Prasa do słuchania: Polityka ma artykuły audio za darmo

Polityka-do-sluchaniaOd niedawna artykuły do słuchania pojawiły się bezpośrednio i za darmo na stronie tygodnika Polityka, gdzie można ich odsłuchiwać online. To odważna decyzja ze strony Polityki, którą należy pochwalić a dla fanów słuchania to świetna wiadomość.

Tygodnik już od kilku lat nagrywa w wersji audio około 10 najważniejszych artykułów z każdego wydania. Są to profesjonalnie nagrane teksty, czytane przez lektorów a pojedyncze artykuły najczęściej trwają od 10 do 20 minut.

Dotychczas te artykuły do słuchania Polityka rozprowadzała na dwa sposoby:

1. jako część Pakietu Cyfrowego, czyli specjalnej oferty przygotowanej przez tygodnik i skierowanej do osób, które chcą czytać na tabletach, czytnikach, komputerach, telefonach (online na stronie lub w aplikacjach) czy właśnie słuchać.

2. poprzez serwis audioteka.pl gdzie można co tydzień nabyć kolejne wydania Polityki do słuchania (wyłącznie artykuły audio) lub wykupić od razu prenumeratę na dłuższy okres.

Teraz po raz pierwszy mamy dostęp do tekstów audio za darmo. Dodam, że od dłuższego czasu już, na stronie Polityki można czytać za darmo całe artykuły i to nie tylko z bieżącego roku ale też te z archiwum na całe lata wstecz. Są jednak dwa ograniczenia: najświeższe artykuły są dostępne za darmo dopiero po kilku tygodniach od publikacji oraz każdy użytkownik serwisu może przeczytać bez opłat 10 tekstów w miesiącu. Te ograniczenia są oczywiście zrozumiałe, bo gdyby ich nie było to zamiast kupować papierowe wydanie czy dostęp cyfrowy po prostu czytalibyśmy tygodnik bezpośrednio ze strony, a gazeta musi się jakoś utrzymywać.

Jeśli chodzi o same artykuły do słuchania to nie tak łatwo je znaleźć: nie ma żadnej specjalnej podstrony ze spisem wszystkich tekstów do słuchania. Po pierwsze nie wszystkie artykuły, które są dostępne do przeczytania na stronie zostały nagrane w wersji do słuchania, lecz tylko 10 najważniejszych z każdego wydania. Po drugie, konsekwentnie- te najświeższe teksty z ostatnich kilku tygodni nie są dostępne do słuchania po 3-4 tygodniach, a limit 10ciu artykułów na miesiąc obowiązuje i w tym przypadku.

Jak szukać artykułów do słuchania za darmo:

1.wchodzimy na Audiotekę, gdzie mamy wszystkie wydania tygodnika,

2. klikamy na dowolne wydanie minimum 3 tygodnie wstecz,

3. czytamy spis artykułów audio (mają krótki opis) i wybieramy ten, który może nas zainteresować,

4. kopiujemy nazwę artykułu i zapamiętujemy nazwisko autora,

5. wchodzimy na stronę Polityki i wklejamy nazwę naszego artykułu w okienko „szukaj” u góry, nieco po prawej,

6. z wyników wybieramy nasz artykuł (mamy do pomocy datę wydania i nazwisko autora),

7. klikamy w nasz artykuł, przewijamy w dół, klikamy w ikonkę play na odtwarzaczu i Voila!! słuchamy za darmo.

Pod tytułem artykułu możemy sprawdzić ile jeszcze darmowych artykułów w danym miesiącu nam zostało do wykorzystania.

 

audio polityka

Dlaczego o tym pisze?

Dla tych, którzy nie znają tygodnika Polityka- wbrew pozorom nie wszystkie teksty dotyczą polityki. W każdym numerze są ciekawe artykuły-analizy o życiu społecznym, nauce, kulturze, historii itd. Teksty te niekoniecznie dotyczą ostatnich niusów, wręcz przeciwnie- nawet artykuły opublikowane miesiące temu to często są wciąż aktualne i ciekawe tematy. Można o nich myśleć jak o podkaście.

Artykuły do słuchania mogą nam się przydać nie tyle do śledzenia bieżących wydarzeń, ile do poszerzania horyzontów, do zgłębienia tematów, które w medialnej papce uciekają nam, nie docierają do nas. Druga zaleta jaką widzę to to, że w odróżnieniu od lakonicznych newsów, którymi zarzucają mnie codziennie portale, w tych artykułach mam do czynienia z szerokim potraktowaniem tematów, wnikliwością popartą wynikami badań, wypowiedziami autorytetów w danej dziedzinie. To oczywiście jest cechą nie tylko Polityki, lecz ogólnie tygodników opinii, miesięczników itd. ale to akurat Polityka ma te artykuły do słuchania za darmo 🙂

Artykułów słucham w domu podczas wykonywania monotonnych czynności, za pomocą telefonu i słuchawek np. podczas opróżniania zmywarki z czystych naczyń itp. Artykuły do słuchania znałam już wcześniej, ponieważ otrzymałam kiedyś w prezencie abonament na roczny dostęp do Polityki Cyfrowej. Co tydzień ściągałam nowe artykuły na telefon i słuchałam ich w drodze do pracy czy podczas biegania za pomocą aplikacji Smart Audiobook Player. Abonament dobiegł końca, ale nie zdecydowałam się go przedłużyć, ponieważ nie byłam w stanie korzystać z niego w pełni a jedyną rzeczą, z której korzystałam systematycznie były własnie te teksty do słuchania.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *