Sherlock Holmes audiobooki i sluchowiska

Sherlock Holmes audiobooki i słuchowiska wszystkie po kolei

Przygody Sherlocka Holmesa, to klasyka powieści kryminalnej stworzonej przez Arthura Conana Doyle’a. Historie o błyskotliwym detektywie Sherlocku i doktorze Watsonie zostały z powodzeniem nagrane jako słuchowiska, superprodukcje i audiobooki.

W tym wpisie przedstawiam 48 najlepszych audiobooków i słuchowisk o Sherlocku Holemsie. Podpowiem też, które są najciekawsze i najlepiej zrealizowane oraz w jakiej kolejności słuchać wszystkich powieści o Sherlocku Holmesie – zarówno klasyki jak i spin-offów inspirowanych sprawami genialnego detektywa.

Jeśli lubisz audiobooki kryminalne to zobacz też nasz ranking najlepszych audiobooków kryminałów.

Najlepsze słuchowiska i audiobooki o Sherlocku Holmesie

1. Studium w szkarłacie (słuchowisko)

POSŁUCHAJ W AUDIOTECE

Długość nagrania: 4 godziny 11 minut

Czyta: zespół aktorów

Słuchowiska Studium w szkarłacie można posłuchać za darmo korzystając z 14 dni okresu próbnego w Audioteka Klub – pakiet Optymalny.

„Studium w szkarłacie” to obowiązkowe słuchowisko dla fanów Sherlocka.

To nie tylko pierwsze śledztwo wielkiego detektywa, ale też początek jednej z najbardziej ikonicznych serii w historii literatury kryminalnej.

Kiedy tajemnicze morderstwo wstrząsa Londynem, tylko jeden umysł jest na tyle błyskotliwy, by rozwikłać zagadkę – detektyw Sherlock Holmes. Wraz ze swoim nowo poznanym przyjacielem, doktorem Johnem Watsonem, Holmes wkracza w mroczny świat zemsty, tajnych sekretów i intryg.

2. Sherlock Holmes. Odcienie Czerni (słuchowisko)

POSŁUCHAJ W AUDIOTECE

Długość nagrania: 6 godzin 19 minut

Czyta: zespół aktorów, w roli głównej Robert Więckiewicz

Słuchowiska Sherlock Holmes. Odcienie Czerni można posłuchać za darmo korzystając z 14 dni okresu próbnego w Audioteka Klub – pakiet Optymalny.

Słuchowisko Sherlock Holmes Odcienie Czerni to superprodukcja inspirowana opowiadaniami Arthura Conana Doyle’a. Ten audiobook nagrany z udziałem 40-stu aktorów zebrał blisko 1000 opinii słuchaczy w serwisie Audioteka.

Londyn w stylu steampunk, początek XXI wieku. Metropolia tonie w kłębach dymu i dźwiękach dudniących silników. Podziały społeczne i wrogie nastroje narastają. W przeddzień gigantycznej rewolucji Sherlock i Watson natrafiają na ślad spisku. Gra toczy się o najwyższą stawkę, a prawda wywróci życie mieszkańców stolicy do góry nogami. Bronią duetu detektywów jest wyłącznie dedukcja i… siła mięśni.

3. Znak czterech (słuchowisko)

POSŁUCHAJ W LEGIMI

Długość nagrania: 3 godziny 45 minut

Czyta: zespół aktorów

Słuchowisko Znak czterech można odsłuchać za darmo korzystając z okresu próbnego w Legimi.

Kolejna kryminalna zagadka w towarzystwie genialnego Sherlocka Holmesa oraz Dr. Johna Watsona. Słuchowisko na podstawie drugiej powieści o Sherlocku.

Tym razem bohaterowie staną przed rozwiązaniem nader trudnej sprawy sięgającej dalekich czasów i regionów świata. Natrafią, a nawet połączą siły nie tylko z policją, ale i z uroczą damą, która w wyniku dawnych interesów jej ojca może okazać się jedną z najbogatszych kobiet Anglii.

Poczuj niesamowity klimat Londynu z końca XIX wieku: opowieści z kolonialnych Indii, tajemniczy skarb i brawurowy pościg za przestępcami.

4. Pies Baskerville’ów (słuchowisko)

POSŁUCHAJ W AUDIOTECE

Długość nagrania: 4 godziny 51 minut

Czyta: zespół aktorów

Najsłynniejsza powieść z Sherlockiem Holmesem zrealizowana w formacie słuchowiska.

Czy Holmes rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z rodem Baskerville’ów? Przed błyskotliwym umysłem i ponadprzeciętnymi zdolnościami dedukcyjnymi dżentelmena Holmesa stoi mocne wyzwanie. Rozpracowanie klątwy ciążącej nad rodem Baskerviile’ów.

W myśl przepowiedni męscy potomkowie giną w tajemniczych okolicznościach rozszarpani kłami bestii… Czy jest to kwestia klątwy, czy ogromnego majątku, jaki mają dziedziczyć męscy potomkowie. Dla genialnego Sherlocka Holmes’a rozwiązanie zagadki jest sprawą honoru

5. Becoming Sherlock – Czerwony Krąg

POSŁUCHAJ W STORYTEL

Długość nagrania: 9 godzin 16 minut

Czyta: Filip Kosior

Audiobook sensacyjny inspirowany cyklem o Sherlocku Holmesie.

W niedalekim, futurystycznym świecie, Londyn tonie w ruinie. John Watson mieszka sam w zaniedbanej części miasta, po tym jak wrócił ze służby medycznej w Afganistanie. Pewnej nocy, w drodze z pracy do domu, natyka się na pobitego do nieprzytomności człowieka – który leży na ulicy zupełnie nagi.

Kiedy mężczyzna budzi się następnego dnia, nie wie kim jest i skąd pochodzi, ale ujawnia doskonałe umiejętności detektywistyczne. Tak rozpoczyna się pełne napięcia śledztwo mające doprowadzić do rozwikłania zagadek feralnego wieczora. Dokąd zaprowadzi mężczyzn ta niebezpieczna podróż oraz czy znajdą odpowiedzi na pytania dotyczące ich samych?

6. Sherlock Holmes i Pięć pestek pomarańczy

PRZEJDŹ DO AUDIOBOOKA

Długość nagrania: 55 minut

Czyta: Dymitr Hołówko

Opowiadanie z tomu Przygody Sherlocka Holmesa w klimatycznej produkcji w stylu teatru dźwięku zrealizowane przez Soundsitive Studio i udostępnione za darmo. Przypadnie do gustu fanom starych radiowych słuchowisk. W rolę Dr. Watsona i narratora wcielił się Dymitr Hołówko z Teatru Nowego w Łodzi. 

John Openshaw przybywa do Sherlocka Holmesa, by ten wyjaśnił sprawę tajemniczego listu. Wcześniej podobne listy otrzymali jego ojciec i stryj, zaś niedługo potem zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach.

Treść listu, który otrzymał Openshaw jest bardzo lakoniczna: “Połóż papiery na zegarze słonecznym” i podpisana K.K.K. Do listu dołączone jest pięć wyschniętych pestek pomarańczy…

Wszystkie Audiobooki o Sherlocku Holmesie – kolejność

cykl audiobooków sherlock holmes

Jeśli chcesz posłuchać wszystkich audiobooków o Sherlocku w kolejności i w spójnym wykonaniu tego samego lektora to polecam serię w wykonaniu Roberta Michalaka, dostępną w całości w Audiotece. Interpretacja Michalaka jest chwalona jako taka, której dobrze się słucha a jego głos jest oceniany jako bardzo przyjemny.

Wszystkie 9 tomów jest dostępnych w abonamencie Audioteka Klub i najlepiej najpierw wykorzystać okres próbny w którym przez 14 dni możemy słuchać Sherlocka Holmesa za darmo.

Jeśli nie chcemy abonamentów, to możemy też wszystkie tomy z serii kupić w Audiotece jako pojedyncze audiobooki:

1. Studium w szkarłacie

POSŁUCHAJ W AUDIOTECE

Ten audiobook kryminalny to nie tylko pierwsze śledztwo wielkiego detektywa, ale też początek jednej z najbardziej ikonicznych serii w historii literatury kryminalnej.

Przenieś się do świata kryminalnych zagadek w towarzystwie Sherlocka Holmesa – błyskotliwego geniusza oraz doktora Watsona.

Kiedy tajemnicze morderstwo wstrząsa Londynem, tylko jeden umysł jest na tyle przenikliwy, by rozwikłać zagadkę – detektyw Sherlock Holmes. Wraz ze swoim nowo poznanym przyjacielem, doktorem Johnem Watsonem, Holmes wkracza w mroczny świat zemsty, tajnych sekretów i intryg.

2. Znak czterech

POSŁUCHAJ W AUDIOTECE

Druga kryminalna zagadka w towarzystwie genialnego Sherlocka Holmesa oraz Dr. Johna Watsona. 

Tym razem bohaterowie staną przed trudną sprawą sięgającą dalekich czasów i regionów świata. Połączą siły nie tylko z policją, ale i z uroczą damą, która w wyniku dawnych interesów jej ojca może okazać się jedną z najbogatszych kobiet Anglii.

Poczuj niesamowity klimat Londynu z końca XIX wieku: opowieści z kolonialnych Indii, tajemniczy skarb i brawurowy pościg za przestępcami.

3. Przygody Sherlocka Holmesa

POSŁUCHAJ W AUDIOTECE

Niezawodny duet z Baker Street kolejny raz stawia czoło kryminalnym zagadkom.

Przygody Sherlocka Holmesa to pierwszy zbiór opowiadań o pracy najsłynniejszego detektywa. Wykorzystując metodę dedukcji oraz biegłą znajomość chemii, balistyki, prawa, psychologii i innych nauk rozszyfrowuje on każdą, nawet najbardziej tajemniczą sprawę. Jego ekscentryczne zachowanie zaskakuje, dziwi i rozśmiesza, jednak ostatecznie pozwala na dotarcie do prawdy. Holmes nierzadko znajduje się w niebezpieczeństwie. Na szczęście zawsze może liczyć na pomoc wiernego przyjaciela i kronikarza wydarzeń, doktora Watsona.

4. Wspomnienia Sherlocka Holmesa

POSŁUCHAJ W AUDIOTECE

Ekscentryczny detektyw Sherlock Holmes od lat mierzy się z kryminalnymi zagadkami na najwyższym poziomie. Tym razem wyzwanie okaże się jeszcze trudniejsze. W końcu Holmes stanie oko w oko ze swoim największym wrogiem, profesorem Moriartym. Niezwykle inteligentny i przebiegły naukowiec wykorzystuje swoje zdolności do inicjowania zbrodni w całym Londynie. Czy spotkanie przy alpejskim wodospadzie będzie dla Sherlocka szansą na ostateczny rozrachunek?

5. Pies Baskerville’ów

POSŁUCHAJ W AUDIOTECE

Najpopularniejsza sprawa Sherlocka Holmesa i jedna z najlepszych powieści kryminalno-detektywistycznych XX wieku

Genialny Sherlock staje w obliczu niecodziennej zagadki kryminalnej, która okazuje się jedną z najtrudniejszych jego spraw. Nad męskimi potomkami rodu, spadkobiercami Baskerville’ów ciąży klątwa, w wyniku której giną oni w tajemniczych okolicznościach. Doktor Watson, jak zawsze niezawodny, wspiera Holmesa w jego dedukcyjnych poczynaniach. Czy uda im się ocalić ostatniego potomka rodu? Groza krąży po angielskich mrocznych wrzosowiskach…

6. Powrót Sherlocka Holmesa

POSŁUCHAJ W AUDIOTECE

Sherlock Holmes powraca! Niezawodni detektywi z Baker Street znów wspólnie tropią przestępców. W trzynastu pasjonujących opowiadaniach rozwiązują zagadki tajemniczych kodów, prześladowanych milionerów i porwań. Pomagają między innymi rządowi Wielkiej Brytanii, Scotland Yardowi i przedstawicielom arystokracji.

7. Dolina strachu

POSŁUCHAJ W AUDIOTECE

Sherlock Holmes i doktor Watson otrzymują zaszyfrowany list. Jego nadawcą jest Fred Porlock, podwładny profesora Moriarty‘ego. Wiadomość zapowiada morderstwo Johna Douglasa. Niedługo później policja potwierdza wypełnienie groźby. Douglas nie żyje. Holmes z pomocą Watsona odkrywają okoliczności zabójstwa i tropią jego sprawcę.

8. Pożegnalny ukłon

POSŁUCHAJ W AUDIOTECE

W ośmiu opowiadaniach tworzących „Pożegnalny ukłon”, na podstawie wycinków z gazet, drobnych przedmiotów, gestów i znaków, Sherlock Holmes i doktor Watson rozwiążą tajemnice kolejnych morderstw m.in. sprawę włoskiej mafii czy sprawę przerażających zbrodni znanych jako horror kalifornijski. Sherlock wesprze także swojego brata Mycrofta w rozwiązaniu sprawy kradzieży tajemnic państwowych. Emocjonujące śledztwa pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji przeniosą słuchaczy kolejny raz w świat detektywów z Baker Street.

9. Sprawy Sherlocka Holmesa

POSŁUCHAJ W AUDIOTECE

Sherlock Holmes i doktor Watson po raz ostatni zapraszają słuchaczy w świat kryminalnych zagadek. Najsłynniejszy detektywistyczny duet krok po kroku zbliża się do rozwiązania tajemnic przestępczego półświatka. Tym razem m.in. wyjaśniają kradzież drogocennego klejnotu, szukają „wampira” z Sussex oraz rozwiązują tajemnicę zniknięcia młodej żony sprzedawcy farb. „Sprawy Sherlocka Holmesa” są dziewiątym, ostatnim tomem opowiadań o przygodach detektywów z Baker Street.

Inne interpretacje audiobooków o Sherlocku Holmesie

Istnieją jeszcze dwie inne kompletne serie audiobooków o Sherlocku Holmesie. Różnią się one tłumaczeniem i lektorem. Warto wypróbować, który lektor bardziej nam odpowiada, ponieważ różnica w interpretacji jest duża.

Seria o Sherlocku Holmesie czytana przez Janusza Zadurę

Interpretacja serii o Sherlocku Holmesie w wykonaniu Janusza Zadury zebrała bardzo dużo pozytywnych ocen. Jest chwalona przez słuchaczy za dobre zróżnicowanie postaci, słuchając mamy wrażenie, że każda z nich ma swój charakter. Interpretacja Zadury jest też doceniana za umiejętne oddanie emocji jak przejęcie czy drwina.

Zdaniem innych słuchaczy, różnicowanie postaci w tej serii sprawia, że czasem słychać różnice w głośności co może przeszkadzać, np. podczas dialogu jedna postać mówi podniesionym głosem, inna cichym przez co trzeba się skupić aby śledzić dialog w niektórych fragmentach audiobooków. Ogólnie jednak, opinie o interpretacji Janusza Zadury są pochlebne.

Kolejność audiobooków:

Studium w szkarłacie 

Znak czterech 

Przygody Sherlocka Holmesa 

Wspomnienia Sherlocka Holmesa

Pies Baskerville’ów 

Powrót Sherlocka Holmesa 

Dolina strachu

Pożegnalny ukłon

Sprawy Sherlocka Holmesa

Seria o Sherlocku Holmesie czytana przez Borysa Szyca

Interpretacja serii o Sherlocku Holmesie w wykonaniu Borysa Szyca zebrała bardzo różnorodne opinie wsród słuchaczy. Zdaniem jednych, jego głos i sposób czytania nie pasuje do charakteru serii, inni z kolei wyrażają bardzo pochlebne opinie. Szyc podobnie jak Zadura w swojej interpretacji różnicuje postaci powieści, co jednym bardzo odpowiada a inni słuchacze nie mogli sie w tym odnaleźć.

Kolejność audiobooków:

Studium w szkarłacie 

Znak czterech 

Przygody Sherlocka Holmesa 

Dzienniki Sherlocka Holmesa

Pies Baskerville’ów 

Dolina strachu

Ostatni ukłon

Księga przypadków Sherlocka Holmesa

Audiobooki o Sherlocku Holmesie do nauki angielskiego

Historie kryminalne z Sherlockiem Holmesem są też dostępne do posłuchania w formie audiobooków kryminalnych do nauki angielskiego. Są to adaptacje skrócone i uproszczone czytane po angielsku przez profesjonalnych lektorów native’ów. Te adaptacje są dostosowane do konkretnych poziomów języka słownictwem jak i tempem czytania.

Najwięcej audiobooków jest na poziomie średniozaawansowanym. Niektóre najpopularniejsze powieści i opowiadania o Sherlocku Holmesie doczekały się kilku różnych adaptacji do nauki angielskiego dla różnych poziomów np. Pies Baskerville’ów jest dostępny w 3 różnych wersjach dla poziomów A2, B1 i B2.

Poziom początkujący A2

Sherlock Holmes and The Red Circle A2 / Sherlock Holmes i czerwony krąg A2 (52 minuty)

Tajemniczy lokator właśnie wynajął mieszkanie w pensjonacie pani Warren. Przerażona tym dziwnym osobnikiem, zwraca się ona do Sherlocka Holmesa o pomoc. On i doktor Watson odkrywają tajemnicze wiadomości, złowrogie tajne stowarzyszenie o międzynarodowych korzeniach oraz straszliwe morderstwo…

Sherlock Holmes Stories A2 / Opowiadania o Sherlocku Holmesie A2 (57 minut)

Audiobook w języku angielskim z opowiadaniami o przygodach Sherlocka Holmesa.

Światowej sławy detektyw Holmes zaskakuje nas znowu, rozwiązując dwa wydawałoby się niemożliwe do rozwiązania przypadki. W opowiadaniu The Speckled Band jest to straszliwe morderstwo blond piękności. W kolejnym zdobędzie my się na uśmiech słuchając jak Holmes wraz z Watsonem będzie w błyskotliwy sposób rozwiązywał zagadkę dziwnego klienta. Słuchając audiobooków z nagraniami najlepszych opowiadań z Sherlockiem Holmesem uczysz się angielskiego w przyjemny i efektywny sposób. Nagrania w wykonaniu native speakerów.

The Hound of the Baskervilles A2-B1 / Pies Baskerville’ów A2-B1 (1 godzina 17 minut)

Kryminał po angielsku dla początkujących. Jedna z najsłynniejszych powieści z detektywem Sherlockiem Holmsem, należąca do klasyki kryminalno-detektywistycznej.

Detektyw Sherlock Holmes i doktor Watson stają w obliczu niezwykłej zagadki. W tajemniczych okolicznościach giną kolejni potomkowie rodu Baskerville’ów, spadkobiercy majątku. Podobno nad rodem ciąży klątwa według której męskich potomków rozszarpuje pies. Czy Sherlock Holmes uchroni przed niebezpieczeństwem ostatniego z żyjących spadkobierców?

Poziom średniozaawansowany B1-B2

Sherlock Holmes Investigates B1 / Sherlock Holmes prowadzi śledztwo B1

The Return of Sherlock Holmes B1 / Powrót Sherlocka Holmesa B1

The Sign of Four B1 / Znak czterech B1

The Hound of the Baskervilles B1 / Pies Baskerville’ów B1

Classic Detective Stories B1 / Klasyki literatury detektywistycznej B1

The Speckled Band and Other Stories B1-B2 / Nakrapiana przepaska i inne opowiadania B1-B2

The Hound of the Baskervilles B2 / Pies Baskerville’ów B2

The Adventures of Sherlock Holmes B2 / Przygody Sherlocka Holmesa B2

Study in Scarlet B2 / Studium w szkarłacie B2

The Valley of Fear B2 / Dolina strachu B2

Poziom zaawansowany C1-C2

Na poziomie zaawansowanym języka można próbować już słuchać audiobooków w oryginale. Proponuję rozpocząć od zbiorów opowiadań. Opowiadania są krótsze niż całe powieści i mogą być dzięki temu bardziej przystępne dla osób, którym trudno się będzie skupić na dłuższych audiobookach po angielsku.

The Adventures of Sherlock Holmes

The Return of Sherlock Holmes

Sherlock Holmes audiobooki dla dzieci

W serii klasyka dla dzieci Sherlock Holmes opublikowano aż 30 audiobooków o przygodach Sherlocka. Są to uproszczone adaptacje przeznaczone dla dzieci powyżej 7 roku życia. Wszystkie audiobooki z tej serii są czytane przez Macieja Więckowskiego i trwają od kilkudziesięciu minut do 3 godzin.

5 pierwszych audiobooków dla dzieci o Sherlocku Holmesie:

Sherlock Holmes. Tom 1. Studium w szkarłacie

Sherlock Holmes. Tom 2. Znak czterech

Sherlock Holmes. Tom 3. Błękitny karbunkuł

Sherlock Holmes. Tom 4. Nakrapiana przepaska

Sherlock Holmes. Tom 5. Liga rudzielców

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *