Najlepsze audiobooki kryminalne 2022 roku

Kryminał od lat jest jednym z najchętniej słuchanych gatunków audiobooków. We wcześniejszym wpisie przedstawiłam listę najlepszych audiobooków kryminałów a tutaj proponuję gorące tytuły kryminalne z 2022 roku.

W 2022 roku nie zabrakło nowych i ekscytujących kryminalnych audiobooków. Pojawiły się długo wyczekiwane kontynuacje znanych serii kryminalnych. Jakie były najlepsze kryminały wydane w wersji audiobooka w 2022 roku?

Lista najlepszych audiobooków kryminalnych 2022 roku. 

Więc usiądź wygodnie, zrelaksuj się i przejdź z nami przez listę najlepszych audiobooków kryminalnych 2022 roku. Jeśli szukasz wciągającej zagadki czy przerażającego thrillera, te audiobooki będą Cię trzymać w napięciu i wzbudzą chęci na więcej.

1. Krwawy księżyc – Jo Nesbo

Długość nagrania: 19 godzin 22 minuty

Czyta: Mariusz Bonaszewski

Dwie młode kobiety zniknęły, wiadomo jest, że kilka dni wcześniej uczestniczyły w tej samej imprezie zorganizowanej przez znanego biznesmena. Kiedy jedna z kobiet zostaje znaleziona zamordowana, policja odkrywa nietypowy podpis pozostawiony przez zabójcę, dając im powód do podejrzeń, że uderzy on ponownie.

Tymczasem Harry Hole, legendarny śledczy z Oslo, po wydaleniu z służby przebywa w Los Angeles, wydaje się, że nic nie może go zachęcić do powrotu do Oslo i dawnego życia. Jednak zostaje wplątany w mafijną sprawę długu i pod wpływem szantażu musi włączyć się do śledztwa w Oslo. Żeby złapać mordercę, Harry musi przekroczyć swoje granice. 

„Krwawy księżyc” to 13-sta część serii o Harry Hole. Polecam rozpoczęcie od audiobooka numer 2 “Karaluchy”.

Gdzie kupić “Krwawy księżyc”?

2. Mentalista – Camilla Läckberg i Henrik Fexeus

Długość nagrania: 20 godzin 35 minut

Czyta: Jacek Rozenek

Szokujące morderstwo… To sprawa, jakiej szwedzka inspektor Mina Dabiri jeszcze nie widziała. Kobieta uwięziona w skrzyni magika, przeszyta mieczami tym razem nie wyszła cało ze skrzyni. Skrzynia z jej zwłokami zostaje znaleziona w centrum Sztokholmu. Sztuczka magiczna się nie udała, to morderstwo.

Wiedząc, że ma do czynienia z przerażającym zabójcą, Mina prosi o pomoc znanego mentalistę, Vincenta Waldera. Tylko on może dostarczyć jej wglądu w sekretny świat magii i iluzji. Mina i Vincent ustalają, że mają do czynienia z seryjnym mordercą, który zaplanował już kolejne zbrodnię. Odkrywają, że ofiara morderstwa ma wytatuowaną rzymską cyfrę III na nodze. 

Autorzy tej powieści to ceniona szwedzka pisarka kryminałów oraz popularny szwedzki mentalista i autor książek o mowie ciała i czytaniu w myślach innych ludzi.

Gdzie kupić “Mentalistę”?

3. Długa noc – Wojciech Chmielarz

Długość nagrania: 12 godzin 35 minut

Czyta: Janusz Zadura

Komisarz Jakub Mortka tropi mężczyznę, który tego dnia usiłował zastrzelić kobietę na parkingu. Mężczyzna będący świadkiem w sprawie zabójstwa sąsiada oczekuje na komendzie na kolejne przesłuchanie. Mimo, że sprawca został już złapany, policja jeszcze raz drąży, odpytuje świadka, prowokuje i zadaje te same pytania. Młoda dziewczyna, która przyjechała do Warszawy z małego miasteczka staje w nocy na ulicy, żeby zarobić na utrzymanie małego synka. Czy te sprawy są powiązane?


„Długa noc” to szósta część serii o komisarzu Jakubie Mortce, która zaczyna się od powieści Podpalacz.

Gdzie kupić “Długą noc”?

4. Brakujący element – Harlan Coben

Długość nagrania: 9 godzin 57 minut

Czyta: Marcin Popczyński

Wilde dorastał, nic nie wiedząc o swoich rodzicach i swojej własnej tożsamości. Jedyne, co wiedział, to że jako mały chłopiec został odnaleziony, żyjąc w dzikich warunkach w górach Ramapo w stanie New Jersey. Stał się znany jako Wilde, chłopak z lasu.

Po wielu latach, jako dorosły mężczyzna, poszukując informacji o krewnych, Wilde otrzymuje trafienie w systemie DNA. Podążając tropem krewnych trafia na internetową tajną grupę, która zajmuje się ujawnianiem tożsamości hejterów internetowych. Zostaje wplątany w serię egzekucji członków tej grupy, i staje się jasne, że seryjny morderca celuje w tę tajną społeczność.

Gdzie kupić “Brakujący element”?

5. Zagubiony – Simon Beckett

Długość nagrania: 10 godzin 56 minut

Czyta: Kamil Pruban

Zaginięcie czteroletniego synka policjanta Jonah Colleya, prawie go zniszczyło. Po 10 latach Johan jest innym człowiekiem. Pewnego dnia odbiera telefon od Gavina, dawnego kolegi z pracy dzwoniącego z prośbą o pomoc i pilny przyjazd do magazynu nad brzegiem. Po przyjeździe we wskazane miejsce Jonah nie zastawszy tam Gavina przeszukuje magazyn i odkrywa cztery ciała powiązane ze sprawa zaginięcia jego synka.

Gdzie kupić “Zagubionego”?

6. Ostatni Gwóźdź – Stefan Ahnhem

Długość nagrania: 17 godzin 9 minut

Czyta: Mariusz Bonaszewski

Była duńska policjantka Dunja Hougaard prowadzi z ukrycia śledztwo na własną rękę przeciwko swojemu byłemu szefowi, Kimowi Sleiznerowi. Sleizner jest komendantem wydziału zabójstw duńskiej policji, o którym Dunja wie, że popełnił wiele zbrodni i przez którego straciła pracę w policji i jest poszukiwana.

Po drugiej stronie cieśniny Sund, w szwedzkim Helsingborgu policjant Fabian Risk otrzymuje wiadomość z duńskiego aresztu dotycząca swojego nastoletniego syna. Wszystko wskazuje na to, że Kim Sleizner jest zamieszany w tą sprawę.


„Ostatni Gwóźdź” to kryminał wielowątkowy o wielu zaskakujących zwrotach akcji. Jest to szósta część serii o szwedzkim policjancie Fabianie Risku, która zaczyna się od powieści “Ofiara bez twarzy”.

Gdzie kupić “Ostatni gwóźdź”?

Zobacz też: Najlepsze audiobooki kryminały 2023 roku

Inne audiobooki kryminalne wydane w 2022 roku:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *