Audio inspiracja do biegania: 27 pomysłów na treningi do maratonu

 

Wiosenna pogoda wkrótce pozbawi nas okazji do wymówek od ruchu na świeżym powietrzu. Ja też postanowiłam zintensyfikować treningi, co ma pozwolić mi przebiec mój drugi maraton. W tym celu zaopatrzyłam się w dużą ilość treści, które zainspirują mnie do systematycznego wybiegania z domu i umilą czas podczas długich treningów: są to audiobooki, e-booki i tradycyjne książki, aplikacje na telefon, audio prasa, podcasty i kurs językowy audio. Znaczna część tych materiałów może zainspirować nie tylko biegaczy ale też osoby, które chcą uprawiać inne formy ruchu np. spacery z psem, maszerowanie, nordic walking. Nietrudno się domyślić, że w większości są to treści do słuchania, niektóre w języku angielskim.

Lista będzie aktualizowana o recenzje wybranych treści i ewentualnie uzupełniana o nowe ciekawe pomysły, na które się natknę podczas przygotowań.

 

Audiobooki:

Poniżej 7 audiobooków, które już mam i których będę słuchać przez najbliższe tygodnie. 4 pierwsze tytuły to kryminały i powieści sensacyjne. Takie tytuły dobrze nadają się do cotygodniowych długich wybiegań. Tempo akcji i liczne jej zwroty sprawiają, że skupiamy się na historii i nie myślimy o wysiłku, który właśnie wykonujemy. Nawyk samodyscypliny to poradnik, dzięki któremu mam nadzieje zdyscyplinować się do regularnych treningów. Nie słuchałam wcześniej poradników podczas biegania, więc chcę wypróbować czy tego typu treści idą w parze z treningiem. Ojciec Chrzestny i Six degrees of Assassination to słuchowiska od Audioteki i od Audible; również nie wiem jeszcze jak się ma słuchanie słuchowisk do biegania ale dowiem się i opowiem o tym w aktualizacji do tego wpisu.

(1)Jedwabnik, Roberta Galbraitha

(2)Widma w mieście Breslau, Marka Krajewskiego

(3)Nielegalni, Vincenta V. Severskiego

(4)Mróz, Marcina Ciszewskiego

(5)Nawyk samodyscypliny.Zaprogramuj wewnętrznego stróża, Neila Fiore’a

(6)Ojciec Chrzestny, Mario Puzo

(7)Six degrees of Assassination, M.J. Alridge’a

 

Audio prasa:

Treningi zamierzam wykorzystać też by nadrobić zaległości w odsłuchiwaniu (8) artykułów Polityki, którą prenumeruję w formacie cyfrowym. W skład pakietu co tydzień, oprócz wersji online i na czytniki, dostaję 10 nagrań MP3, razem 2,5 – 3 godzin tygodniowo. Duża część audio artykułów to nagrania rzetelnych, dobrze napisanych i długich tekstów, opisujących dane zjawisko i wyjaśniające je od podstaw. Nie maja charakteru „niusowego” i mogą stanowić ciekawa lekturę na długi czas od daty publikacji.

Będzie to też okazja do tego, żeby uciec od tzw. bańki informacyjnej, czyli błędnego koła serwowanego nam przez serwisy informacyjne, które coraz częściej polecają nam informacje tylko na te tematy, których sami szukamy, w rezultacie zamykając nas w bańce naszej ulubionej tematyki. Po prostu wrzucę kilkanaście audio artykułów Polityki na telefon i będą się one po kolei odtwarzać podczas mojego treningu, a ja będę zmuszona słuchać wszystkiego jak leci, co w rezultacie będzie poszerzać moje horyzonty. Yyy, chyba tak ma to działać, prawda?

 

Książki o bieganiu:

Te tytuły maja uzupełnić moja wiedzę na temat przygotowań do maratonu oraz dostarczyć inspirujących historii od amatorów biegania.

(9)Audiobook: I jak tu nie biegać, Beaty Sadowskiej

(10)Książka: Keep on Running: The Highs and Lows of a Marathon Addict, Phila Hewitta

(11)Książka: Run Fat Bitch Run, Ruth Field

(12)Książka: Just Go for It: 6 Simple Steps to Achieve Success, Dame Kelly Holmes

(13)E-book: O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu, Haruki Murakamiego

(14)E-book: Maraton. Trening metodą Gallowaya, Jeff Galloway

(15)E-book: Maraton dla bystrzaków, Tere Stouffer Drenth

 

Aplikacje na smartfona:

(16) Zombies, Run! 

Aplikacja na smartfony Zombies, Run! to przygodowa audio gra biegowa, w której uciekamy przed goniącymi nas wirtualnymi zombi. Informacje o tym gdzie się na nas czają i gdzie musimy skręcić żeby ich zgubić słyszymy w słuchawkach (w jezyku angielskim). Zapowiada się ciekawie, już nie mogę się doczekać pierwszego treningu z zombi i oczywiście podzielę się wrażeniami.

(17) Story running 

Zbliżony pomysł mieli twórcy aplikacji Runtastic, którzy proponują nam urozmaicenie treningów za pomocą funkcji Story running. Jest to audio historia, w jezyku angielskim lub niemieckim, stworzona z myślą o treningu biegowym – wcielamy się w postać bohatera, którego spotykają przygody. Przez około 40 minut biegniemy słuchając historii np. ucieczki z więzienia Alcatraz, podczas której czyhają na nas liczne niebezpieczeństwa i co kilka minut musimy przyspieszać by ich uniknąć.

(18) Inteligentny plan treningowy

wypróbuję 2 aplikacje- Endomondo i polską Motivato- oferujące rozplanowanie cyklu treningowego, dostosowanego do celów biegacza np. maraton w mniej niż 4,5 godziny, przygotowanie do pierwszego półmaratonu w 8 miesięcy, czy- w przypadku Motivato- zrzucenie kilku kilogramów. Są to oczywiście plany wielotygodniowe, wiadomo cudów nie ma. Dlaczego taki plan ma niby być „inteligentny”? Dlatego, że dostosowuje długość i intensywność kolejnych proponowanych treningów do wyników biegającego, podkręcając tempo, jeżeli przebiegamy zadane treningi zbyt szybko lub zmniejszając ich intensywność, jeśli odpuścimy kilka biegów ze względu na przeziębienie.

(19) RockMyRun

Aplikacja ta oferuje muzykę specjalnie dobraną do treningów. Ja najbardziej jestem zainteresowana funkcją odtwarzania utworów o konkretnym tempie, które pomogą mi przetrwać podczas treningów typu „tempo run”, kiedy to trzeba biec przez dłuższy czas określonym (średnio szybkim) tempem. Nie ma nic gorszego niż szybki długi interwal z denerwująco wolną piosenką w słuchawkach.

 

Wypożyczalnia audiobooków:

Chce też wypróbować usługę wypożyczalni audiobooków. W ramach wypożyczenia, płacąc połowę ceny audiobooka, będę miała miesiąc na jego wysłuchanie, co dodatkowo ma mnie zmotywować do wychodzenia z domu i biegania, by ukończyć książkę w czasie tego okresu. Wypożyczalnie, które wypróbuję to AudioApp i Słuchalnia, obie działają jako wypożyczalnia oraz sklep audiobooków do ściągnięcia na telefon, maja też dedykowane aplikacje na smartfona.

Wybrałam kryminały i powieści sensacyjne, których fabula ma mnie wciągnąć i zając uwagę podczas długich wybiegań. Jeżeli pierwsza część trylogii Nielegalni, którą już mam, przypadnie mi do gustu to wypożyczę druga część Niewierni. Będzie to wyzwanie czytelniczno-biegowe, ponieważ audiobook trwa około 30 godzin a muszę go ukończyć w przeciągu miesiąca od daty wypożyczenia.

(20)Kwestja Krwi, Marcina Wrońskiego

(21)Kołysanka dla mordercy, Mariusza Czubaja

(22)Koniec świata w Breslau, Marka Krajewskiego

(23)Niewierni i Nieśmiertelni, tom 2 i 3 trylogii Vincenta V. Severskiego

 

Darmowe słuchanie audiobooków na Spotify:

Mam zamiar też wypróbować słuchanie audiobooków za pomocą aplikacji Spotify. Nie wiem, czy przypadnie mi do gustu obsługa audiobooków w tej aplikacji, ponieważ używam jej na co dzień do słuchania muzyki i wiem, że nie zapamiętuje ona miejsca, gdzie kończę słuchać dany utwór. Będe wiec musiała za każdym razem szukać momentu gdzie przerwałam słuchanie audiobooka.

Bede słuchała kryminału Mankella i Lalki Prusa, która nagrana jest z udziałem 4 lektorów.

(24)Powrót nauczyciela tańca, Henninga Mankella

(25)Lalka, Bolesława Prusa

 

Podcasty:

Podcasty to seryjne audycje, które można ściągnąć na telefon i w odróżnieniu od audycji radiowych odsłuchiwać w wygodnym dla nas czasie. Ja słucham czasem amerykańskiego podcastu o marketingu (26) The BeanCast oraz rosyjskojęzycznego podcastu (27) Культура emitowanego przez oddział polskiego radia dla zagranicy.Teraz sprawdzę jak się ich słucha biegnąc.

 

Audio kurs językowy:

Podczas biegania będę też słuchać audio kursu językowego (27) Pimsleur, język rosyjski trzeci poziom (najwyższy w tej serii). Pimsleur to seria amerykańskich kursów językowych, nastawionych na mówienie i naukę języka niemal wyłącznie za pomocą materiałów audio. Jest to kurs interaktywny, słuchacz musi myśleć, odpowiadać na zadawane pytania i powtarzać zwroty, zobaczymy wiec jak mi to będzie wychodzić podczas biegania 🙂

 

A wy jakie podcasty możecie polecić? Czego słuchacie podczas biegania?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *