Audiobooki po angielsku dla uczących się – najciekawsze propozycje

W tym wpisie znajdziesz listę polecanych przez mnie audiobooków po angielsku dla różnych poziomów znajomości języka. Pisałam juz wcześniej o audiobookach dla uczących się, gdzie wyjaśniłam dlaczego warto od takich zacząć słuchanie angielskich audiobooków.

Wszystkie przedstawione audiobooki pochodzą z cenionej przeze mnie serii Macmillan Readers- są to tzw. lektury uproszczone, pisane językiem przystępnym dla osób uczących się. Tytuły te można zamówić ze strony wydawnictwa w cenie 32,90zł w formie pakietu: papierowa książka plus płyta CD z audiobookiem.

Ja jednak proponuje przyjrzeć się tym audiobookom w serwisie audioteka.pl. Dlaczego? Co prawda nie kupimy tam papierowej książki, ale zależy nam na słuchaniu a nie czytaniu, chcemy poprawić rozumienie ze słuchu czy może akcent. Zalety tego rozwiązania:

  • Niska cena – poniżej 20zł,
  • Plików można słuchać od razu po zakupie, nie czekając na żadne wysyłki plyt CD, wystarczy ściągnąć pliki za pomocą aplikacji na smartfona, czy na odtwarzacz MP3 lub komputer,
  • Przed zakupem można wysłuchać darmowego fragmentu, żeby przekonać się czy odpowiada nam lektor i poziom,
  • podany jest czas trwania audiobooka, jeżeli chcemy zainwestować pieniądze możemy wybrać w te najdłuższe audiobooki.

Czym kierowałam się przy wyborze tych tytułów:

  • Fabuła – wybierałam te tytuły, które mogą zainteresować dorosłych słuchaczy, niektóre z audiobooków mają jakąś intrygę, inne być może sekret czy zagadkę
  • Długość audiobooka – w miarę możliwości wybrałam te najdłuższe, żeby słuchający mógł jak najwięcej skorzystać
  • Akcent lektora– odrzucałam tytuły czytane są brytyjskim nieco archaicznym akcentem z wyższych sfer, którego przecież nie chcemy się uczyć. (jeśli chcesz posłuchać takiego to odsłuchaj próbki do tego audiobooka The Black Cat)

LISTA AUDIOBOOKOW:

Elementary (= Poziom 3-ci z 6-ciu)

the-stranger

The Stranger (14,90zł), akcent brytyjski

 

 

 

l-a-winnersL.A. Winners (14,90zł), akcent amerykański

 

 

 

the-picture-of-dorian-grayThe Picture of Dorian Gray (14,90zł), akcent brytyjski

Bonus: ćwiczenia do audiobooka 

 

 

 

Pre Intermediate (= Poziom 4-ty z 6-ciu)

i-robotI, Robot (19,90zł), akcent amerykański

Bonus: ćwiczenia do audiobooka

 

 

the-treasure-of-monte-cristoThe treasure of Monte Cristo (19,90zł), akcent brytyjski

 

 

 

Intermediate (= Poziom 5-ty z 6-ciu)

the-space-invadersThe Space Invaders (19,90zł), akcent brytyjski

 

 

 

the-woman-who-disappearedThe Woman who disappeared (19,90zł), akcent amerykański

 

 

 

meet-me-in-istanbulMeet me in Istanbul (19,90zł), akcent brytyjski

 

 

 

the-queen-of-deathThe queen of death (19,90zł), akcent brytyjski

 

 

 

Upper-Intermediate (= Poziom 6-sty z 6-ciu)

officially-deadOfficially Dead (19,90zł), akcent brytyjski

Bonus: ćwiczenia do audiobooka

 

 

l-a-movieL.A. Movie (19,90zł), akcent amerykański

 

 

 

Jak wybrac z tej listy audiobooka dla siebie:

Wszytsko zależy od naszego celu. Jeżeli chcemy po prostu posłuchać audiobooka po angielsku podczas wykonywania innej czynności czy dla przyjemności, to najważniejsze kryteria to tematyka i lektor. Przed zakupem możemy przeczytać opis fabuły i odsłuchać próbkę wystarczy klinkąć w tytuły z listy.

Jeśli chcemy wykorzystać audiobooka do nauki, aktywnie przysłuchiwać się wymowie, notować nowe słówka i zwroty, sięgnąć do słownika to lepiej zainwestować w tytuły o wyższym poziomie. 3 audiobooki z listy maja bonus w postaci ćwiczeń dla słuchaczy.

Możemy tez zabrać się za to metodycznie. Jeśli nie jesteśmy pewni jaki jest nasz poziom angielskiego, to poniżej podaje linki do dwóch kilkuminutowych testów, gdzie możemy to sprawdzić.

Test poziomu

Test 1 Pierwszy to test samego wydawnictwa Macmillan, wyniki testu w teorii odpowiadają poziomom audiobooków, czyli dają nam gotową wskazówkę tego za jaki poziom się zabrać. Ale wydaje mi się, że w praktyce nie jest to najlepszy test języka do słuchania audiobooków, dlatego że nie sprawdza on rozumienia ze słuchu. Jeżeli nasza nauka angielskiego głownie opierała się na wkuwaniu słówek do kartkówek (np. za pomocą papierowych fiszek czy programów do nauki słówek) to nasze rozumienie ze słuchu może być mniej rozwinięte niż rozumienie tekstu pisanego.

Test 2 Drugi test to test rozumienia ze słuchu. Jeśli nasz wynik to A1 lub A2 to polecam pierwsze 3 tytuły z mojej listy. Jeśli osiągniemy lepszy rezultat to możemy śmiało próbować pozostałych audiobooków z listy.

 

P.S. Z wykształcenia jestem filologiem angielskim i językoznawcą, jeżeli masz jakieś pytania, możesz napisać do mnie w komentarzach. Postaram się odpowiedzieć rzeczowo 🙂

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *