angielski-audiobook-a-good-neighbour

Audiobooki po angielsku – od czego zacząć?

Chcesz podszkolić swój angielski? Masz na swoim koncie przygodę z audiobookami i myślisz o tym, żeby zacząć słuchać po angielsku?

Dzięki angielskim audiobookom można doskonalić znajomość języka – poprawić rozumienie ze słuchu i wymowę, nauczyć się nowych słówek lub po prostu podtrzymać kontakt z językiem, czynnie zapobiegać zapominaniu słownictwa i obniżaniu się ogólnego poziomu języka.

Dodatkową zaletą, jak w przypadku wszystkich audiobooków, będzie to, że słuchać ich można podczas wykonywania innych czynności typu dojazd do pracy lub na uczelnie czy spacer.

Problem ze znalezieniem odpowiednich audiobooków

Samo dotarcie do audiobooków po angielsku nie jest żadnym problemem. W sieci łatwo można znaleźć audiobooki nawet darmowe, choć wiele z tych darmowych to amatorskie nagrania powieści z domeny publicznej.

Rynek angielskojęzycznych audiobooków jest ogromny: serwis Audible, który jest liderem jeżeli chodzi o liczbę angielskojęzycznych tytułów w swoich zbiorach ma ponad 150 tyś. audiobooków. Dla porównania Audioteka, największy serwis z audiobookami po polsku, ma około 4 tysiące tytułów.

Niestety znalezienie odpowiednich audiobooków w języku angielskim może okazać się nie lada wyzwaniem, ze względu na trudności z jakimi musi zmierzyć się osoba ze średnio zaawansowanym angielskim. Uczący się maja specjalne potrzeby – audiobook nie powinien zawierać zbyt trudnego słownictwa, najlepiej żeby był też napisany współczesnym językiem, bo takiego chcemy się uczyć.

Ważny jest lektor – audiobook musi być nagrany łatwym do zrozumienia akcentem, w tempie umożliwiającym nadążenie za akcją. I na koniec, dobrze by było gdyby temat książki i gatunek literacki był interesujący dla słuchającego, w końcu ma to być rozrywka a nie tortura.

Jaką książkę wybrać na początek

Zakładamy, że angielski znamy już w stopniu minimum podstawowym. Na tym poziomie, jeżeli ma to być nasz pierwszy audiobook po angielsku, odradzam rzucanie się na bestsellery z Audible, przede wszystkim dlatego, żeby się nie zniechęcić do słuchania po angielsku.

Jest wiele powodów, dla których taki bestseller może nas przerosnąć, np. zbyt trudne słownictwo czy akcent lektora. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że słuchanie książek po angielsku jest dużo trudniejsze niż ich czytanie m.in. ze względu na tempo narzucone przez lektora.

Co proponuję?  Audiobooki po angielsku dla uczących się.

Polecam słuchanie po angielsku rozpocząć od tzw. Readers – czyli specjalnej serii książek i audiobooków przygotowanych z myślą o osobach uczących się angielskiego.

Wbrew pozorom nie są to książeczki dla dzieci, lecz specjalnie dobrane i przygotowane treści, skierowane do dorosłego czytelnika, które z czasem przygotują nas do słuchania bardziej zaawansowanych audiobooków.

Takie serie audiobooków i książek wydawane są przez kilka wiodących wydawnictw językowych m.in. wydawnictwo Macmillan czy Edgard. Każdy audiobook dla uczących się opatrzony jest informacją o poziomie językowym dla którego jest dedykowany, od podstawowego do zaawansowanego. Audiobooki te to albo oryginalne historie albo adaptacje bestsellerowych powieści i kanonu literatury.

Dużym bonusem są dodatkowe treści wspomagające aktywną naukę języka, mogą to być ćwiczenia do wykonania przed i po wysłuchaniu audiobooka czy słowniczki i ćwiczenia leksykalne.

Wygląd książeczki z ćwiczeniami dołączonej do audiobooka.

Audiobooki wydawnictwa Edgard zwróciły moją uwagę, ponieważ nagrania zawierają audio słowniczek, dzięki któremu przed i po każdym rozdziale wspomagamy naukę nowego słownictwa ze słuchu, zwracając uwagę na poprawną wymowę.  

Koszt audiobooka to zazwyczaj od 13,99zł do 29,99zł, przed zakupem możemy wysłuchać darmowego fragmentu.

Mamy do wyboru 2 formaty:

  • sam audiobook cyfrowy w formacie mp3 – plik mp3 ściągamy na nasze urządzenie podczas zakupu
  • cały pakiet z fizyczną książką + CD + ebook + mp3. Książka i e-book zawierają tekst kryminału oraz ćwiczenia i słowniczek, a audiobooka możemy słuchać jako CD lub na telefonie jako plik mp3 . Książka i płyta przychodzą do nas jako wysyłka a e-booka i nagranie mp3 ściągniemy za pomocą kodu dołączonego do książki.

Audiobook po angielsku w formacie mp3 z audio słowniczkiem, pliki cyfrowe ściągamy na nasze urządzenia podczas zakupu

1. A Good Neighbour (A1-A2) / Poczciwy sąsiad (A1-A2) 

Długość: 2 godziny 18 minut

Audiobook angielski, poziom podstawowy A1-A2. Alex opiekuje się mieszkaniem nowo poznanych sąsiadów, podczas ich wyjazdu na wakacje. Dokonuje przypadkowego odkrycia w ich mieszkaniu, co pociąga za sobą serię tragicznych zdarzeń. Alex na własną rękę podejmuje śledztwo. Czy „poczciwemu sąsiadowi” uda się dowiedzieć prawdy?

2. Tomorrow Never Knows (A2-B1) / Co przyniesie jutro (A2-B1)

Długość: 2 godziny 28 minut

Audiobook angielski, poziom podstawowy wyższy i średnio zaawansowany A2-B1. Senne, nadmorskie miasteczko u południowych wybrzeży Wielkiej Brytanii. Bezdomny Mark przez uchylone drzwi w jednym z domów spostrzega leżące na podłodze ciało starszego mężczyzny… Badający sprawę detektywi ze zdumieniem odkrywają tajemnice niepozornych mieszkańców miasteczka Eastbourne.

3. A Way Out of Hell (B1-B2) / Ucieczka z piekła (B1-B2)

Długość: 2 godziny 34 minuty

Audiobook angielski, poziom średnio zaawansowany B1-B2. Wielka Brytania po tabloidowej aferze podsłuchowej. Kontrowersyjny dziennikarz śledczy ginie w okolicznościach wskazujących na samobójstwo. Jego siostrzeniec podejmuje prywatne śledztwo.

4. Cold Little Hand (B1-B2) / Zimna rączka (B1-B2)

Długość: 2 godziny 30 minut

Audiobook angielski, poziom średnio zaawansowany B1-B2. Współczesny Londyn. Harper, tajny agent działający na zlecenie Interpolu podejmuje się misji rozpracowania kartelu handlarzy książek. Książek niezwykłych – białych kruków wartych miliony. Biznes opanowany jest przez przestępców, jugosłowiańskich zbrodniarzy wojennych i ich brytyjskich pomocników. Aby kontynuować śledztwo Harper musi wyjechać do byłej Jugosławii…

Pakiet zawiera audiobook po angielsku na płycie CD plus książkę z tekstem, ćwiczeniami, kluczem odpowiedzi, słowniczkiem oraz wersję ebook + mp3 do ściągnięcia – zakup z dostawą do domu

1. A Good Neighbour (A1-A2) / Poczciwy sąsiad (A1-A2) 

Długość: 2 godziny 18 minut

Książka i audiobook angielski, poziom podstawowy A1-A2. Alex opiekuje się mieszkaniem nowo poznanych sąsiadów, podczas ich wyjazdu na wakacje. Dokonuje przypadkowego odkrycia w ich mieszkaniu, co pociąga za sobą serię tragicznych zdarzeń. Alex na własną rękę podejmuje śledztwo. Czy „poczciwemu sąsiadowi” uda się dowiedzieć prawdy?

2. Tomorrow Never Knows (A2-B1) / Co przyniesie jutro (A2-B1)

Długość: 2 godziny 28 minut

Książka i audiobook angielski, poziom podstawowy wyższy i średnio zaawansowany A2-B1. Senne, nadmorskie miasteczko u południowych wybrzeży Wielkiej Brytanii. Bezdomny Mark przez uchylone drzwi w jednym z domów spostrzega leżące na podłodze ciało starszego mężczyzny… Badający sprawę detektywi ze zdumieniem odkrywają tajemnice niepozornych mieszkańców miasteczka Eastbourne.

3. A Way Out of Hell (B1-B2) / Ucieczka z piekła (B1-B2)

Długość: 2 godziny 34 minuty

Książka i audiobook angielski, poziom średnio zaawansowany B1-B2. Wielka Brytania po tabloidowej aferze podsłuchowej. Kontrowersyjny dziennikarz śledczy ginie w okolicznościach wskazujących na samobójstwo. Jego siostrzeniec podejmuje prywatne śledztwo.

4. Cold Little Hand (B1-B2) / Zimna rączka (B1-B2)

Długość: 2 godziny 30 minut

Książka i audiobook angielski, poziom średnio zaawansowany B1-B2. Współczesny Londyn. Harper, tajny agent działający na zlecenie Interpolu podejmuje się misji rozpracowania kartelu handlarzy książek. Książek niezwykłych – białych kruków wartych miliony. Biznes opanowany jest przez przestępców, jugosłowiańskich zbrodniarzy wojennych i ich brytyjskich pomocników. Aby kontynuować śledztwo Harper musi wyjechać do byłej Jugosławii…

Zobacz też: 30 audiobooków po angielsku dostosowanych do każdego poziomu od A1 do C2.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *