Najlepsze serie kryminalne audiobooki

W tym artykule przyjrzymy się najlepszym audiobookom z serii kryminalnych, których możesz zacząć słuchać już teraz. Warto też zapoznać się z listą najlepszych audiobooków kryminałów, którą opublikowałam w poprzednim wpisie.

Jeśli jesteś fanem literatury kryminalnej, to wiesz, jak wciągająca może być dobra seria kryminalna. Coś sprawia, że nie możesz się oderwać i po skończeniu jednego audiobooka chcesz jak najszybciej rozpocząć kolejny. Coś Cię przyciąga – przekonująca postać bohatera, skomplikowane intrygi oraz satysfakcjonujące rozwiązanie sprawiają, że ​​chcesz natychmiast sięgnąć po kontynuację. 

Audiobooki w ostatnich latach zyskały na popularności, a audiobooki kryminalne nie są wyjątkiem. Dzięki popularności platform z audiobookami oraz wygodzie słuchania podczas dojazdów, podróży czy biegania, coraz więcej osób sięga po audiobooki, by zaspokoić swoje zapotrzebowanie na literaturę kryminalną. 

Poznaj kolejność audiobooków w seriach kryminalnych

Przyjrzyjmy się seriom, które zrobiły furorę w świecie literatury kryminalnej a nawet doczekały się hollywoodzkich ekranizacji. Pokażemy jaka jest kolejność audiobooków w serii a także gdzie te audiobooki znaleźć. Bez względu na to, czy jesteś fanem kryminałów skandynawskich, psychologicznych thrillerów czy trzymających w napięciu zwrotów akcji, znajdziesz coś dla siebie. 

Ten artykuł dostarczy Ci wszystkich informacji, których potrzebujesz, aby sięgnąć po pierwszy audiobook z serii kryminalnych, które chcesz przesłuchać. Więc usiądź wygodnie, weź słuchawki i przygotuj się, by wcisnąć PLAY i zanurzyć się w najlepszych audiobookach kryminalnych.

Najlepsze serie kryminałów do słuchania:

1. Seria o Harrym Hole – Jo Nesbo

Na serię o Harrym Hole składa się obecnie 13 audiobooków.

Seria Jo Nesbo to jedna z najbardziej popularnych serii kryminałów skandynawskich. Na tą chwilę zostało wydanych 13 tomów, ostatni z nich w 2022 roku. Siódmy tom zatytułowany Pierwszy Śnieg został zekranizowany w 2017, w główną rolę wcielił się Michael Fassbender. 

Seria opowiada o sprawach kryminalnych prowadzonych przez Harry’ego Hole, policjanta z wydziału zabójstw w Oslo. 

Harry jest genialnym śledczym, który jednak stosuje niekonwencjonalne metody i jest w stanie podjąć duże ryzyko aby posunąć śledztwo do przodu, kiedy wymaga tego sytuacja. Jest szanowany w swojej pracy, jest skuteczny i szczególnie dobry w pracy nad seryjnymi zabójstwami.

Harry Hole nie jest typem poukładanego pedantycznego komisarza. Jest ryzykantem, alkoholikiem i palaczem, a jego historia rodzinna jest skomplikowana. Jest złożoną postacią, a jego relacje z przełożonymi nie zawsze są łatwe. Jest jednak dobrym człowiekiem, który dba o osoby na których mu zależy i zrobi wszystko co w jego mocy by pomóc im kiedy tego potrzebują.

Jak słuchać audiobooków z serii o Harrym Hole. 

Od razu powiem, że nie polecam słuchania serii od pierwszego tomu Człowiek Nietoperz ale od drugiego o tytule Karaluchy

Zacznij od Karaluchów

Karaluchy

Karaluchy to nie jest to zwykły audiobook. Jest to jeden z najciekawszych audiobooków jakich wysłuchałam. To słuchowisko z pełną oprawą dźwiękową i gdzie każda postać ma swój głos. Jest i specjalnie skomponowana muzyka i dźwięki towarzyszące akcji – skrzypiące drzwi, odgłosy zatłoczonej ulicy itd. Audiobook w doskonały sposób oddaje charakter miejsca akcji czyli Tajlandie. W rolę Harry’ego wciela się Borys Szyc a narrację prowadzi Mariusz Bonaszewski. 

Jest też inna opcja, zacznij od audiobooka numer 3. 

Czerwone Gardło

Jeśli chcesz poczuć charakter skandynawskich kryminałów, to polecam zacząć słuchanie od powieści nr. 3 Czerwone Gardło i kontynuować kolejne powieści. Czerwone Gardło to powieść w cyklu, która rozpoczyna wydarzenia dziejące się w Oslo, które kontynuowane są w kolejnych odsłonach cyklu. Pierwsze dwie powieści są nietypowe jak na skandynawskie kryminały i toczą się w Australii i Tajlandii. 

Cykl o Harrym Hole to moja ulubiona seria audiobooków kryminałów i jestem zadowolona, że wszystkie jej części ukazały się jako audiobook, mimo że nie pojawiały się w sposób chronologiczny. Nie jestem jednak zadowolona z tego, że w połowie serii zmienia się czytający. Powieści 3-5 czyta Tadeusz Falana a wszystkie pozostałe są czytane przez Mariusza Bonaszewskiego. W Karaluchach, które wykonuje zespół aktorów, Bonaszewski prowadzi narrację, a pozostali aktorzy odczytują kwestie swoich postaci. 

Wszystkie 13 audiobooków serii o Harrym Hole: 

 1. Człowiek nietoperz
 2. Karaluchy
 3. Czerwone gardło
 4. Trzeci klucz
 5. Pentagram
 6. Wybawiciel
 7. Pierwszy śnieg
 8. Pancerne serce
 9. Upiory
 10. Policja  
 11. Pragnienie
 12. Nóż
 13. Krwawy księżyc

2. Seria Millenium – Stieg Larsson, David Lagercrantz, Karin Smirnoff

Na serię Millennium składa się obecnie 6 audiobooków.

Millennium to seria kryminalna stworzona przez szwedzkiego dziennikarza Stiega Larssona. Dwie główne postacie sagi to Lisbeth Salander, aspołeczna hakerka komputerowa z fotograficzną pamięcią, oraz Mikael Blomkvist, dziennikarz śledczy i wydawca czasopisma o nazwie „Millennium”.

Stieg Larsson napisał 3 pierwsze części serii, której planowaną kontynuacje przerwała jego nagła śmierć.

Część Pierwsza

Millenium odniosła sukces w Szwecji i na świecie i jest jedną a najlepiej sprzedających się serii powieści na świecie. Trylogia została zekranizowana w wersji szwedzkiej w 2009 jako 3 filmy a także w wersji amerykańskiej w 2011. 

Kolejne 3 części serii zostały wydane w latach 2015-2019 a ich autorem jest David Lagercrantz. Seria została ponownie wznowiona w 2022 siódmą częścią, którą napisała Karin Smirnoff, która jednak jeszcze nie ukazała się w Polsce jako audiobook.

Do tej pory zostało wydanych 6 audiobooków serii Millenium, czyli trylogia Larssona i trylogia Lagercrantza. Niestety te dwie trylogie są czytane przez innych lektorów – trylogia Larssona czyta Krzysztof Gosztyła a trylogię Lagercrantza Adam Bauman. 

Wszytskie 6 audiobooków cyklu Millennium:

 1. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet
 2. Dziewczyna, która igrała z ogniem
 3. Zamek z piasku, który runął
 4. Co nas nie zabije
 5. Mężczyzna, który gonił swój cień
 6. Ta, która musi umrzeć

3. Seria o Cormoranie Strike’u – Robert Galbraith 

Na serię o Cormoranie Strike’u składa się obecnie 8 audiobooków.

Ta seria jest pozycją obowiązkową dla wszystkich fanów audiobooków. Warto się z nią zapoznać w formacie audiobooków dla wspaniałej pracy lektorskiej Macieja Stuhra. Aktor ten jako jeden z niewielu narratorów czytających audiobooki różnicuje czytane postaci. Każdej z nich nadaje inną barwę głosu i manierę mówienia i robi to bardzo dobrze. Moglibyśmy przysiąc, że w dialogach pomiędzy głównymi bohaterami Strike’iem i jego wspólniczką słyszymy postawnego, nieco gburowatego mężczyznę rozmawiającego z drobną kobietą o miłym i łagodnym głosie.

Robert Galbraith to pseudonim, którym posłużyła się autorka Harry’ego Pottera J.K. Rowling przy publikacji pierwszego w tej serii kryminału Wołanie Kukułki.

Część Pierwsza

Akcja powieści toczy się w Londynie, gdzie prywatny detektyw Cormoran Strike ma swoje biuro.

Strike jest intrygującą postacią – jako nieślubny syn gwiazdy rocka jest osoba znana w pewnych kręgach. Był wychowywany po części przez matke hipiskę a po jej śmierci przez ciotkę. Po porzuceniu studiów służył w wojsku podczas misji w Afganistanie w oddziale dochodzeniowym Żandarmerii Królewskiej. Jego dobrze zapowiadającą się karierę wojskową przerwał wypadek w którym Strike doznał kontuzji nogi i porusza się za pomocą protezy, co nie ułatwia mu pracy detektywa. Jest jednak bystry, uparty, dobrze dobiera współpracowników i zna się na swoim fachu. Umiejętnie też korzysta z kontaktów i znajomości, które często pomagają mu zdobyć potrzebne inormacje. 

Seria powieści zyskała dużą popularność i została przeniesiona na mały ekran jako kolejne sezony serialu Cormoran Strike. Do tej pory wydanych zostało sześć powieści oraz ogłoszono tytuł siódmej. UWAGA, niektóre powieści zostały przez wydawcę audiobooków rozdzielone na dwie części (dwa audiobooki).

Wszystkie 8 audiobooków serii o Cormoranie Strike’u: 

 1. Wołanie kukułki
 2. Jedwabnik
 3. Żniwa zła
 4. Zabójcza biel
 5. Niespokojna krew. Część 1
 6. Niespokojna krew. Część 2
 7. Serce jak smoła. Część 1
 8. Serce jak smoła. Część 2

4. Seria o Teodorze Szackim – Zygmunt Miłoszewski

Na serię o Teodorze Szackim składają sie 3 audiobooki.

Cykl o Teodorze Szackim to mój ulubiony polski cykl kryminalny. Zdobył nagrody literackie, i duza popularnosc a na kanwie 2 pierwszych powieści powstały ekranizacje. 

Na cykl składają się 3 powieści. Pierwsza część to Uwikłanie:

Część Pierwsza

Wyróżniają się one ciekawym mocnym bohaterem i świetnie prowadzona trzymajaca w napieciu akcja sensacyjna. Szacki to zdeterminowany i inteligentny prokurator który świetnie radzi sobie w pracy śledczej jak i na sali sądowej. Jest przystojnym eleganckim mężczyzną, o sarkastycznym poczuciu humoru co obserwujemy słuchając jego wewnętrznych monologów. Dodatkowo cykl ten odsłania kulisy pracy organów ścigania w polskim systemie, gdzie przebiegiem śledztwa i zbieraniem dowodów kieruje nie policjant lecz prokurator. 

Wszystkie 3 audiobooki serii o Teodorze Szackim: 

 1. Uwikłanie
 2. Ziarno prawdy
 3. Gniew

5. Saga o Fjallbace – Camilla Lackberg

Na serię o Fjallbace składa sie obecnie 10 audiobooków.

Serii powieści kryminalnych toczących się w szwedzkiej mejscowości Fjallbaka. Błyskotliwy młody policjant Patrik Hedstrom współpracuje z lokalną autorką książek kryminalnych Eriką Falck, aby rozwiązywać najbardziej zagmatwane sprawy morderstw, które pojawiają się w tym szwedzkim nadmorskim miasteczku i jego okolicach.

Pierwsza część to Księżniczka z lodu:

Część Pierwsza

Powieści Camilli Lackeberg stanowią jedną z najbardziej popularnych serii kryminalnych ze Skandynawii wydaną w ostatnich latach. W tej chwili seria liczy 11 książek, z których ostatnia została wydana w 2022 i na chwilę obecną nie doczekała się jeszcze polskiego audiobooka.

Wszystkie 10 audiobooków serii o Fjallbace: 

 1. Księżniczka z lodu
 2. Kaznodzieja
 3. Kamieniarz
 4. Ofiara losu
 5. Niemiecki bękart
 6. Syrenka
 7. Latarnik
 8. Fabrykantka aniołków
 9. Pogromca lwów
 10. Czarownica

Inne audiobooki serie kryminalne:

 1. Seria o Gerardzie Edlingu – Remigiusz Mróz, część pierwsza Behawiorysta
 2. Seria o Lipowie – Katarzyna Puzyńska, część pierwsza Motylek
 3. Seria o Jakubie Mortce – Wojciech Chmielarz, część pierwsza Podpalacz
 4. Seria o Davidzie Hunterze – Simon Beckett, część pierwsza Chemia śmierci
 5. Seria Freyji i Huldarze – Yrsa Sigurðardóttir, część pierwsza Odziedziczone zło
 6. Seria o Harrym Boschu – Michael Connelly, część pierwsza Czarne Echo
 7. Seria o Fabianie Risku – Stefan Ahnhem, część pierwsza Ofiara bez twarzy

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *