audiobooki romanse historyczne

13 najlepszych audiobooków romansów historycznych ostatnich lat

W tym artykule przyjrzymy się najlepszym audiobookom z gatunku romans historyczny, które zdobyły popularność się w ciągu ostatnich kilku lat.

Audiobooki te przeniosą nas w minione epoki, gdzie na tle burzliwych wydarzeń historycznych rozkwitały namiętne romanse, budząc emocje i zapewniając ucieczkę od nieraz trudnej codzienności.

Przenieśmy się w czasy, gdzie miłość budziła kontrowersje, ale także potrafiła pokonać każdą przeszkodę.

Lubisz piękne historie miłosne? Zobacz koniecznie naszą listę najlepszych audiobooków romansów.

13 najlepszych audiobooków romantyczno-historycznych

1. Tatuażysta z Auschwitz – Heather Morris

Zwycięzca plebiscytu lubimyczytac.pl 2018 w kategorii powieść historyczna. Niesamowita historia miłosna niezwykłego człowieka i apoteoza człowieczeństwa. To łamiąca serce, a jednocześnie pełna otuchy opowieść, która daje siłę nawet w najmroczniejszych czasach.

Lale Sokołow trafił do Auschwitz w 1942 roku jako dwudziestosześciolatek. Jego zadaniem było tatuowanie numerów na przedramionach przybywających do obozu więźniów. Naznaczanie ich. Pewnego dnia w kolejce stanęła młoda przerażona dziewczyna – Gita. Lale zakochał się od pierwszego wejrzenia. I obiecał sobie, że bez względu na wszystko uratuje ją.

2. Harda – Elżbieta Cherezińska

Świętosława od dziecka była harda. Od najmłodszych lat, wraz z bratem Bolesławem Chrobrym, uczyła się niuansów politycznej gry. Miała stać się pionkiem w układzie sojuszy swego ojca, księcia Mieszka. Jej ambicje sięgały znacznie dalej. Chciała zostać królową.

Los okazał się nieprzewidywalny. W drodze na dwór męża spotkała kogoś, kto zawładnął jej sercem. Czy jest w stanie spełnić swe ambicje i kochać?

3. Córka generała – Magdalena Witkiewicz

Są takie historie, które zostają w ludziach na zawsze…

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami poruszająca opowieść o trudnej miłości w cieniu walki o przetrwanie.

Każdy w Wolnym Mieście Gdańsku czuje, że wojna wisi w powietrzu. Jednak myśli Andrzeja Tapera zaprząta coś zupełnie innego – jest z wzajemnością zakochany w Elise, córce emerytowanego niemieckiego generała, zafascynowanego Hitlerem i jego ideologią.

4. Coraz mniej światła – Nino Haratischwili

Rok 1987. Związek Radziecki trzęsie się w posadach. W Gruzji coraz wyraźniej słychać głosy nawołujące do oddzielenia się od wszechwładnego niegdyś olbrzyma.

W zmieniającym się, ogarniętym chaosem, ale też tętniącym życiem Tbilisi dorastają cztery przyjaciółki: spragniona wolności, pełna życia Dina, rozsądna i pragmatyczna Ira, romantyczna Nene, siostrzenica najpotężniejszego przestępcy w mieście, oraz wrażliwa, wychowująca się bez matki Keto. Różni je niemal wszystko, łączą marzenia o miłości, akceptacji i lepszym życiu.

5. Lekarka nazistów – Anna Rybakiewicz

Jest rok 1941. Alicja Sambor – lekarka chirurg – ucieka wraz z córką z Warszawy, gdzie dzień wcześniej jej mąż został rozstrzelany przez Gestapo. Podczas ucieczki Alicja, kierując się poczuciem obowiązku, ratuje życie niemieckiemu żołnierzowi. W konsekwencji staje się wrogiem okolicznych mieszkańców i ukrywających się w pobliskich lasach partyzantów.

Jej jedynym sprzymierzeńcem zostanie polski porucznik o pseudonimie „Zając”. Bohaterka, lecząc walczących po dwóch stronach barykady, będzie starała się udowodnić, że nie jest kolaborantką, a jedynie lekarką wierną złożonej przysiędze.

Poruszająca opowieść o determinacji, odwadze i miłości ponad podziałami.

6. Cena wolności – Barbara Wysoczańska

Warszawa, 1904 rok. Klara Tyszkowska, młoda feministka i aktywistka, buntuje się przeciwko tradycji oraz uciskowi carskiego reżimu. Jej życie skupia się wokół studiów na tajnym Latającym Uniwersytecie i pracy dla gazety „Bluszcz”. Przyjaźni się z synem warszawskiego fabrykanta, Jędrzejem Witebskim.

Jednak gdy spotyka Aleksandra Kirsanova, pewnego siebie rosyjskiego kapitana, jej życie przewraca się do góry nogami. Po tragicznych wydarzeniach na placu Grzybowskim Klara jest zmuszona zapłacić wysoką cenę za swoją niezależność i miłość, do której wcześniej nie chciała się przyznać.

7. Narzeczona nazisty – Barbara Wysoczańska

Jest koniec sierpnia 1938 roku. Polka Hania Wolińska, na co dzień studentka germanistyki, jest damą do towarzystwa zamożnej niemieckiej hrabiny. Poznaje wnuka swojej pracodawczyni, hrabiego Johanna von Richter. W rodzinnej posiadłości von Richterów w Monachium, Polka styka się z hitlerowskim fanatyzmem, który ogarnia całe Niemcy.

Na tle rosnącego w siłę nazizmu i niechybnej wojny w Europie, Hania i Johann zakochują się w sobie. Równocześnie zostaje zwerbowana przez polskie władze do przekazywania tajnych wiadomości.

8. Dziedzictwo von Becków – Joanna Jax

Poruszająca opowieść o zawiłych losach polskiej nauczycielki i niemieckiego oficera SS oraz ich potomków.

Pełna dramatycznych momentów historia rozgrywa się na przestrzeni niemal osiemdziesięciu lat, przenosząc słuchacza z przedwojennego Wolnego Miasta Gdańska i pruskiej arystokratycznej posiadłości w Szlezwiku-Holsztynie, do okupowanego Krakowa i Olkusza, powojennego Berlina Wschodniego i Warszawy.

Wzruszającą opowieść o wybaczaniu, miłości, trudnych wyborach i dylematach moralnych.

9. Siła kobiet – Barbara Wysoczańska

Dwudziestolecie międzywojenne, odradzająca się Polska i trzy różne kobiety złączone ślepym losem z tym samym mężczyzną. Czy w czasach, które aż kipiały od emocji narodowościowych, kobiety miały prawo zawalczyć o siebie?

Rozalia Lubowidzka, młoda wdowa, próbuje odbudować w Warszawie swoje życie po małżeństwie, które było dla niej piekłem. Otrzymuje list od kochanki swojego męża.

10. Głód. Saga wołyńska – Joanna Jax

Wielki głód na Ukrainie, tygiel narodowościowy we Lwowie i skomplikowane relacje polsko-ukraińskie to pejzaż, w którym swoje miejsce musi odnaleźć piątka młodych ludzi.

Nadia Szewczenko i Wissarion Zinowjew walczą o przetrwanie w czasie hołodomoru, a Marta Osadkowska i Marcel Lemański o miłość, której nikt z ich otoczenia nie daje szans. To opowieść o ludzkiej godności, o skomplikowanych ludzkich losach i uczuciach, których siła potrafi być niszcząca i rzucić się cieniem na całe życie bohaterów.

11. Nowe życie. Na obcej ziemi – Joanna Jax

Poruszająca historia ludzi, którzy muszą zacząć budować swoje życie w zupełnie nowym, nieznanym im miejscu.

Po opuszczeniu Wołynia, Wissarion, Nadia, Marcel i Marta z bratem przyjeżdżają do Wrocławia, by rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu. Na miejscu czują się rozczarowani, ponieważ wszystko wygląda zupełnie inaczej niż przedstawiała to radziecka prasa.

Joanna Jax kolejny raz udowadnia, że jest mistrzynią w osadzaniu wzruszających i pięknych opowieści w historycznych realiach.

12. Dziewczyna z Berlina – Kate Hewitt

1946, Frankfurt.

Młody amerykański kapitan, Sam Houghton, przyjeżdża do Niemiec, by odnaleźć prominentnych nazistów i doprowadzić do ich procesów. Zatrudnia piękną, ale smutną tłumaczkę o imieniu Anna. Stają się sobie coraz bliżsi, jednak kapitan nie daje spokoju to, przeszłość Anny i to co przydarzyło się jej podczas wojny. Anna ma swoje sekrety, które wiążą ją z Berlinem i partią nazistowską.

13. Kamerdyner – Mirosław Piepka, Marek Klat, Michał Pruski, Paweł Paliński

„Kamerdyner” to powieść jakiej w Polsce od lat nie było!

Świat, którego już nie ma. Zakazana miłość wciągnięta w wir wielkiej historii. Losy trzech narodów na przestrzeni pięciu dekad. Nieznana, drastyczna zbrodnia. „Kamerdyner” to powieść napisana z rozmachem, ale też pełna małych wzruszeń.

Marita – niemiecka panienka z dobrego domu. Mateusz – kaszubski chłopak, który po śmierci rodziców trafia na wychowanie do pruskiego dworu. Ich miłość musiała być burzliwa. I była. Tak samo jak wielka historia, na której tle się rozegrała.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *