cherub-audiobook-kryminal

Najlepsze polskie kryminały audiobooki

Kryminały to gatunek literacki, który cieszy się niezmienną popularnością wśród czytelników na całym świecie. Również w Polsce nie brakuje utalentowanych autorów, którzy potrafią wciągnąć czytelnika w mroczne i skomplikowane historie zbrodni. Niedawno opublikowaliśmy listę najlepszych audiobooków kryminałów a dziś przedstawimy najlepsze polskie kryminały, które warto posłuchać w formie audiobooka.

Warto zaznaczyć, że audiobooki to doskonała alternatywa dla tradycyjnych książek, pozwalająca na cieszenie się literaturą w każdej chwili i w dowolnym miejscu. W przypadku kryminałów, mogą one jeszcze bardziej wciągnąć czytelnika w historię, zwłaszcza jeśli czyta je lektor, który potrafi oddać klimat powieści. Właśnie dlatego, w niniejszym artykule, chcemy przedstawić najlepsze polskie kryminały audiobooki, które z pewnością spełnią oczekiwania fanów gatunku.

Najlepsze polskie kryminały audiobooki: 

1. Uwikłanie – Zygmunt Miłoszewski

Długość nagrania: 10 godzin 43 minuty

Czyta: Robert Jarociński

Uwikłanie rozpoczyna trylogię o prokuratorze Szackim. Cykl odniósł sukces w Polsce i za granicą a na motywach tej powieści ukazał się film.

Na biurko prokuratora Teodora Szackiego trafia morderstwo. Martwy mężczyzna zostaje znaleziony rano w warszawskim klasztorze po niekonwencjonalnym seansie psychoterapii. Czy sprawcą jest ktoś z uczestników tej dziwacznej terapii, w której pacjenci odgrywają na zmianę role członków rodziny innych pacjentów? Szacki, który przechodzi kryzys wieku średniego ożywia się prowadząc tą sprawę. Poszukiwania Szackiego wydobywają na powierzchnię inne morderstwo, które miało miejsce dwadzieścia lat wcześniej. Ślad prowadzi do faktów, których dla jego własnego bezpieczeństwa lepiej byłoby mu nie znać.

Gdzie kupić Uwikłanie:

2. Cherub – Przemysław Piotrowski

Długość nagrania: 11 godzin 33 minuty

Czyta: Wojciech Żołądkowicz

W Zielonej Górze zostają znalezione zmasakrowane zwłoki prokuratora Brunona Kotelskiego. Morderca nie pozostawił za sobą żadnych śladów. Zainscenizowane miejsce zbrodni i wybór ofiary wskazują, że jest on brutalny, nieprzewidywalny i świetnie panuje nad sytuacją. Bardzo szybko daje do zrozumienia śledczym i zajmującej się sprawą prokurator Arlecie Winnickiej, że nikt z nich nie może czuć się bezpieczne. Szykuje się najtrudniejsza sprawa w ich karierze.

Gdzie kupić Cheruba:

3. Farma lalek – Wojciech Chmielarz

Długość nagrania: 12 godzin 36 minut

Czyta: Janusz Zadura

Komisarz Mortka zostaje wysłany z Warszawy do małej miejscowości w Karkonoszach gdzie w starej kopalni odnaleziono ciała czterech kobiet a także poszukiwaną od kilku dni dziewczynkę, która przeżyła. Policjanci nie mogą zidentyfikować ofiar. W dodatku społeczność małego miasteczka jest niechętnie nastawiona do policji i trudno posunąć śledztwo do przodu. Mortka pracuje z lokalnymi policjantami, którym jednak brak doświadczenia.

Gdzie kupić Farmę lalek:

4. Behawiorysta – Remigiusz Mróz

Długość nagrania: 11 godzin 22 minuty

Czyta: Jacek Rozenek

W internecie pojawia się transmisja na żywo z przedszkola zajętego przez zamachowca grożącego zabiciem dzieci i kadry nauczycielskiej. Rodzice są zrozpaczeni, jednak mężczyzna nie wysuwa żądań ani warunków. Bezsilna policja próbuje rozpracować zamachowca jednak nie dochodzi do żadnych tropów. Pracując pod presją czasu i opinii publicznej policja decyduje się włączyć do sprawy byłego prokuratora Edlinga, który został dyscyplinarnie wydalony ze służby. Edling jest specjalistą od analizy komunikacji niewerbalnej i był bardzo skutecznym śledczym. Czy znajdzie sposób by powstrzymać zamachowca? 

Gdzie kupić Behawiorystę:

5. Totentanz – Mieczysław Gorzka

Długość nagrania: 19 godzin 3 minuty

Czyta: Filip Kosior

Policja pracuje nad kilkoma śledztwami: samobójstw nastolatków, morderstw na zlecenie w półświatku narkotykowym a także morderstw młodych kobiet. Komisarz Marcin Zakrzewski próbuje wraz z kolegami rozwiązać te sprawy, borykając się również ze swoją przeszłością.

Gdzie kupić Totentanz:

6. Motylek – Katarzyna Puzyńska

Długość nagrania: 17 godzin 38 minut

Czyta: Laura Breszka

W mroźny zimowy poranek ciało nieżyjącej zakonnicy, która została potrącona przez samochód, zostaje znalezione na obrzeżach Lipowa, miejscowości położonej na północ od Warszawy. Jednak wkrótce staje się jasne, że została ona najpierw zamordowana, a następnie sfingowano wypadek. Kilka dni później, gdy pojawia się ciało kolejnej kobiety, policja musi szybko działać by ustalić czy te sprawy są ze sobą połączone.

Podejrzenia padają na mieszkańców Lipowa: właścicielkę sklepu, dziedzica bogatej rodziny i syna jednego z oficerów policji. Policja próbuje dotrzeć do informacji kim była zamordowana zakonnica, i jak znalazła się w Lipowie. 

Gdzie kupić Motylka:

7. Piętno – Przemysław Piotrowski

Długość nagrania: 12 godzin 59 minut

Czyta: Marcin Hycnar

Igor Brudny, komisarz policji w Warszawie musi przyjechać do rodzinnego miasta Zielonej Góry, gdzie toczy się śledztwo w sprawie brutalnego morderstwa. Mężczyzna, poszukiwany w tej sprawie jest podobny do Brudnego, który musi oczyścić się z podejrzeń. Na miejscu działa już zespół śledczych dowodzony przez inspektora Czarneckiego, który nie jest pewien czy może Brudnemu ufać. Czy Igor Brudny jest sprawca tej zbrodni?

Gdzie kupić Piętno:

8. Kasacja – Remigiusz Mróz

Długość nagrania: 13 godzin 36 minut

Czyta: Krzysztof Gosztyła

Joanna Chyłka, młoda ambitna prawniczka warszawskiej kancelarii otrzymuje sprawę oskarżonego o podwójne morderstwo. Oskarżonym jest syn znanego biznesmena. Na pierwszy rzut oka trudno podważyć jego wine, ponieważ został znaleziony zamknięty w mieszkaniu z ciałami osób, których zgon nastąpił kilka dni wcześniej. Jednak nie wszystko okazuje się być takim jakim się wydaje. Chyłce pomaga przydzielony do pracy przy tej sprawie aplikant, a gdy wspólnie zaczynają grzebać w tej sprawie akcja nabiera tempa.

Gdzie kupić Kasację:

9. Cienie – Wojciech Chmielarz

Długość nagrania: 15 godzin 26 minut

Czyta: Janusz Zadura

Komisarz Mortka zostaje przydzielony do śledztwa w sprawie śmierci dwóch kobiet – rodziny zamordowanego 6 lat wcześniej gangstera. Zbrodni dokonano z broni podkomisarza Kochana, który teraz zniknął a który to właśnie 6 lat wcześniej odnalazł zwłoki zamordowanego gangstera. Mortka otrzymuje telefon od ukrywającego się Kochana, który twierdzi, że ktoś go wrabia i prosi o pomoc.

Gdzie kupić Cienie:

10. Skaza – Robert Małecki

Długość nagrania: 14 godzin 21 minut

Czyta: Piotr Grabowski

W małej miejscowości wyłowiono zwłoki chłopca który utonął i nic nie wskazuje, że zostało popełnione przestępstwo. Odnaleziono również ciało starszego mężczyzny, który najprawdopodobniej był bezdomny. Komisarz Gross próbuje ustalić tożsamość ofiary. Coś mu nie daje spokoju i podejrzewa że te pozornie niepowiązane ze sobą sprawy łączą się w jakiś sposób.

Gdzie kupić Skazę:

11. Łowca – Piotr Kościelny

Długość nagrania: 15 godzin 55 minut

Czyta: Mateusz Weber

Podczas kolonii w górach, jedno z dzieci ginie nocą w wypadku pod kołami ciężarówki. Jednak podczas śledztwa policji na jaw zaczynają wychodzić kolejne sekrety a także wydaje się że wychowawca jest zamieszany w sprawę. Po wielu latach, dochodzi do zbrodni popełnionych na kilku mężczyznach. Wydaje się że ktoś wymierza wyrok na własną rękę. Czy te sprawy w jakiś sposób się łączą?

Gdzie kupić Łowcę:

12. Trauma – Max Czornyj

Długość nagrania: 8 godzin 16 minut

Czyta: Robert Jarociński

Mistrz Gry – tak podpisała się osoba, która wysłała list to jednej z redakcji gazet, domagając się jego publikacji. W liście informuje, że właśnie rozpoczyna się Gra w Szczęście, do której każdy może dołączyć. Niebawem miastem wstrząsa brutalne morderstwo. W opuszczonej ruderze zostaje znalezione ciało okaleczonego i zamordowanego człowieka. Wkrótce potem dochodzi do kolejnego morderstwa. Do gry włączają się Eryk Deryło i podkomisarz Tamara Haler próbujący zatrzymać Mistrza Gry

Gdzie kupić Traumę:

13. Zwierz – Piotr Kościelny

Długość nagrania: 13 godzin 44 minuty

Czyta: Wojciech Masiak

Wrocław, komisarz Marek Mikulski, “Mikun” pracuje nad sprawą morderstwa młodej dziewczyny. Jednak po kilku dniach, w lesie odkryte zostają ciała ofiar kolejnej zbrodni. Morderca nie zostawił żadnych śladów które mogłyby go zidentyfikować. Zostawił jednak wiadomość, w której rzuca wyzwanie policji i deklaruje, że ciała będą się pojawiać dopóki nie zostanie zatrzymany.

Gdzie kupić Zwierza:

Przeczytaj też: najlepsze polskie podcasty kryminalne i słuchowiska true crime

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *