pietno-audiobook-kryminal

Najlepsze polskie serie kryminałów audiobooków

W poprzednim wpisie przedstawiłam listę najlepszych polskich kryminałów audiobooków a w dzisiejszym przybliżę najlepsze polskie serie kryminalne, na które składa się aż 58 audiobooków. Znajdziesz też tutaj poprawną kolejność audiobooków w każdej z serii oraz linki, pod którymi można znaleźć wszystkie te audiobooki. To prawdziwa uczta dla ucha fanów kryminalnych audiobooków, blisko 600 godzin słuchania…

Na naszym rynku zostało wydanych wiele dobrych serii kryminalnych, które zachwyciły czytelników i doczekały się adaptacji na ekrany kin i telewizorów m.in. Uwikłanie i seria o Teodorze Szackim Zygmunta Miłoszewskiego, Kasacja i seria o Chyłce oraz Behawiorysta z serii o Gerardzie Edlingu autorstwa Remigiusza Mroza. Jednak nie każdy ma czas, aby poświęcić go na czytanie w tradycyjnej formie, a właśnie dla takich osób audiobooki stanowią świetne rozwiązanie.

Audiobooki kryminalne z poniższej listy z pewnością zadowolą zarówno miłośników gatunku, jak i osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z słuchaniem literatury kryminalnej. Każda z prezentowanych tu serii posiada wciągającą fabułę, ciekawych bohaterów oraz zagadki, które zmuszą słuchacza do ciągłego zastanawiania się nad tym, kto jest winny.

Mam nadzieję, że ta lista najlepszych polskich serii kryminalnych w formie audiobooków, zachęci Was do zapoznania się z nowymi autorami i audiobookami. Bez wątpienia każda z prezentowanych tu serii dostarczy Wam wielu godzin wciągającej rozrywki i będzie doskonałym towarzyszem w trakcie codziennych zajęć i podróży.

Najlepsze polskie serie kryminalne w 58 audiobookach

1. Seria o Teodorze Szackim – Zygmunt Miloszewski

Wszystkie 3 audiobooki serii o Teodorze Szackim: 

 1. Uwikłanie
 2. Ziarno prawdy
 3. Gniew

Seria o Teodorze Szackim to trylogia. Wyróżnia się ona ciekawym mocnym bohaterem i świetnie prowadzona trzymajaca w napieciu akcja sensacyjna. 

Szacki to zdeterminowany i inteligentny prokurator, który świetnie radzi sobie w pracy śledczej jak i na sali sądowej. Jest przystojnym eleganckim mężczyzną, o sarkastycznym poczuciu humoru co obserwujemy słuchając jego wewnętrznych monologów. Dodatkowo cykl ten odsłania kulisy pracy organów ścigania w polskim systemie, gdzie przebiegiem śledztwa i zbieraniem dowodów kieruje nie policjant lecz prokurator. 

Gdzie kupić:

2. Seria o Igorze Brudnym – Przemysław Piotrowski

Wszystkie 5 audiobooków serii o Igorze Brudnym:

 1. Piętno 
 2. Sfora
 3. Cherub
 4. Zaraza
 5. Bagno

Igor Brudny to komisarz policji w Warszawie, który pochodzi z Zielonej Góry, gdzie zostawił za sobą trudną przeszłość. W pierwszej części Piętno musi wrócić do rodzinnego miasta i oczyścić się z zarzutów ponieważ jest podejrzewany o popełnienie brutalnego morderstwa. Czy można ufać inspektorowi Czarneckiemu, który prowadzi to śledztwo na miejscu ze swoim zespołem? 

Gdzie kupić:

3. Seria o Jakubie Mortce – Wojciech Chmielarz

Wszystkie 6 audiobooków serii o Jakubie Mortce:

 1. Podpalacz
 2. Farma Lalek
 3. Przejęcie
 4. Osiedle marzeń
 5. Cienie
 6. Długa noc

Kryminały policyjne z udziałem Jakuba Mortki to okazja do przyjrzenia się brutalnym zbrodniom, kryminalnym zagadkom i realiom pracy policji. Jakub Mortka to warszawski komisarz policji, którego specjalnością są zabójstwa. Jak na dobrego bohatera kryminału przystało, nie jest postacią krystaliczną, poznajemy go, kiedy jest na skraju. Z jednej strony zaangażowany bez reszty w swoją pracę, z drugiej jest na skraju upadku w życiu osobistym. Jego historia rozwija się powoli i tocząc się w tle nie dominuje zagadek kryminalnych.

Gdzie kupić:

4. Seria o Joannie Chyłce  – Remigiusz Mróz

Wszystkie 16 audiobooków serii o Joannie Chyłce: 

 1. Kasacja 
 2. Zaginięcie 
 3. Rewizja 
 4. Immunitet 
 5. Inwigilacja 
 6. Oskarżenie 
 7. Testament 
 8. Kontratyp 
 9. Umorzenie 
 10. Wyrok 
 11. Ekstradycja 
 12. Precedens 
 13. Afekt 
 14. Egzekucja 
 15. Skazanie 
 16. Werdykt 

Joanna Chyłka jest najbardziej znaną bohaterką książek Remigiusza Mroza, cykl został zrealizowany jako serial TVN z Magdaleną Cielecką. To przebojowa i bezwzględna prawniczka warszawskiej kancelarii, która pracuje razem z asystentem Kordianem Oryńskim. Książki cechuje niesamowite tempo sensacyjnej akcji oraz nieoczekiwane jej zwroty, a także cięte dialogi głównej dwójki bohaterów. Powieści są pełne szczegółów prawnych i odsłaniają tajniki pracy kancelarii prawniczych. 

Gdzie kupić:

5. Seria o komisarzu Eryku Deryle – Max Czornyj

Wszystkie 10 audiobooków serii o Eryku Deryle:

 1. Grzech 
 2. Ofiara
 3. Pokuta
 4. Trauma
 5. Klątwa
 6. Zjawa
 7. Bestia
 8. Krew
 9. Pacjent
 10. Piekło


Sprawy kryminalne rozwiązuje komisarz lubelskiej policji Eryk Deryło. Serię rozpoczyna powieść Grzech i sprawa zaginięcia kobiet. Ich rodziny otrzymują listy pełne zagadek i niejasnych aluzji. Gdy policja znajduje ciała dwóch pierwszych ofiar sprawa staje się medialna. Zwłoki odnalezione na cmentarzu są upozowane w sposób nawiązujący do symboliki religijnej. Eryk Deryło pracuje nad sprawą wraz z profilerem Miłoszem Traczem aby powstrzymać mordercę zanim dojdzie do kolejnej zbrodni. 

Gdzie kupić

6. Seria o Lipowie – Katarzyna Puzyńska

Wszystkie 14 audiobooków serii o Lipowie:

 1. Motylek
 2. Więcej czerwieni
 3. Trzydziesta pierwsza
 4. Z jednym wyjątkiem
 5. Utopce
 6. Łaskun
 7. Dom czwarty
 8. Czarne narcyzy
 9. Nora
 10. Rodzanice
 11. Pokrzyk
 12. Śreżoga
 13. Martwiec
 14. Żadanica

Kryminały Puzyńskiej porównywane są do powieści Agathy Christie. Oprócz zbrodni i zagadki kryminalnej mamy do czynienia z głęboko rozpracowanymi elementami psychologicznymi, obyczajowymi i społecznymi. 

W pierwszym audiobooku, Motylek, w mroźny zimowy poranek ciało nieżyjącej zakonnicy, która została potrącona przez samochód, zostaje znalezione na obrzeżach Lipowa, miejscowości położonej na północ od Warszawy. Jednak wkrótce staje się jasne, że została ona najpierw zamordowana, a następnie sfingowano wypadek. Kilka dni później, gdy pojawia się ciało kolejnej kobiety, policja musi szybko działać by ustalić czy te sprawy są ze sobą połączone.

Podejrzenia padają na mieszkańców Lipowa: właścicielkę sklepu, dziedzica bogatej rodziny i syna jednego z oficerów policji. Policja próbuje dotrzeć do informacji kim była zamordowana zakonnica, i jak znalazła się w Lipowie.

Gdzie kupić

7. Seria o Gerardzie Edlingu – Remigiusz Mróz

Wszystkie 4 audiobooków serii o Gerardzie Edlingu:

 1. Behawiorysta
 2. Iluzjonista
 3. Ekstremista
 4. Kabalista


Gerard Edling to były prokurator, ekscentryk i behawiorysta, który specjalizuje się w komunikacji niewerbalnej. Uważany jest za osobę, która potrafi rozwikłać każdą sprawę, w związku z czym trafiają do niego najmroczniejsze i najtrudniejsze śledztwa: seryjni mordercy, porywacze i nie tylko. Jego zadaniem jest wyprzedzić ich o kilka kroków… 

W pierwszej części Behawiorysta, w internecie pojawia się transmisja na żywo z przedszkola zajętego przez zamachowca grożącego zabiciem dzieci i kadry nauczycielskiej. Rodzice są zrozpaczeni, jednak mężczyzna nie wysuwa żądań ani warunków. Bezsilna policja próbuje rozpracować zamachowca jednak nie dochodzi do żadnych tropów. Pracując pod presją czasu i opinii publicznej policja decyduje się włączyć do sprawy byłego prokuratora Edlinga, który został dyscyplinarnie wydalony ze służby. Edling był bardzo skutecznym śledczym, czy znajdzie sposób by powstrzymać zamachowca? 

Gdzie kupić

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *