Audiobooki kryminalne na początek

Chcesz poznać audiobooki kryminalne, od których warto rozpocząć słuchanie? Tutaj możesz zapoznać się z moją listą najlepszych audiobooków kryminałów, jeśli jednak szukasz konkretnych wskazówek od czego zacząć audiobooki kryminały, to ten wpis jest dla Ciebie.

Słuchanie kryminałów to pasjonująca rozrywka dla wielu ludzi. Powieści z tej kategorii oferują napięcie, tajemnicę i zagadkę, które mogą wciągnąć słuchającego i zająć jego uwagę na długie godziny. 

Dzięki temu, że można ich słuchać w każdym miejscu i czasie, audiobooki zyskują coraz większą popularność wśród miłośników kryminałów. Jednak, podobnie jak w przypadku tradycyjnego czytania, warto wiedzieć od czego zacząć. 

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego podgatunku. Kryminały to bardzo szeroki gatunek, w którym znajdziesz zarówno powieści detektywistyczne, jak i thrillery psychologiczne czy powieści z elementami sensacyjnymi i dużą dozą akcji. Dlatego warto przemyśleć swoje preferencje i wybrać gatunek, który najbardziej Cię interesuje. 

Audiobooki kryminalne – od czego zacząć? 

1. Seria o Harrym Hole  – Jo Nesbo: 

Kryminały o Harrym Hole autorstwa norweskiego pisarza Jo Nesbø to jeden z najbardziej popularnych cykli kryminałów skandynawskich. Akcja większości powieści w tej serii toczy się w Oslo, choć są i takie, które dzieją się poza Norwegią. 

Seria opowiada o charyzmatycznym inspektorze Harrym Hole, który tropi seryjnych morderców i innych przestępców. Sam jednak nie jest postacią bez skazy. Harry to człowiek z przeszłością, ale jednocześnie oddany pracy i bardzo skuteczny w swoim fachu, nawet jeśli wymaga to poświęceń. Często działa niestandardowo, brawurowo a dla swoich bliskich jest gotowy złamać wszelkie zasady. 

Seria Jo Nesbo to kryminały cechujące się wciągającą fabułą, zaskakującymi zwrotami akcji i dobrze zarysowanymi postaciami. Do tej pory ukazało się 13 tomów serii o Harrym Hole, a jedna z powieści, Pierwszy Śnieg, doczekała się hollywoodzkiej ekranizacji z Michaelem Fassbenderem w roli Harry’ego Hole. 

Jak słuchać audiobooki z serii o Harrym Hole. 

Seria zaczyna się od powieści Człowiek Nietoperz, jednak ja polecam rozpocząć od drugiej powieści Karaluchy, dlatego że nie jest to zwykły audiobook. Jest to słuchowisko z podziałem na role oraz z oprawą dźwiękową, która w doskonały sposób oddaje charakter miejsca akcji czyli Tajlandie. Z tego względu jest to jeden z najciekawszych audiobooków jakich wysłuchałam. W rolę Harry’ego wciela się Borysz Szyc.

Jeśli jednak chcesz posmakować prawdziwego charakteru skandynawskich kryminałów, to wówczas polecam rozpocząć słuchanie od powieści Czerwone Gardło. Jest to trzecia z kolei powieść w serii, lecz pierwsza, której akcja toczy się w Oslo; pierwsze dwie powieści są nietypowe jak na skandynawskie kryminały i toczą się w Australii i Tajlandii. 

Muszę dodać, iż mimo że jest to moja ulubiona seria kryminałów i wszystkie jej części wysłuchałam w formacie audiobooka to nie jestem zadowolona z tego, że w połowie serii zmienia się czytający. Powieści 3-5 czyta Tadeusz Falana a wszystkie pozostałe są czytane przez Mariusza Bonaszewskiego. W Karaluchach, które wykonuje zespół aktorów, Bonaszewski prowadzi narrację, a pozostali aktorzy odczytują kwestie swoich postaci. 

Wszystkie części serii o Harrym Hole: 

 1. Człowiek nietoperz
 2. Karaluchy
 3. Czerwone gardło
 4. Trzeci klucz
 5. Pentagram
 6. Wybawiciel
 7. Pierwszy śnieg
 8. Pancerne serce
 9. Upiory
 10. Policja
 11. Pragnienie
 12. Nóż
 13. Krwawy księżyc

2. Seria o Cormoranie Strike’u – Robert Galbraith

Jest to seria powieści kryminalnych napisanych przez brytyjską autorkę J.K. Rowling, opublikowanych pod pseudonimem Robert Galbraith. Serię rozpoczyna Wołanie Kukułki, akcja toczy się w Londynie, a fabuła opowiada o sprawach prowadzonych przez prywatnego detektywa Cormorana Strike’a i jego partnerkę zawodową Robin Ellacott.

Główny bohater jest intrygującą postacią – jest młodym weteranem wojny w Afganistanie, gdzie służył w oddziale dochodzeniowym żandarmerii. Karierę wojskową musiał zakończyć w wyniku wypadku minowego, w którym stracił część nogi i odtąd nosi protezę. Jest szorstki, uparty i bystry, ma też powodzenie u kobiet.

Seria powieści została przeniesiona na mały ekran i w miarę jak autorka kontynuuje serię, kręcone są kolejne sezony. Do tej pory wydano sześć powieści oraz ogłoszono tytuł siódmej. 

Audiobooki o Strike’u mają świetna narrację

Serię o Cormoranie Strike’u warto wysłuchać jako audiobooki nie tylko ze względu na trzymająca w napięciu fabułę ale również dla świetnej interpretacji czytającego – Macieja Stuhra. Aktor różnicuje postaci nadając każdej inną barwę głosu i manierę mówienia i robi to tak dobrze, że moglibyśmy przysiąc, że w dialogach pomiędzy Strike’iem i jego wspólniczką Robin słyszymy postawnego mężczyznę i drobną kobietę o łagodnym sposobie mówienia. 

Niektóre powieści zostały przez wydawcę audiobooków rozdzielone na dwie części. 

Wszystkie części serii o Cormoranie Strike’u: 

 1. Wołanie kukułki
 2. Jedwabnik
 3. Żniwa zła
 4. Zabójcza biel 
 5. Niespokojna krew. Część 1 i Niespokojna krew. Część 2
 6. Serce jak smoła. Część 1 i Serce jak smoła. Część 2
Część 1 serii o Cormoranie Strike’u

Gdzie kupić Wołanie kukułki?

3. Trylogia Oblicza Victorii Bergman  – Erik Axl Sund

Trylogię rozpoczyna audiobook Obłęd, powieść, która jest szokująca, makabryczna i zmrozi Ci krew w żyłach. Napisana pod pseudonimem przez dwóch szwedzkich autorów związanych z przemysłem muzycznym, to trylogia o seryjnym mordercy, który porzuca w centrum Sztokholnu zwłoki chłopców. Nad sprawą pracuje świeżo awansowana na stanowisko komisarza Jeanette Kihlberg. Fabuła jest złożona i daje do myślenia. Gwarantuje, że Cię przerazi. 

Na trylogię Oblicza Victorii Bergmann składają się 3 audiobooki: 

 1. Obłęd
 2. Trauma
 3. Katharsis 
Część 1 trylogii Oblicza Victorii Bergman

Inne audiobooki kryminalne: 

Przeczytaj też: najlepsze podcasty kryminalne i słuchowiska true crime

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *