kolysanka-audiobook-kryminal

Najlepsze audiobooki polskie kryminały 2022 roku 

Na naszym rynku wciąż rośnie zainteresowanie audiobookami kryminałami, a zwłaszcza polskimi kryminałami. W roku 2022 ukazało się wiele interesujących audiobooków z tego gatunku.

Dobry polski kryminał to nie tylko wciągająca fabuła, ale również ciekawe postaci, umiejętnie budowane napięcie oraz zaskakujące zwroty akcji. W tym artykule zebraliśmy dla was najlepsze polskie kryminały w formie audiobooków wydanych w 2022 roku. Zobacz tez nasza listę wszystkich polecanych przez nas topowych polskich kryminałów audiobooków.

Najlepsze audiobooki polskie kryminały 2022 roku

1. Długa noc – Wojciech Chmielarz

Długość nagrania: 12 godzin 35 minut

Czyta: Janusz Zadura

Komisarz Jakub Mortka tropi bandytę, który tego dnia usiłował zastrzelić kobietę na parkingu. Mężczyzna będący świadkiem w sprawie zabójstwa sąsiada oczekuje na komendzie na kolejne przesłuchanie. Mimo, że sprawca został już złapany, policja jeszcze raz drąży, odpytuje świadka, prowokuje i zadaje te same pytania. Młoda dziewczyna, która przyjechała do Warszawy z małego miasteczka staje w nocy na ulicy, żeby zarobić na utrzymanie małego synka. Czy te 3 sprawy są powiązane?
„Długa noc” to szósta część serii o komisarzu Jakubie Mortce, która zaczyna się od powieści Podpalacz.

Gdzie kupić:

2. Wiatrołomy – Robert Małecki

Długość nagrania: 15 godz. 45 min

Czyta: Przemysław Bluszcz

W latach 90. w Grudziądzu w domu rodziny Witbergow dochodzi do porwania ich synka Filipka. Rodzice robią wszystko, aby odnaleźć dziecko. Śledztwo policji nie przynosi żadnych efektów – sprawy nie udało się rozwiązać, Filipek nie został odnaleziony.

Trzydzieści lat później sprawę na nowo otwiera policyjne Archiwum X. Oddelegowani do tej sprawy są Maria Herman i Olgierd Borewicz, oboje to osoby doświadczone przez los. Maria jest hazardzistką po terapii i wydaje się że od kilku miesięcy wyszła na równą. Po starym życiu zostały jej jednak długi i problemy, które same się nie rozwiążą. 

Policjanci nie przypuszczają nawet, że zaplanowane spotkanie z Witbergiem, będzie początkiem wydarzeń, które zaprowadzą ich na skraj przepaści.

Gdzie kupić

3. Bagno – Przemysław Piotrowski

Długość nagrania: 13 godzin 35 minut

Czyta: Wojciech Żołądkowicz

Do redakcji radiowej przychodzi połączenie telefoniczne, rozmowa zostaje przełączona na antenie, a tajemniczy mężczyzna przedstawiający się jako Sędzia informuje o transmisji w internecie. 

Podczas transmisji zamaskowany mężczyzna noszący kaptur kata torturuje osobę z wysokich kręgów politycznych. Wykonuje wyrok, po odczytaniu wszystkich postępków i powinien ofiary. 

Ciało mężczyzny straconego na wizji zostaje odnalezione na terenie dawnego sierocińca sióstr hieronimek. Komisarz Igor Brudny zostaje wezwany na miejsce zdarzenia. Tropiąc psychopatycznego mordercę będzie musiał nie tylko rozprawić się z własną przeszłością która jest powiązana z tym miejscem lecz także lawirować w układach politycznych.

Gdzie kupić

4. Kołysanka – Maciej Siembieda

Długość nagrania: 11 godzin 41 minut

Czyta: Mariusz Bonaszewski

Prokurator Jakub Kania otrzymuje materiały nowej sprawy na Śląsku Opolskim. Z dokumentów wynika ze światowej sławy kompozytor Aram Chaczaturian przebywał w tych rejonach po wojnie na rozkaz NKWD. Ta ściśle tajna sprawa prowadzi Kanie do Grodkowa do ruin dawnej magnackiej rezydencji gdzie pobrzmiewa kiedyś tajemnicza melodia. Jakie tajemnice kryją ruiny jednej z najwspanialszych niegdyś rezydencji w Europie, w której jak się okazuje dwustuosobowa specjalnie sprowadzona orkiestra odegrała koncert w dziwnych okolicznościach?

Gdzie kupić

5. O włos – Katarzyna Bonda

Długość nagrania: 12 godzin 41 minut

Czyta: Adam Bauman

Ciała dwóch sióstr zostają odnalezione w lesie Kabackim. Zwłoki zostały w makabryczny sposób zbezczeszczone. Zbrodnia zostaje przypisana kosiarzowi z Kabat, o którym uważa się że poluje na prostytutki. Tropy prowadzą w przeszłość, do niewyjaśnionej zbrodni sprzed lat. Czy obsesja mordercy znów dały o sobie znać? Czy młodemu detektywowi uda się wytropić sprawcę, zanim życie straci kolejna kobieta?

Gdzie kupić

6. Apartament – Izabela Janiszewska

Długość nagrania: 8 godzin 44 minuty

Czyta: Filip Kosior

Tomasz Engel budzi się rano w luksusowym hotelowym apartamencie w Karkonoszach, do którego przyjechał z żoną Niną poprzedniego wieczoru. Zaskoczony mężczyzna orientuje się, że żony nie ma w apartamencie, zaczyna się więc niepokoić i szukać jej. Podczas rozmowy z pracownikami hotelu i niektórymi gośćmi zdumiony odkrywa, że pamiętają oni zupełnie inaczej okoliczności ich wczorajszego przejazdu do hotelu niż on sam. Zrozpaczony Tomasz nie rozumie co dzieje się wokół zniknięcia jego żony, czy została porwana? Komu z wplatanych w tą sytuację pracowników i gości może ufać wobec tak sprzecznych wersji zdarzeń?

Gdzie kupić

7. Dom – Piotr Kościelny

Długość nagrania: 11 godzin 45 minut

Czyta: Kamil Pruban

Marta Lipowicz jest komisarzem policji we Wschowie, małym spokojnym miasteczku do którego trafiła niedawno z Warszawy. Gdy w parku zostają znalezione zwłoki byłego nauczyciela wszystko wskazuje na samobójstwo. Jednak Marta podważa taki wniosek i podejrzewa że to upozorowane morderstwo. Jej podejrzenia wzmagają się gdy niebawem dochodzi do kolejnego samobójstwa, tym razem na swoje życie targnął się ksiądz miejscowej parafii. Trop prowadzi Martę do miejscowego domu dziecka, i komisarz jest przekonana że trafiła na coś gdy zaczyna doświadczać nacisków przełożonych którzy próbują wpływać na jej śledztwo.

Gdzie kupić

8. Skazanie – Remigiusz Mróz

Długość nagrania: 11 godzin 22 minuty

Czyta: Karolina Gorczyca

Chyłka odzyskuje prawo do wykonywania zawodu i liczy na znalezienie odpowiedniej sprawy, która pozwoli jej rozpocząć nowy etap kariery z wysokiego “C”. Jednak dostaje do prowadzenia sprawę samobójstwa dziewczyny, której matka walczy o przekwalifikowanie sprawy na zabójstwo. Sprawa została umorzona przez prokuraturę, jednak kobieta twierdzi że ma dowody które świadczą przeciwko śmierci samobójczej. Nikt nie chciał podjąć się prowadzenia tej sprawy. Chyłka przyjmuje wyzwanie i zagłębiając się w szczegóły i zaczyna nabierać podejrzeń, że podczas wcześniejszego postępowania doszło do manipulacji.

Gdzie kupić

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *