Lemoteka – seria audiobooków na podstawie dzieł Stanisława Lema

W serwisie audioteka.pl w połowie lutego premierę miał kolejny audiobook z kolekcji Lemoteka – powstającej właśnie serii audiobooków z gatunku fantastyki, autorstwa Stanisława Lema.

Nowym audiobookiem jest powieść Eden, opisująca rzeczywistość zastaną na planecie o tej nazwie.

Screenshot Eden

Tak powieść zapowiada audioteka.pl:.

Napisany w 1958 roku „Eden” otwiera epokę dojrzałej twórczości science fiction u Lema. Cóż zatem sprawia, że nadal czyta się go z nie słabnącym zainteresowaniem? Z pewnością niezwykła wyobraźnia autora, który tworzy zmysłowe, bogate wizje planetarnej natury i kultury, a zarazem umiejętnie dozuje napięcie, pozwalając tajemnicom Edenu odsłaniać się stopniowo, z dramatycznym napięciem właściwym każdej rzeczywistej historii odkryć. Polityczne porządki na planecie musiały czytelnikom z lat pięćdziesiątych przypominać wizje Orwella, ale ważniejszy jest tam bodaj sceptycyzm co do szans wzajemnego poznania: już sama odmienność używanej technologii sprawia, że przybysze i miejscowi do końca nie potrafią się naprawdę porozumieć.

Audiobook Eden, dostępny wyłącznie w serwisie audioteka.pl, czytany jest przez Jacka Rozenka. To już 5-ta audioksiążka w tej serii, która docelowo będzie liczyć 16 pozycji. audioteka.pl zapowiada, że nowe audiobooki będą pojawiać się co miesiąc, już niedługo wiec będzie miała miejsce kolejna premiera.

Do tej pory, oprócz Edenu, w ramach Lemoteki przygotowane zostały:

  • Cyberiada
  • Dzienniki gwiazdowe
  • Powrót z gwiazd
  • Niezwyciężony

Superprodukcja Niezwyciężony

Screenshot Niezwyciezony

Powieść Niezwyciężony, która do końca tygodnia jest w promocji w audiotece i kosztuje 34,93 zł, została zrealizowana nie jako tradycyjny audiobook czytany przez jednego lektora, lecz jako „superprodukcja”, czyli słuchowisko z dodatkowymi efektami dźwiękowymi, nagrana przez blisko 30 aktorów.

na stronie projektu Niezwyciężony, czytamy:

Ta superprodukcja to wielowymiarowy teatr dźwięku, gdzie głosy kilkudziesięciu aktorów, między innymi Daniela Olbrychskiego, Wiesława Komasy i Arkadiusza Jakubika, wcielają się w role bohaterów literackich „Niezwyciężonego”. Błyskotliwe dialogi przeplatane są znakomitą muzyką jednego z najbardziej innowacyjnych, polskich zespołów rockowych „Ścianka”. Słowa, muzyka i złożone efekty dźwiękowe, przestrzennie otoczą słuchacza i wprowadzą go w niezwykły świat Stanisława Lema.

Musze przyznać, że audiobook Niezwyciężony zrobił na mnie duże wrażenie. Przed rozpoczęciem słuchania, gdy dowiedziałam się, że rolę narratora powierzono Krystynie Czubównie byłam sceptycznie nastawiona. Narzuciły mi się skojarzenia z filmami przyrodniczymi oglądanymi w dzieciństwie, w których rozbrzmiewał zimny i pozbawiony emocji głos Pani Czubówny, podczas gdy na ekranie lew bezlitośnie rozszarpywał swoją ofiarę.

Tymczasem, słuchało się świetnie. Lodowaty głos Pani Czubówny, w połączeniu z dobrze dobraną muzyką i efektami dźwiękowymi, potęgował napięcie. Przestrzenny dźwięk pomagał wczuć się w historię misji badawczej wysłanej na planetę Regis, w celu wyjaśnienia tajemniczych okoliczności poprzedniej nieudanej misji na tę planetę. Byłam zaskoczona, że słuchając audiobooka można poczuć takie emocje, momentami wrecz niepokój, szczególnie gdy słuchałam wieczorami. Atmosferę niepokoju w dużej mierze kreuje oryginalna ścieżka dźwiękowa.

Efekty dźwiękowe słuchowiska m.in. efekt dźwięku przestrzennego najlepsze wrażenie sprawiają, gdy są odsłuchiwane za pomocą słuchawek i w cichym otoczeniu. Niestety w kilku miejscach dialogi są słabiej wyeksponowane i częściowo przygłuszone przez inne dźwięki a dla niektórych osób zmanierowana lektura Daniela Olbrychskiego może być irytująca. Jest to jednak bardzo dobry audiobook, od którego trudno się oderwać i który może sprawić, że poczujemy dreszczyk.

audioteka.pl ujawnia, że jedna z pozostałych 11 pozycji w kolekcji Lemoteka zostanie nagrana w formie słuchowiska, wiadomo też, że jednym z tytułów będzie Solaris, jest więc bardzo prawdopodobne, że to właśnie Solaris będzie kolejna wspaniałą ucztą dla ucha. Czekamy z niecierpliwością!

Eden dostępny w cenie 29,90 zł, długość 9 godz. 38 min. Czyta Jacek Rozenek

Niezwyciężony 34,93 49,90 zł, długość 7 godz. 1 min. Czyta zespól aktorów

Inne audiobooki na podstawie prozy Lema:

Poza cyklem Lemoteka serwisu audioteka.pl niektóre inne książki Stanisława Lema zostały wydane w formie audiobooków:

Opowieści o Pilocie Pirxie 29,90 zł, długość 14 godz. 45 min. Czyta Artur Dziurman

Solaris 29,90 zł, długość 9 godz. 3 min. Czyta Jerzy Trela, (Płyta CD)

Kongres Futurologiczny 19,90 zł długość 4 godz.53 min, czyta Adam Ferency, (Płyta CD)

Bajki Robotów 29,90 zł, długość 5 godz.22 min, czyta Borysz Szyc

Materiał z prac nad audiobookiem Eden

Materiał z prac nad audiobookiem Niezwyciężony

animacja Niezwyciężony pochodzi ze strony projektu: http://audioteka.pl/niezwyciezony/

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *