Jak posłuchać 18 świetnych słuchowisk za darmo ?

18 świetnych słuchowisk superprodukcji do posłuchania za darmo.

Tak! ZA DARMO! I nie, nie będę tu pisać o darmowych pierwszych rozdziałach od Audioteki 🙂

Zobacz też wpis: Najlepsze słuchowiska kryminalne

Chcesz przekonać się czy słuchanie audiobooków to coś dla Ciebie? A może już jesteś amatorem audiobooków i superprodukcji i szukasz kolejnych mocnych pozycji do słuchania? Sprawdź czy znasz już te słuchowiska.

Storytel / 11 słuchowisk za darmo przez okres próbny

Storytel to usługa abonamentowa, w ramach której za stałą miesięczną opłatę 29,90zł użytkownik otrzymuje nielimitowany dostęp do audiobooków. Ale… na zachętę, Storytel oferuje 14 dni za darmo na wypróbowanie usługi a w swoich zasobach ma aż 11 świetnych słuchowisk:

(1.) The Walking dead. Tom 1 i 2

(2.) The Walking dead. Tom 3 i 4

(3.) The Walking dead. Tom 5 i 6

(4.) Conan Barbarzyńca I Królowa Czarnego Wybrzeża

(5.) Thorgal – Zdradzona Czarodziejka – Wyspa Wśród Lodów

(6.) Thorgal – Prawie Raj. Trzech Starców z Krainy Aran

(7.) Kajko i Kokosz. Szkoła Latania

(8.) Chłopcy. W Skrócie

(9.) Funky Koval. Bez Oddechu

(10.) Ryjówka Przeznaczenia

(11.) Kim jest Max Winckler

Usługa Storytel działa jako aplikacja na smartfony, aby aktywować okres próbny należy założyć konto i podać numer karty (co jest standardem w usługach tego typu, nawet podczas okresu próbnego). Na koniec należy pamiętać, żeby zrezygnować z usługi, jeśli nie spodoba się nam ona na tyle, byśmy chcieli rozpocząć płatną subskrypcje po upłynięciu 2 próbnych tygodni. Jedną z najlepszych funkcji w aplikacji Storytel jest możliwość ściągnięcia kilku wybranych przez nas audiobooków. Będą one gotowe do odsłuchiwania offline, czyli nie będziemy ograniczeni do słuchania np. tylko w domu, gdzie mamy połączenie z internetem. Możemy słuchać gdziekolwiek.

(5a.) Thorgal Zdradzona Czarodziejka – słuchowisko dostępne do ściągnięcia ze strony studia Sound Tropez, w którym zostało nagrane. Tytuł ten, obok innych e-booków, gier i komiksów został udostępniony w ramach akcji Poczęstuj się fantastyką, więcej o akcji pisałam tu.

Zwracam tylko uwagę, że w ramach poczęstunku mamy do ściągnięcia pierwsza część (czyli Zdradzona Czarodziejka) tego co normalnie było rozprowadzane jako słuchowisko Thorgal – Zdradzona Czarodziejka – Wyspa Wśród Lodów.

To słuchowisko jest co prawda również dostępne przez Storytel (wraz z drugą częścią Wyspa Wśród Lodów oraz innymi zeszytami Thorgala), ale być może ktoś z was będzie miał ochotę na Thorgala a nie będzie miał ochoty zakładać konta w Storytel. Lub wręcz przeciwnie, może ktoś z was jest freakiem produktywności i chce najpierw przesłuchać tę pierwszą część Thorgala, aby później, gdy rozpocznie już 14 dniowy okres próbny w Storytel wycisnąć go do ostatniej minuty i nie tracić czasu na słuchanie tych słuchowisk, które można dostać z innych źródeł, takich tak Poczęstuj się fantastyką .

(12.) Filip to świetne słuchowisko na motywach powieści Leopolda Tyrmanda, które emitowano w zeszłym roku jako serial radiowy. Dzięki uprzejmości radia PIK, może być w dalszym ciągu odsłuchiwane w 30 minutowych odcinkach ze strony internetowej rozgłośni, ale nie może być ściągnięte. Mimo tej niedogodności, na prawdę warto, jest to jedna z najlepszych rzeczy jakiej słuchałam w 2015 r.. Reżyserem jest Krzysztof Czeczot, znany z takich hitów jak audiobook/superprodukcja Gra o tron czy Ojciec Chrzestny.

(13.) Lala to słuchowisko na podstawie powieści Jacka Dehnela, za którą otrzymał on nagrodę Paszporty Polityki. Jest to trwająca godzinę adaptacja nagrodzonej książki, która może być odsłuchiwana ze strony internetowej Narodowego Instytutu Audiowizualnego (Ninateka).

W zasobach Ninateki można natrafić też na inne audycje typu teatr dźwięku czy teatr jak np. Proces, Cwaniary, czy Długa Ziemia a także na całe audiobooki czytane głosem jednego lektora. Jednak audycje te są udostępnione w niewygodnej dla słuchacza formie tj. są podzielone na fragmenty (w niektórych przypadkach są to dziesiątki fragmentów) i muszą być odsłuchiwane ze strony.

(14.) Słuchowisko Andy, zostało nagrodzone na festiwalu Prix Europa w 2013 w kategorii najlepszy europejski teatr radia. Andy i inne projekty reżysera Krzysztofa Czeczota można odsłuchać na jego stronie internetowej.

Kolejne dwa projekty to słuchowiska z elementami interaktywnymi w formacie aplikacji na smartfony.

(15.) Serce zimy 1812 to rodzaj gry – opowieści audio, w której słuchamy historii głównego bohatera – litewskiego oficera Korwina Giedyminowicza i sami decydujemy jak potoczą się jego losy. Na stronie projektu znajdziemy kilka opcji pobrania: jako aplikację-grę (chociaż link do Androida w tej chwili nie działa) lub można odsłuchać online samej opowieści jako słuchowiska.

(16.) Nowy Antek to adaptacja noweli Antek Bolesława Prusa. Aplikacja łączy cechy audiobooka i e-booka, a także zawiera dodatkowe materiały i elementy interaktywne, dzięki czemu świetnie nadaje się jako pomoc przy czytaniu tej szkolnej lektury. Aplikację można ściągnąć na telefony (niestety nie pobierzemy na telefony z Androidem). Alternatywnie, można pobrać na telefon samo słuchowisko w formacie mp3, podzielone na rozdziały, i odsłuchać np. za pomocą aplikacji Smart Audiobook Player (dla Androida).

(17.) Słuchowisko Jan Karski było na początku tego roku emitowane w Radiu Szczecin jako siedmiogodzinny serial audio. Obecnie możemy posłuchać historii Jana Karskiego na dedykowanej stronie projektu, gdzie 25 fragmentom słuchowiska towarzyszą ilustracje.

(18.) Słuchowisko Krzyżacy jest aktualnie emitowane na antenie Radia Wrocław. To nie pierwszy nagrany audiobook Krzyżacy, ale ten jest wyjatkowy. Na chwilę obecną rozgłośnia udostępnia na swojej stronie internetowej kolejne 6-7minutowe odcinki a w weekendy będzie emitować odcinki zbiorcze z całego tygodnia (mam nadzieję, że rownież będą one dostępne na stronie). Pierwszy taki tygodniowy odcinek można też odsłuchać dzięki uprzejmości producenta, więcej o słuchowisku pisałam tu.

Walach

Obszerniejsze fragmenty Conana i Thorgala od Sound Tropez:

Screenshot Zywe trupyScreenshot Thorgal

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *