skora sluchowisko kryminalne

Najlepsze słuchowiska kryminalne

Dzisiaj wpis, który bez wątpienia przyciągnie uwagę miłośników mrocznych intryg, zbrodni i nieodgadnionych zagadek. Czyli lista „Najlepszych Słuchowisk Kryminalnych”!

Słuchowiska, Superprodukcje, Produkcje Oryginalne

Jeżeli jesteście tak zapalonymi fanami słuchowisk, jak ja, to jesteście we właściwym miejscu! 

Słuchowiska, superprodukcje czy produkcje originals to nie zwykłe audiobooki czytane na głos, ale pełnoprawne produkcje dźwiękowe, które przenoszą nas w sam środek akcji i budzą emocje trudne do opisania. Akcję prowadzi narrator, lecz każdy z bohaterów mówi głosem innego lektora lub lektorki. Całość oprawiona jest dźwiękami wzbogacającymi akcję, które pomagają w budowaniu napięcia oraz w doświadczeniu klimatu danego momentu. 

O sile takiego formatu w historii kryminalnej świadczy nie tylko treść, pomysł i intryga, lecz także realizacja słuchowiska. Dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji odkryć tej fascynującej formy audio, przygotujcie się na prawdziwą ucztę dla uszu!

Muszę jednak zaznaczyć, że wiele zapalonych słuchaczy audiobooków poleca aby do słuchowisk podejść nieco inaczej – wyłączyć się z rzeczywistości, wygodnie ułożyć zamknąć oczy, założyć słuchawki (bardzo ważne) i zatopić w historii. Słuchowiska mogą nie nadawać się do słuchania podczas jazdy autem, biegania czy prasowania, ponieważ często używa się w nich nagłych i zaskakujących efektów dźwiękowych, które mogą nas zdezorientować czy nawet przestraszyć. 

W tym artykule zaprezentuję wyjątkową selekcję słuchowisk kryminalnych, które zdobyły moje uznanie swoją intrygą, perfekcyjną narracją oraz oryginalną realizacją dźwiękową. Poznamy krwawe tajemnice, towarzyszyć będziemy dociekliwym detektywom, policjantom i dziennikarzom w ich śledztwach. Przygotuj słuchawki, i oddaj się tej niezwykłej przygodzie dźwiękowej. 

Zobacz też naszą listę najlepszych audiobooków kryminalnych.

Gotowi na ekscytującą podróż, która pozwoli Ci doświadczyć literatury kryminalnej w zupełnie nowy sposób? W takim razie odkryj najlepsze słuchowiska kryminalne! 

Najlepsze słuchowiska kryminalne

1. Karaluchy –  Jo Nesbo

karaluchy słuchowisko kryminalne superprodukcja

Długość nagrania: 11 godzin 31 minut

Czyta: zespół aktorów, narrator – Mariusz Bonaszewski, Harry Hole – Borys Szyc

Superprodukcja Karaluchy, druga powieść z cyklu o Harrym Hole. Jest to świetna przygoda audio, gdzie oprawa dźwiękowa i specjalnie skomponowana do audiobooka muzyka tworzą genialny efekt.

Audiobook opowiada historię norweskiego inspektora Harry’ego Hole, który zostaje wysłany z Oslo do Bangkoku gdy norweski ambasador w Tajlandii zostaje znaleziony martwy w domu publicznym. Po przybyciu Harry odkrywa, że ta sprawa dotyczy znacznie więcej niż jednego morderstwa. Otoczony ciągłym hałasem gwaru ulicznego, Harry zagłębia się w uliczki Bangkoku, wzdłuż których ciągną się bary go-go, świątynie oraz opium i próbuje rozwikłać historię śmierci ambasadora.


Jest to jeden z najciekawszych audiobooków jakich wysłuchałam. Audiobook w doskonały sposób oddaje charakter miejsca akcji czyli Tajlandie. W rolę Harry’ego wciela się Borys Szyc a narrację prowadzi Mariusz Bonaszewski. Karaluchy jest jednym z najwyżej klasyfikowanych audiobooków na naszej liście TOP 100 audiobooków wszech czasów.

Gdzie kupić Karaluchy

2. Szelest  – Małgorzata Oliwia Sobczak

Długość nagrania: 8 godzin 57 minut

Czyta: zespół lektorów

Alicja Grabska, dziennikarka z Trójmiasta testuje mobilną aplikację na potrzeby redakcyjnego materiału. Używając aplikacji udaje się w zagadkowe miejsca podążając za instrukcjami dostosowanymi do jej indywidualnego profilu. Podczas jednego z wyjazdów, odkrywa ciało zamordowanej młodej kobiety. Dochodzenie prowadzone przez detektywa Oskara Kordę łączy tą ofiarę z inną sprawą śmierci kobiety.

Gdzie kupić Szelest

3. Sherlock Holmes. Odcienie czerni – Adam Chyliński, Bartosz Szpak

Długość nagrania: 6 godzin 19 minut

Czyta: zespół aktorów, w roli głównej Robert Więckiewicz

Słuchowisko kryminalne Sherlock Holmes to superprodukcja inspirowana opowiadaniami o najbardziej znanym detektywie na świecie. 

Akcja toczy się w Londynie na początku XXI wieku. Metropolia tonie w kłębach dymu i dźwiękach dudniących silników. Podziały społeczne i wrogie nastroje narastają. W przeddzień gigantycznej rewolucji Sherlock i Watson natrafiają na ślad międzynarodowego spisku. Gra toczy się o najwyższą stawkę, a prawda wywróci życie mieszkańców stolicy do góry nogami. Bronią duetu detektywów jest wyłącznie dedukcja i… siła mięśni.

Gdzie kupić słuchowisko Sherlock Holmes. Odcienie czerni

4. Langer –  Remigiusz Mróz

langer audiobook kryminał sluchowisko

Długość nagrania: 12 godzin 6 minut

Czyta: zespół aktorów, w roli głównej Mateusz Damięcki

Audiobook kryminalny nagrany w wersji słuchowiska z udziałem ponad 20-stu aktorów. Dostępny do wysłuchania jako ponad 12-sto godzinny audiobook superprodukcja. Dla członków Audioteka Klub dostępny również jako 6-cio odcinkowy audioserial superprodukcja.  

Czy chcesz poznać duszę psychopatycznego mordercy? Dowiedzieć się jak ktoś staje się zwyrodniałym przestępcą czerpiącym przyjemność z knucia i popełniania brutalnych zbrodni? Piotr Langer jest inteligentnym i atrakcyjnym biznesmenem a jednocześnie psychopatycznym mordercą. Na bankiecie swojej fundacji jego oko przyciąga piękna i tajemnicza kobieta.

Gdzie kupić Langera

5. Kruk słuchowisko –  Jakub Korolczuk, Aleksandra Zielińska

Długość nagrania: 3 godziny 7 minut

Czyta: zespół aktorów, w roli głównej Michał Żurawski

Jeden z najlepszych polskich kryminałów ostatnich lat powraca w formie oryginalnego słuchowiska. Komisarz Adam Kruk znów działa na Podlasiu, tym razem mierząc się ze sprawą okaleczonej dziewczyny i jej zaginionego braciszka, który jednak zdaje się… nie istnieć. Wszystko może być powiązane z przemytem narkotyków i tajemniczymi Śpiewającymi, których boją się okoliczni mieszkańcy, a których głosy niekiedy niesie wiatr.

Gdzie kupić Kruk Słuchowisko

6. Sierżant Cuff – Krzysztof Komander, Kinga Krzemińska

Długość nagrania: 4 godziny 36 minut

Czyta: zespół aktorów, w roli głównej Borys Szyc

Superprodukcja opracowana na motywach powieści Wilkie Collinsa „Kamień Księżycowy”. W hotelowym pokoju zostają znalezione zwłoki Godfrey’a Ablewhite’a, znanego w całej Anglii filantropa. Sierżant Cuff zostaje przydzielony do sprawy, a jedynym tropem jaki trafia w jego ręce jest tajemniczy kwitek do depozytu bankowego wydany pod fałszywym nazwiskiem. Co znajdowało się w skrytce? Dlaczego mężczyzna został zabity? Sierżant Cuff rozpoczyna swoje śledztwo.

Gdzie kupić Sierżant Cuff

7. Skóra – Katarzyna Janiszewska

skora sluchowisko kryminalne

Długość nagrania: 8 godzin 39 minut

Czyta: zespół aktorów: m.in. Filip Kosior

Historia będąca fabularyzowanym reportażem zbrodni, która wydarzyła się naprawdę.

W Wiśle znaleziono płaszcz z ludzkiej skóry. Ktoś zabił i oskórował młodą kobietę. Bardzo długo nie wiadomo kim jest ofiara. Choć matka zgłosiła zaginięcie córki zaraz po jej zaginięciu, nikt nie powiązał ze sobą tych dwóch spraw. Dopiero wyniki badań DNA posunęły sprawę do przodu.

Gdzie kupić Skórę

Zobacz też: najlepsze podcasty kryminalne i słuchowiska o prawdziwych zbrodniach

8. Sprawdź, gdzie kończy się las – Ina Nacht

Długość nagrania: 8 godzin 7 minut

Czyta: Joanna Domańska, Marta Wardyńska, Agnieszka Krzysztoń

Morderstwo młodej kobiety wstrząsa społecznością małej miejscowości w Kotlinie Kłodzkiej.

Do pomocy w sprawie zostaje oddelegowana psycholożka – Klementyna Sawicka. Kobieta przeprowadza się do kotliny wraz z córką, aby wśród natury i dzikości krajobrazu szukać ukojenia. Czy uda jej się rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa?

Gdzie kupić Sprawdź, gdzie kończy się las

9. Osiedle RZNiW – Remigiusz Mróz

osiedle rzniw sluchowisko kryminalne superprodukcja

Długość nagrania: 9 godzin 9 minut

Czyta: zespół aktorów: w rolach głównych Julia Wieniawa, Antoni Królikowski

Historia toczy się na osiedlu, które nie cieszy się dobrą sławą. Blokowisko, gdzie słucha sie rapu a bloki pomalowane są graffiti. Na takim osiedlu ginie nastolatka. Dzień przed zaginięciem kontaktuje się z Deso, osiedlowym chuliganem, wysyłając mu smsa z prośbą o pomoc. 

Gdzie kupić Osiedle RZNiW

10. Szum – Małgorzata Oliwia Sobczak

Długość nagrania: 10 godzin 25 minut

Czyta: zespół lektorów

Morderstwo młodej dziewczyny Ady, do którego doszło w roku 1992 roku do dnia dzisiejszego nie zostało wyjaśnione, a morderca pozostaje na wolności. Gdy blisko trzydzieści lat później niespodziewanie znika kolejna młoda dziewczyna – córka znanego polityka, wszystko wskazuje za porwanie. Sprawa trafia na biurko detektywa Oskara Kordy.

Gdzie kupić Szum

Pozostałe słuchowiska kryminalne

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *