mezczyzni-ktorzy-nienawidza-kobiet-audiobook-kryminal

Najlepsze audiobooki skandynawskie kryminały

Najlepsze skandynawskie kryminały audiobooki to mroźne tajemnice, wciągające intrygi i chłodny klimat północy. To wspaniała rozrywka na wakacje na plaży, długie jesienne wieczory, samotne spacery i wieczorne bieganie. 

Tym razem przenosimy się do krajów Skandynawii, gdzie panują ciemność, tajemnica i chłodny klimat, idealne tło dla najlepszych kryminałów.

Skandynawskie powieści kryminalne zdobyły serca czytelników na całym świecie. Ich wyjątkowy styl, skomplikowane fabuły i głęboko wykreowane postacie sprawiają, że nie sposób oderwać się od słuchania. Znajdziemy tu mistrzowsko skonstruowane zagadki kryminalne, które zagłębiają się w mroczne zakamarki ludzkiej psychiki i odsłaniają skrywane sekrety. Nie brakuje też unikalnego klimatu, który oplata historie jak zimowy mrok, ciemne poranki, i mroczne zimne wieczory.

W naszym zestawieniu najlepszych audiobooków kryminalnych skandynawskich znajdziecie zarówno uznane i nagradzane powiesci, jak i nowe, świeże tytuły. Każdy z tych audiobooków przeniesie was w mroczny świat zbrodni, gdzie nic nie jest takie, jak się wydaje, a napięcie rośnie wraz z każdą minutą.

Przygotujcie się na emocjonującą podróż wraz z bohaterami, którzy stają w obliczu zła i muszą zmierzyć się ze swoimi wewnętrznymi demonami. Zanurzcie się w pełnych intryg historiach, które wciągną was od pierwszej sekundy i nie pozwolą oderwać się od słuchania.

Przygotuj słuchawki, wygodne miejsce i startujemy!

Najlepsze audiobooki skandynawskie kryminały

1. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet – Stieg Larsson

Długość nagrania: 21 godzin 10 minut

Czyta: Krzysztof Gosztyła

“Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” to powieść która zdobyła światową sławę i doczekała się szwedzkiej i amerykańskiej ekranizacji.


Akcja skupia się wokół szwedzkiego dziennikarza Mikaela Blomkvista i intrygującej hakerki, Lisbeth Salander, którzy próbują rozwikłać dawną historię zaginięcia młodej dziewczyny. Historia ta od 40 lat nie daje spokoju wujowi dziewczyny, właścicielowi wielkiego koncernu przemysłowego. Blomkvist i Salander wspólnie szybko wpadają na trop mrocznej i krwawej historii rodzinnej.

Gdzie kupić

2. Karaluchy – Jo Nesbø

karaluchy-audiobook-kryminal

Długość nagrania: 11 godzin 31 minut

Czyta: Zespół aktorów, narrator – Mariusz Bonaszewski, Harry Hole – Borys Szyc

Audiobook Karaluchy, druga powieść z cyklu o Harrym Hole, został wydany jako superprodukcja. Jest to świetna przygoda audio, gdzie oprawa dźwiękowa i specjalnie skomponowana do audiobooka muzyka tworzą genialny efekt a każdy z bohatwrów przemawia głosem innego aktora.

Audiobook opowiada historię norweskiego inspektora Harry’ego Hole, który zostaje wysłany z Oslo do Bangkoku gdy norweski ambasador w Tajlandii zostaje znaleziony martwy w domu publicznym. Po przybyciu Harry odkrywa, że ta sprawa dotyczy znacznie więcej niż jednego morderstwa. Otoczony ciągłym hałasem gwaru ulicznego, Harry zagłębia się w uliczki Bangkoku wzdłuż których ciągną się bary go-go, świątynie oraz opium i próbuje rozwikłać historię śmierci ambasadora.


Jest to jeden z najciekawszych audiobooków jakich wysłuchałam. Audiobook w doskonały sposób oddaje charakter miejsca akcji czyli Tajlandie. W rolę Harry’ego wciela się Borys Szyc a narrację prowadzi Mariusz Bonaszewski. 

Gdzie kupić

3. Księżniczka z lodu – Camilla Läckberg

Długość nagrania: 11 godzin 40 minut

Czyta: Marcin Perchuć

W szwedzkim nadmorskim miasteczku młoda kobieta zostaje znaleziona martwa. Śledztwo prowadzi do tajemniczej rodziny i ich skrywanych sekretów. Czy morderstwa są powiązane z przeszłością tej rodziny, czy też ktoś z zewnątrz jest winny?

Sprawę próbuje rozwikłać Erika Falck przyjaciółka z dzieciństwa ofiary. Powieść oferuje wciągającą intrygę a także niezapomnianych bohaterów i mrożące krew w żyłach sceny.

Gdzie kupić

4. Ofiara bez twarzy – Stefan Ahnhem

ofiara-bez-twarzy-audiobook-skandynawski-kryminal

Długość nagrania: 19 godzin 59 minut

Czyta: Mariusz Bonaszewski

Pierwsza część serii o szwedzkim inspektorze policji Fabianie Risku. Przerażające thrillery Stefana Ahnhema porównywane są do powieści Jo Nesbo o Harrym Hole. Narracja Mariusza Bonaszewskiego bardzo dobrze oddaje momenty grozy, najlepiej słuchać ich w ciemnościach… 

W budynku szkoły ginie dwóch mężczyzn. Obaj byli dręczycielami w szkole. Znaleziono tylko jeden trop na miejscu zbrodni: zdjęcie klasy, na którym dwie twarze zostały starannie przekreślone.
Fabian Risk jest jedną z twarzy na zdjęciu. Jest także głównym śledczym w tej sprawie. Myślał, że zostawił swoje szkolne dni za sobą. Teraz jego koledzy z klasy umierają za grzechy popełnione w dzieciństwie.

Gdzie kupić

5. Obłęd – Erik Axl Sund

obled-audiobook-skandynawski-kryminal

Długość nagrania: 12 godzin 16 minut

Czyta: Wojciech Żołądkowicz

W Sztokholmie znaleziono zwłoki kilku chłopców. Jak ujawnia śledztwo zostali oni odurzeni, pobici i okaleczeni w miejscach intymnych oraz na twarzy. Wszystko wskazuje na to, że chłopcy byli imigrantami z różnych krajów świata. Śledztwo prowadzi niedawno awansowana komisarz Jeanette Kihlberg, która wobec małej ilości dowodów nawiązuje współpracę z psychologiem aby móc ustalić motywację sprawcy i posunąć śledztwo do przodu.

Powieść jest zaskakująca, makabryczna i podejmuje wątki obyczajowe. To pierwsza część trylogii, która została nagrodzona w Szwecji a także zdobyła międzynarodową popularność.

Gdzie kupić

6. W bagnie – Arnaldur Indriðason

w-bagnie-audiobook-skandynawski-kryminal

Długość nagrania: 7 godz. 18 minut

Czyta: Andrzej Ferenc

W Reykjavíku, we własnym mieszkaniu, zostaje znaleziony zamordowany staruszek. Morderca pozostawił po sobie ślady – tajemniczą wiadomość na kartce i fotografie grobu dziewczynki. Prowadzący zespół śledczy, komisarz Erlendur Sveinsson, odkrywa, że wiele lat temu ofiara morderstwa została oskarżona, choć nie skazana, za niewyjaśnione przestępstwo. Czy przeszłość starego człowieka powróciła, by go ukarać?

Kiedy zespół detektywów ponownie otwiera tamto bardzo stare śledztwo, komisarz Sveinsson odkrywa tajemnice o wiele większe niż morderstwo jednego starca – tajemnice, w które przez wiele lat było uwikłanych wiele osób. Podążając za tropem nietypowych dowodów kryminalistycznych, Erlendur Sveinsson mierzy się z problemami osobistymi, które ujawniają jego własną skomplikowaną ścieżkę

Gdzie kupić

7. Niegodziwość ojców – Åsa Larsson

niegodziwosc-ojcow-audiobook

Długość nagrania: 16 godzin 37 minut

Czyta: Maciej Kowalik

Najlepsza szwedzka powieść kryminalna roku 2021.

Lekarz sądowy Lars Pohjanen prosi Rebeckę Martinsson o zbadanie sprawy z lat 60-tych, która dopiero co wyszła na jaw, ale dawno przekroczyła czas przedawnienia. Zwłoki znalezione w zamrażarce w domu zmarłego alkoholika, Henry’ego Pekkari, zostały zidentyfikowane jako mężczyzna, który zaginął bez śladu w 1962 roku – ojciec szwedzkiego mistrza olimpijskiego w boksie. Rebecka nie chce zajmować się pięćdziesięcioletnią sprawą, jednak trudno jej zignorować życzenie lekarza, któremu z powodu ciężkiej choroby pozostało tylko kilka tygodni życia.

Kiedy sekcja zwłok potwierdza, że Pekkari także został zamordowany, Rebecka próbuje docieć co ma to wspólnego ze zwłokami przechowywanymi w zamrażarce przez dziesięciolecia. W jaki sposób te morestwra są ze soba powiazane? Tymczasem musi pracować już nad innym morderstwem, które zostało jej przydzielone. 

Gdzie kupić

8. Punkt zero – Thomas Enger i Jørn Lier Horst

Długość nagrania: 11 godzin 30 minut

Czyta: Tomasz Sobczak

Sonja Nordstrøm, gwiazda biegów długodystansowych po zakończeniu kariery, organizuje głośne wydarzenie promujące premierę jej autobiograficznej książki. Jednak nie pojawia się na tym wydarzeniu. Później tego samego dnia Emma Ramm, znana blogerka relacjonująca życie celebrytów i gwiazd show biznesu, pojawia się w domu Sonji. Jednak nie zastaje tam lekkoatletki, a jedynie otwarty pusty dom, w którego wnętrzu odkrywa ślady stoczonej walki.

Emma podąża za sensacyjnym obrotem sprawy i stara się na swój sposób prowadzić amatorskie śledztwo i relacjonować wydarzenia. Sprawa zaginięcia biegaczki zostaje przydzielona inspektorowi Alexandrowi Blixowi, który chcąc nie chcąc musi zaangażować blogerkę Emmę w niektóre aspekty policyjnego dochodzenia. 

Gdzie kupić

Pozostałe audiobooki skandynawskie kryminały

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *