angielski-audiobook-a-good-neighbour

Audiobooki po angielsku – od czego zacząć?

Chcesz podszkolić swój angielski? Masz na swoim koncie przygodę z audiobookami i myślisz o tym, żeby zacząć słuchać po angielsku?

Dzięki angielskim audiobookom można doskonalić znajomość języka – poprawić rozumienie ze słuchu i wymowę, nauczyć się nowych słówek lub po prostu podtrzymać kontakt z językiem, czynnie zapobiegać zapominaniu słownictwa i obniżaniu się ogólnego poziomu języka.

Dodatkową zaletą, jak w przypadku wszystkich audiobooków, będzie to, że słuchać ich można podczas wykonywania innych czynności typu dojazd do pracy lub na uczelnie czy spacer.

Problem ze znalezieniem odpowiednich audiobooków

Samo dotarcie do audiobooków po angielsku nie jest żadnym problemem. W sieci łatwo można znaleźć audiobooki nawet darmowe, choć wiele z tych darmowych to amatorskie nagrania powieści z domeny publicznej.

Rynek angielskojęzycznych audiobooków jest ogromny: serwis Audible, który jest liderem jeżeli chodzi o liczbę angielskojęzycznych tytułów w swoich zbiorach ma ponad 150 tyś. audiobooków. Dla porównania Audioteka, największy serwis z audiobookami po polsku, ma około 4 tysiące tytułów.

Niestety znalezienie odpowiednich audiobooków w języku angielskim może okazać się nie lada wyzwaniem, ze względu na trudności z jakimi musi zmierzyć się osoba ze średnio zaawansowanym angielskim. Uczący się maja specjalne potrzeby – audiobook nie powinien zawierać zbyt trudnego słownictwa, najlepiej żeby był też napisany współczesnym językiem, bo takiego chcemy się uczyć.

Ważny jest lektor – audiobook musi być nagrany łatwym do zrozumienia akcentem, w tempie umożliwiającym nadążenie za akcją. I na koniec, dobrze by było gdyby temat książki i gatunek literacki był interesujący dla słuchającego, w końcu ma to być rozrywka a nie tortura.

Jaką książkę wybrać na początek

Zakładamy, że angielski znamy już w stopniu minimum podstawowym. Na tym poziomie, jeżeli ma to być nasz pierwszy audiobook po angielsku, odradzam rzucanie się na bestsellery z Audible, przede wszystkim dlatego, żeby się nie zniechęcić do słuchania po angielsku.

Jest wiele powodów, dla których taki bestseller może nas przerosnąć, np. zbyt trudne słownictwo czy akcent lektora. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że słuchanie książek po angielsku jest dużo trudniejsze niż ich czytanie m.in. ze względu na tempo narzucone przez lektora.

Co proponuję?  Audiobooki po angielsku dla uczących się.

Polecam słuchanie po angielsku rozpocząć od tzw. Readers – czyli specjalnej serii książek i audiobooków przygotowanych z myślą o osobach uczących się angielskiego.

Wbrew pozorom nie są to książeczki dla dzieci, lecz specjalnie dobrane i przygotowane treści, skierowane do dorosłego czytelnika, które z czasem przygotują nas do słuchania bardziej zaawansowanych audiobooków.

Takie serie audiobooków i książek wydawane są przez kilka wiodących wydawnictw językowych m.in. wydawnictwo Macmillan czy Edgard. Każdy audiobook dla uczących się opatrzony jest informacją o poziomie językowym dla którego jest dedykowany, od podstawowego do zaawansowanego. Audiobooki te to albo oryginalne historie albo adaptacje bestsellerowych powieści i kanonu literatury.

Dużym bonusem są dodatkowe treści wspomagające aktywną naukę języka, mogą to być ćwiczenia do wykonania przed i po wysłuchaniu audiobooka czy słowniczki i ćwiczenia leksykalne.

Audiobooki wydawnictwa Edgard zwróciły moją uwagę, ponieważ nagrania zawierają audio słowniczek, dzięki któremu przed i po każdym rozdziale wspomagamy naukę nowego słownictwa ze słuchu, zwracając uwagę na poprawną wymowę.  

Koszt audiobooka to zazwyczaj od 13,99zł do 29,99zł, przed zakupem możemy wysłuchać darmowego fragmentu.

Poziom A1-A2, audiobook po angielsku w formacie mp3 z audio słowniczkiem, pliki cyfrowe ściągamy na nasze urządzenia zaraz po zakupie 

audiobooki-angielskie

A Good Neighbour by C.S. Wallace

Długość nagrania: 2 godziny 18 minut

Powieść Kryminalna.  Jakie konsekwencje może mieć pozostawienie domu pod opieką uczynnego sąsiada?

 

audiobooki-po-angielsku

Pablo Garcia by Kevin Hadley

Długość: 2 godziny 32 minuty

Powieść kryminalna. Przy wejściu do warszawskiej katedry św. Jana przechodzień znajduje ciało eleganckiego mężczyzny o śródziemnomorskim wyglądzie.

 

Poziom B1-B2, pakiet zawiera audiobook po angielsku na płycie CD plus książkę z tekstem, ćwiczeniami, kluczem odpowiedzi, słowniczkiem – zakup z dostawą do domu

Cold Little Hand by Kevin Hadley

Długość: 2 godziny 30 minut

Długość nagrania: 2 godziny 30 minut

Powieść kryminalna. Tajny agent działający na zlecenie Interpolu podejmuje się misji rozpracowania kartelu handlarzy rzadkich i cennych książek.

 

A Way Out of Hell by Timothy Tudor-Hart

Długość: 2 godziny 36 minut2 godziny 32 minuty

Powieść kryminalna. Kontrowersyjny dziennikarz śledczy ginie w okolicznościach wskazujących na samobójstwo.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *