pierwszy snieg audiobook jo nesbo

TOP 5 AUDIO czyli najlepsze audiobooki, podcasty i słuchowiska mojego tygodnia

 

Dzisiaj coś dla tych, którzy chętnie by czegoś posłuchali w drodze do pracy czy szkoły (lub na plaży ha!) ale nie mają czasu na wyszukiwanie. Poniżej lista 5 najlepszych rzeczy, które pobrzmiewały w moich słuchawkach w minionym tygodniu. Sprawdź, które audiobooki pochłonęły mnie bez reszty i których podcastów słuchałam z zaciekawieniem.

Słuchanie to dla mnie rozrywka, relaks, zdobywanie nowej wiedzy, poszerzanie horyzontów, inspiracja lecz także produktywność i wypełnienie pustego czasu podczas innych czynności. Każdego tygodnia poświęcam minimum 5 godzin na słuchanie różnego rodzaju treści audio. Staram się słuchać nie tylko audiobooków i podcastów lecz zróżnicowanych treści i form audio z wielu źródeł i we wszystkich językach jakie rozumiem. Noszę zapasową parę słuchawek w torebce a mój telefon zawsze wypełniony jest nowymi materiałami do słuchania, na wypadek gdyby nadarzyła się dogodna chwila na sprawdzenie nowego podcastu czy wysłuchanie ciekawego artykułu. Oto moje TOP 5 AUDIO zeszłego tygodnia:

 

1. PODCAST INFORMACYJNY W JĘZYKU ANGIELSKIM

Podcast: BBC Global News Podcast

Czas trwania: około 30 minut

Dostęp: darmowy ze strony podcastu,

Jak słucham: Podcastu słucham na smartfonie, za pomocą aplikacji do zarządzania podcastami BeyondPod. Podcast można znaleźć tam w wyszukiwarce. Podcast możemy dodać do naszej listy, a następnie ściągnąć na smartfon interesujące nas odcinki, które będą do odsłuchania offline w dowolnym czasie np. podczas biegania, jazdy samochodem czy transportem miejskim.

Jeśli chcemy odsłuchać tylko jedno najnowsze wydanie BBC Global News, np. żeby sprawdzić czy rozumiemy wiadomości po angielsku, to tutaj można słuchać online lub ściągnąć na nasze urządzenia pojedyncze odcinki. Na smartfonach słuchać można oczywiście za pomocą zwykłego odtwarzacza audio bez ściągania żadnych dodatkowych aplikacji do zarządzania podcastami.

O podcaście: Podcast z wiadomościami ze świata wydawany przez BBC World Service (czyli część BBC, jednego z najbardziej wpływowych nadawców programów informacyjnych na świecie) finansowany głownie z brytyjskiego budżetu publicznego.Wydawca w dni powszednie publikuje po dwa 30-sto minutowe podcasty dziennie, a po jednym w weekendy. Podcasty zawierają streszczenie najważniejszych wydarzeń oraz relacje korespondentów, mini reportaże oraz wypowiedzi świadków z miejsc tych wydarzeń.

Wiadomości czytane są brytyjskim angielskim, w szybkim tempie normalnego przekazu informacyjnego. Można więc sprawdzić rozumienie ze słuchu, po pierwsze czy rozumiemy informacje czytane w takim tempie a po drugie czy rozumiemy brytyjski akcent. Jesli tak to na pewno wyłapiemy wiele przydatnych lecz zbyt rzadko używanych przez nas słówek, które warto włączyc do naszego zasobu. Nie muszę chyba wspominać, że jest to też świetny sposób na szybki przegląd wydarzeń, szczególnie gdy jesteśmy zabiegani – po prostu wkładamy słuchawki i wciskamy play w drodze do pracy czy chociażby w supermarkecie. Ja sięgam po ten podcast 1-2 razy w tygodniu, w tzw. międzyczasie i chociaż często nie udaje mi się dosłuchac do końca to nawet te kilkanaście minut audycji dostarcza mi dawki informacji oraz kilku słówek do odświeżenia.

 

2. AUDIOBOOK

Tytuł: Pierwszy Śnieg,

Autor: Jo Nesbo

Czas trwania: 17 godzin 39 minut.

Dostęp: darmowy okres próbny w Legimi – na urządzeniach Samsunga to 3 miesiące a na tabletach i smartfonach z Androidem 7 dni.

pierwszy-śniegJak słucham: Od 29 lipca audiobooków można słuchać za pomocą aplikacji Legimi na tablety i smartfony z Androidem. Nowi klienci mogą skorzystać z darmowego 7 dniowego okresu próbnego, podczas którego zyskują nieograniczony dostęp do kilkuset audiobooków i blisko 16 tysięcy e-booków (pakiet Legimi bez limitu+).

Od kwietnia audiobooki w Legimi mogą wypróbować posiadacze urządzeń Samsunga w ramach akcji promocyjnej, o czym pisałam tu. To najlepsza akcja promocyjna na naszym rynku audiobooków ostatnich lat: korzystający otrzymują 6 lub 3 miesiące darmowego słuchania audiobooków (w zależności od swojego modelu urządzenia Samsung) plus oczywiście dostęp do tysięcy e-booków.

Niezależnie od tych dwóch akcji promocyjnych Legimi do 11 sierpnia rozdaje też 1 tytuł spośród 3 do wyboru, zarówno w formacie e-booka jak i audiobooka. Widzimy więc jak intensywnie Legimi walczy o czytelników.

Ja skorzystałam z 3 miesięcznej promocji Samsunga i nie mogłam się oderwać od słuchawek – Legimi jest odpowiedzialne za 90% mojego słuchania treści audio w ciągu ostatnich kilku tygodni. W tym czasie pochłaniałam m.in. kolejne norweskie kryminały od Jo Nesbo.

Słuchałam za pomocą aplikacji Legimi, do której dodane zostały opcje do odsłuchiwania, muszę jednak przyznać ze aplikacji brakuje jeszcze kilku użytecznych funkcji do odtwarzania audiobooków. Najbardziej doskwierał mi brak opcji ustawienia automatycznego wyłączenia tzw. sleep timer oraz brak widoku postępu w skali całego audiobooka (jest tylko postęp rozdziału). Mam nadzieje, że nowa odsłona androidowej aplikacji będzie zaopatrzona w więcej funkcji do obsługi audiobooków. Nie będę jednak zbytnio narzekać, ponieważ Legimi dostarczyło mi świetnej lektury na lato. Dzięki Legimi!

O audiobooku: Norweski kryminał mistrza Jo Nesbo, wchodzący w skład cyklu z komisarzem Harrym Hole. Kolejne tomy cyklu dosłownie pochłonęłam. Serię rozpoczyna Człowiek Nietoperz ale ja zaczęłam od Czerwonego Gradła czyli pierwszej części trylogii z Oslo, przesłuchałam też Wybawiciela. Właśnie kończę Pierwszy Śnieg, mojego piątego kolejnego audiobooka z Harrym a następny już czeka na mnie w Legimi.

Z ciekawostek dodam, że na postawie tej książki powstaje właśnie film, który ukaże się w kinach w przyszłym roku. W rolę Harrego Hole wcieli się Michael Fassbender.

Poniżej zwiastun książki Pierwszy Śnieg (w języku angielskim).

3. PODCAST, O KREOWANIU MARKI OSOBISTEJ

Tytuł odcinka: Marka Osobista – Michał Szafrański (1)

Podcast: Mała Wielka Firma

Czas trwania: 33 minuty

Dostęp: darmowy ze strony podcastu, RSS

Jak słucham: Podcastu słuchałam na smartfonie, za pomocą aplikacji do zarządzania podcastami BeyondPod. Podcast Mała Wielka Firma łatwo znajdziemy tam w wyszukiwarce. Podcast możemy dodać do naszej listy, a następnie ściągnąć na smartfon interesujące nas odcinki, które będą do odsłuchania offline w dowolnym czasie np. podczas biegania, jazdy samochodem czy transportem miejskim.

Jeśli chcemy odsłuchać tylko jeden odcinek (ten lub inny), bez instalowania dedykowanej aplikacji do podcastów, to tutaj można słuchać online lub ściągnąć na nasze urządzenia mobilne.

O podcaście: Mała Wielka Firma porusza zagadnienia z obszaru zarządzania i marketingu. Podcast z założenia skierowany jest do właścicieli małych firm czy freelancerów, choć może spodobać się wszystkim osobom ogólnie zainteresowanym przedsiębiorczością czy marketingiem. Podcast emitowany jest od 2009 r., jego autorami są Marek Jankowski i Paweł Tkaczyk. Poszczególne odcinki trwają około pół godziny, często mają formę rozmowy ze specjalistami z branży, pojawiają się w nieregularnych odstępach czasu.

Gościem odcinka jest Michał Szafrański, autor bloga o finansach Jak Oszczędzać Pieniądze, jeden z najbardziej rozpoznawalnych blogerów ostatnich lat. Osiągnął spektakularny sukces medialny, po tym jak w tydzień zarobił blisko 70 tys. zł. dzięki działalności na blogu.

W rozmowie Szafrański opowiada o tym jak zbudował swoją markę osobistą za pomocą bloga i swoich działań w internecie.

 

Krzyzacy

4. SŁUCHOWISKO KRZYŻACY ODC. 12

Opis: Słuchowisko w formie serialu audio

Czas trwania: 32 minuty

Dostęp: darmowy ze strony Radia RDC

Jak słucham: Radio RDC zamieszcza na stronie około półgodzinne odcinki, których można tam wysłuchać za pomocą smartfonu lub innych urządzeń, do słuchania konieczny jest dostęp do internetu. Producenci zachęcają do słuchania w słuchawkach dla lepszego efektu np.: tzw. otaczającego dźwięku.

WSZYSTKIE ODCINKI KRZYŻAKÓW

O słuchowisku: Adaptacja Krzyżaków Sienkiewicza rozplanowana na 13-ście trwających około 30 minut odcinków, emitowanych raz w tygodniu. Świetne nowoczesne słuchowisko z dobrymi efektami dźwiękowymi i muzycznymi, w rolach głównych występują Robert Więckiewicz, Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Magdalena Walach i Marian Dziędziel. Słuchowisko zostało zrealizowane przy współpracy dziesięciu regionalnych rozgłośni radiowych, na antenach których jest emitowane w formie krótkich odcinków, niektóre stacje jak RDC, Radio Wrocław i Radio PIK udostępniały odcinki w internecie. Warto wspomnieć, że reżyserem jest Krzysztof Czeczot, który pracował przy takich superprodukcjach audio jak Gra o Tron, Karaluchy czy Ojciec Chrzestny, a obecnie jest zaangażowany w nagranie całej Biblii w formie słuchowiska. Więcej o Krzyżakach w poprzednich wpisach.

 

5. ARTYKUŁ DO SŁUCHANIA Z TYGODNIKA POLITYKA

tytuł artykułu: Tweetowładza

autor: Paulina Wilk

Czas trwania: 13 minut

Dostęp: darmowy dostęp do 10 artykułów do słuchania w miesiącu

Jak słucham: Polityka udostępnia na swojej stronie internetowej wybrane archiwalne artykuły w formie nagrania czytanego przez lektorkę, z każdego wydania od 7 do 10 najważniejszych tekstów, więcej na ten temat pisałam TU. Nagrane teksty można odsłuchać online (oczywiście również na smartfonie) za pomocą odtwarzacza umieszczonego po lewej stronie artykułu, mniej więcej w połowie tekstu. Miesięcznie można odsłuchać lub przeczytać bez żadnych opłat 10 pełnych artykułów ze zbiorów archiwalnych, czyli z wydań sięgających od miesiąca do kilku lat wstecz. Artykuły do słuchania z najnowszych wydań są dostępne po wykupieniu pakietu cyfrowego Polityki.

O artykule: tekst o obcności i aktywności w mediach społecznościowych politycznej pierwszej ligi światowej. 

 

A Wy czego ostatnio słuchaliście? Słuchacie podcastów po angielsku?

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *