię, ale także poruszą istotne tematy naukowe i filozoficzne. Odkryjesz w nich historie o nadludzkich umiejętnościach, kontaktach z obcą cywilizacją, podróżach w czasie, a także przemyślenia nad przyszłością naszej planety. Bez względu na to, czy jesteś weteranem sci-fi czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym gatunkiem, znajdziesz tu audiobooki, które Cię zaciekawią.

Najlepsze audiobooki science fiction

1. Niezwyciężony – Stanisław Lem (Superprodukcja)

Ta superprodukcja Audioteki, to jeden z najlepszych audiobookow science fiction na rynku, przygotuj się na ciarki na plecach.

Niezwyciężony, krążownik drugiej klasy i największa jednostka, jaką dysponuje baza w konstelacji Liry, wyrusza z misją na planete Regis III. Wybierz się na planetę Regis III i wraz z załogą statku wyrusz na poszukiwanie Kondora – bliźniaczej jednostki, z którą stracono łączność po jej wylądowaniu. Zachowując największe środki ostrożności zbadaj wielką tajemnicę ukrytą na obcej planecie.

Jedna z najsłynniejszych i najbardziej lubianych powieści Stanisława Lema. Najdoskonalsza realizacja gatunku space opera w polskiej fantastyce. Opowieść o starciu ludzi z powstałą samorzutnie na odległej planecie populacją automatów niszczących wszelkie myślenie.

2. Diuna – Frank Herbert

Gdzie kupić Diunę

Ten audiobook science fiction to pozycja obowiązkowa i klasyk literatury syfy. Powieść „Diuna” otrzymała dwie najbardziej prestiżowe nagrody SF: Nebula i Hugo.

Arrakis, zwana Diuną, to jedyne we wszechświecie źródło melanżu. Z rozkazu Padyszacha Imperatora planetę przejmują Atrydzi, zaciekli wrogowie władających nią dotychczas Harkonnenów. Zwycięstwo księcia Leto Atrydy jest jednak pozorne – przejęcie planety ukartowano. W odpowiedzi na atak Imperium i Harkonnenów dziedzic rodu Atrydów Paul staje na czele rdzennych mieszkańców Diuny i sięga po imperialny tron. Oszałamiające połączenie przygody oraz mistycyzmu, ekologii i polityki.

3. Solaris – Stanisław Lem (Słuchowisko)

Superprodukcja Solaris opowiada przejmującą historię kontaktu z obcą inteligencją, który stanowi tło dla rozważań o ograniczeniach naszego umysłu i specyfice ludzkiego poznania. Dla jednych to historia miłosna, dla innych traktat filozoficzny. Odkryj arcydzieło Lema na nowo!

4. Problem trzech ciał – Cixina Liu

Gdzie kupić Problem trzech ciał

W 2015 roku książka otrzymała nagrodę Hugo dla najlepszej powieści, po raz pierwszy w historii przyznanej tłumaczonemu tekstowi. Znalazła się także w finale nagród Nebula, Prometeusza, Locusa, Johna W. Campbella.

Tajny chiński projekt z czasów Mao przynosi przerażające konsekwencje kilkadziesiąt lat później. Początek XXI wieku – po serii samobójstw wybitnych fizyków śledztwo prowadzi do tajemniczej sieciowej gry Trzy ciała, której celem jest uratowanie mieszkańców planety zagrożonej oddziaływaniem grawitacyjnym trzech słońc. Świat tej gry nie jest jednak fikcją… 

5. Fundacja – Isaac Asimov

Gdzie kupić Fundację

Pierwszy tom cyklu science fiction Isaaca Asimova, osadzony w dalekiej przyszłości i ukazujący schyłek i rozkład Imperium Galaktycznego – monstrualnego tworu politycznego, który ma w swojej władzy 25 milionów światów. Władza, manipulacja ludźmi i historią – to wszystko ukazane w genialnie wykreowanym świecie science fiction.

6. Pan Lodowego Ogrodu – Jarosław Grzędowicz

Gdzie kupić audiobooka Pan Lodowego Ogrodu

Vuko Drakkainen ląduje samotnie na odległej, zamieszkanej przez człekopodobną cywilizację planecie Midgaard. Musi odnaleźć wysłaną tu wcześniej ziemską ekipę badawczą, pod żadnym pozorem nie ingerując w rozwój nieznanej kultury. Trafia na zły czas. Trwa wojna bogów. Giną śmiertelnicy. Być może zmuszony będzie złamać drugą regułę misji.

7. 2001: Odyseja kosmiczna – Arthur C. Clarke

Gdzie kupić słuchowisko 2001: Odyseja kosmiczna

Długość nagrania: 7 godzin 55 minut

Czyta: zespół aktorów, m.in. Krystyna Czubówna

Klasyka literatury science-fiction i jedna z najlepiej sprzedających się powieści gatunku fantastyki naszych czasów. Clarke i Stanley Kubrick stworzyli film mega produkcję o tym samym tytule, powszechnie uznawany za jeden z najważniejszych filmów science-fiction w historii kina.

Na księżycu odkryto tajemnicze dziwne zjawisko, którego konsekwencją jest pierwsze w historii wysłanie ludzkości w kosmos. Ale długo przed osiągnięciem celu, zaczynają dziać się straszne, niewytłumaczalne rzeczy…

Odyseja kosmiczna jest jednym z topowych audiobooków na naszej liście 100 najlepszych audiobooków wszech czasów.

8. Projekt Hail Mary – Andy Weir

Długość nagrania: 19 godzin 1 minuta

Czyta: Jakub Kamieński

Samotny astronauta musi uratować Ziemię przed katastrofą.

Z załogi, która wyruszyła na straceńczą misję ostatniej szansy, przeżył jedynie Ryland Grace. Teraz od niego zależy, czy ludzkość przetrwa.

Tylko że on na razie nie ma o tym pojęcia. Z początku nawet nie pamięta, kim jest, więc skąd ma wiedzieć, czego się podjął i jak ma tego dokonać?

Na razie wie tylko tyle, że przez bardzo długi czas był pogrążony w śpiączce. A po przebudzeniu znalazł się niewyobrażalnie daleko od domu. Całkiem sam, jeśli nie liczyć ciał zmarłych towarzyszy.

Czas płynie nieubłaganie, a oddalony o lata świetlne od innych ludzi Grace jest zdany wyłącznie na siebie.

Gdzie kupić Projekt Hail Mary

Inne ciekawe audiobooki science fiction

9. Blade runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach? – Philip K. Dick

10. Powrót z gwiazd – Stanisław Lem

11. Ubik – Dick Philip K. 

12. Gra Endera – Orson Scott Card

13. Neuromancer – William Gibson

14. Lód – Jacek Dukaj

15. Metro 2033 – Dmitry Glukhovsky

16. 1984 – George Orwell

17. Unicestwienie – Jeff VanderMeer

18. Odyssey One. Rozgrywka w ciemno – Evan Currie

19. Vortex. Dzień, w którym rozpadł się świat – Anna Benning

20. Kongres futurologiczny – Stanisław Lem

21. Limes inferior – Janusz A. Zajdel

22. Ready Player One – Ernest Cline

23. Marsjanin  – Andy Weir 

24. Nowy wspaniały świat – Aldous Huxley

25. Przewodnik Autostopem przez Galaktykę – Douglas Adams

26. Piąta pora roku – N.K. Jemisin

27. Stalowe serce – Brandon Sanderson

28. Rozgwieżdżone niebo – Lars Wilderang

29. Berserk – Paweł Majka

30. Nexus – Ramez Naam

31. Hurysy z katalogu – Edward Guziakiewicz

32. Biały rój – Andrzej Ziminiak

34. Wehikuł czasu – Herbert G. Wells

35. Obcy w obcym kraju – Robert A. Heinlein

36. Gwiazdy moim przeznaczeniem – Alfred Bester

37. Hyperion – Dan Simmons

38. Sześć światów Hain – Ursula K. Le Guin

39. Katedra – Jacek Dukaj

40. Star Trek: Następne pokolenie Q-Squared – Peter David

41. Gwiezdne wojny: Thrawn – Timothy Zahn

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *