słuchowiska za darmo

Jak posłuchać 18 świetnych słuchowisk za darmo ?

18 świetnych słuchowisk dla dorosłych do posłuchania za darmo na telefonie, komputerze, tablecie. Są to pełne wersje nagrane w wysokiej jakości i czytane przez profesjonalnych aktorów z całą wspaniałą oprawą dźwiękową. Słuchowiska detektywistyczne, szpiegowskie, sensacyjne, fantastyczne, reportaż, historyczne – to wszystko znajdziesz w tym artykule. Nie zawiedziesz się!

Jak posłuchać 18 słuchowisk za darmo?

Wybraliśmy 18 najlepszych słuchowisk, ktorych posłuchać można za darmo w ramach oferty startowej w serwisach abonamentowych z audiobookami np. w Legimi oraz z innych legalnych źródeł (link przy każdym słuchowisku).

Tych 18 świetnych słuchowisk posłuchasz za darmo w całości, po polsku. Jak? Zarejestruj się i skorzystaj z okresów próbnych dostępnych na wszystkich serwisach abonamentowych z audiobookami, nie płacąc ani złotówki. Jeśli wykorzystamy wszystkie oferty startowe po kolei to możemy słuchać za darmo ponad 6 tygodni. Te serwisy z audiobookami oferują od kilku do kilkunastu dni słuchania gratis.

Legimi

Audioteka Klub

Bookbeat

Storytel

Empik Go

Szczegółowe instrukcje jak krok po kroku skorzystać w oferty startowej umieszczam na końcu tego artykułu. Zachęcam aby wypróbować wszystkie okresy próbne, można solidnie potestować, a jest z czego wybierać. Poniżej linki do każdego słuchowiska, najwięcej jest ich e Legimi.

18 najlepszych darmowych słuchowisk

1. Sherlock Holmes i studium w szkarłacie – Arthur Conan Doyle

Posłuchaj w Legimi

Długość słuchowiska: 4 godziny

Klasyka kryminału w formacie nowoczesnego słuchowiska, z udziałem zespołu aktorów. Pozycja obowiązkowa dla fanów słuchowisk. Pierwsza powieść o genialnym detektywie i początek kultowej serii.

Odkryj na nowo jedną z najbardziej lubianych przygód londyńskiego detektywa. Doktor medycyny John H., weteran wojenny, powraca do Londynu. Tu poznaje ekscentrycznego detektywa amatora Sherlocka Holmesa. Wkrótce potem Holmes dostaje list od oficera Scotland Yardu z prośbą o pomoc w rozwikłaniu zagadki morderstwa Enocha Drebbera. Jego zwłoki znaleziono w pustym domu.

2. Korona śniegu i krwi – Elżbieta Cherezińska

Posłuchaj w Legimi

Skorzystaj z okresu próbnego w Legimi by wysłuchać tego imponującego słuchowiska opowiadającego o czasach Wielkiego Rozbicia Dzielnicowego. Potężne ongiś królestwo w sercu Europy rozpadło się na księstwa, którymi władają skłóceni ze sobą Piastowie. Od wielu lat Polska nie ma króla. Na opustoszały tron padają pożądliwe spojrzenia sąsiednich władców. W głębi lasów budzą się ludzie Starszej Krwi, a wraz z nimi zapomniane przez stulecia demony. Sieć intryg coraz ciaśniej zaciska się wokół młodego księcia Starszej Polski Przemysła II. Czas rozpocząć bój o koronę, najwyższy czas zjednoczyć królestwo…

3. Miasto Archipelag – Filip Springer 

Posłuchaj w Ninateka

Fascynujące słuchowisko reportaż na podstawie głośnej książki. Filip Springer wyrusza w podróż po byłych miastach wojewódzkich, które straciły status stolicy regionu po reformie administracyjnej z 1999 roku. Dziennikarz zaczął swoją podróż po Polsce od kupienia mapy z 1976 roku, na której widnieje 49 województw. Mapa, zgodnie z socjalistycznymi wytycznymi, nie odwzorowywała rzeczywistości, gdyż Wojsko Polskie usiłowało ukryć położenie i prawdziwy kształt Polski. Od Słupska po Wałbrzych, z jego opowieści wyłania się obraz Polski małych miast, o którym mieszkańcy miast wielkich nie mają pojęcia, obraz barwny, ciekawy, czasami fascynujący, czasami smutny.

4. Sherlock Holmes i Pięć pestek pomarańczy – Arthur Conan Doyle

Posłuchaj Soundsitive Studio

Opowiadanie z tomu Przygody Sherlocka Holmesa w klimatycznej produkcji w stylu teatru dźwięku zrealizowane przez Soundsitive Studio i udostępnione za darmo. Przypadnie do gustu fanom starych radiowych słuchowisk. W rolę Dr. Watsona i narratora wcielił się Dymitr Hołówko z Teatru Nowego w Łodzi. 

John Openshaw przybywa do Sherlocka Holmesa, by ten wyjaśnił sprawę tajemniczego listu. Wcześniej podobne listy otrzymali jego ojciec i stryj, zaś niedługo potem zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach.

Treść listu, który otrzymał Openshaw jest bardzo lakoniczna: “Połóż papiery na zegarze słonecznym” i podpisana K.K.K. Do listu dołączone jest pięć wyschniętych pestek pomarańczy…

5. Limes inferior – Janusz Zajdel

Posłuchaj w Legimi

Długość słuchowiska: 8 godzin 36 min

„Limes inferior” uznana została przez Stanisława Lema za najoryginalniejszą powieść SF jaką czytał. Posłuchaj Limes Inferior w wersji słuchowiska. Posłuchaj o Argoland – to perfidnie doskonale zorganizowany świat komputerowego porządku. Siedem klas intelektualnej przydatności obywateli. Manipulacja, porządek wykluczający wolność i automatyzacja czyniąca obywatela zbędnym. Chory system generuje różnej maści kombinatorów i bystrzaków próbujących przechytrzyć codzienność, jak Sneer Sneer – inteligentny kanciarz, który próbuje rozpracować ten system.

6. Pies Baskerville’ów – Arthur Conan Doyle

Posłuchaj w Audioteka Klub

Długość słuchowiska: 4 godziny 51 minut

Najsłynniejsza powieść z Sherlockiem Holmesem zrealizowana w formacie słuchowiska.

Czy Holmes rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z rodem Baskerville’ów? Przed błyskotliwym umysłem i ponadprzeciętnymi zdolnościami dedukcyjnymi dżentelmena Holmesa stoi mocne wyzwanie. Rozpracowanie klątwy ciążącej nad rodem Baskerviile’ów.

W myśl przepowiedni męscy potomkowie giną w tajemniczych okolicznościach rozszarpani kłami bestii… Czy jest to kwestia klątwy, czy ogromnego majątku, jaki mają dziedziczyć męscy potomkowie. Dla genialnego Sherlocka Holmes’a rozwiązanie zagadki jest sprawą honoru

7. Lala – Jacek Dehnel

Posłuchaj w Ninateka

Tytułowa Lala to babcia narratora, która z dużą dozą dowcipu opowiada o swoim życiu i przedstawia obraz nieistniejącej już epoki. W swoich historiach czasem sięga aż do dziewiętnastego wieku. Skupia się na ciekawostkach rodzinnych, anegdotach: wspomina dziadka, który przez przypadek zrobił majątek na akcjach, kolejne przeprowadzki, nauczycieli, dyrektorkę – „tę okropną chamkę”, narzeczonych, dwóch mężów i bardzo nietypowy drugi ślub. 

Lala, urodzona w 1919 roku w Kielcach, imię otrzymała dopiero, kiedy miała 5 lat, ale i tak całe życie dla bliskich pozostała Lalą. Wszystko to skrzętnie notuje jej wnuk – Jacek. Radiowa adaptacja książki to przede wszystkim opowieść na dwa glosy – Lali i wnuka – o minionych ludziach, miejscach i rzeczach.

8. Paradyzja – Janusz Zajdel

Posłuchaj w Legimi

Długość słuchowiska: 5 godzin 18 minut

Podróż na sztuczną planetę, w którą wyruszył Rinah jest czymś więcej niż wyprawą gotowego na nowe wyzwania dziennikarza. Nie jest to historia prosta, gdyż i sama powieść taką nie jest. Doskonale skonstruowana powieść science-fiction, w której posłuchamy o fałszowaniu praw fizyki, ludziach oszukujących totalitarny reżim za pomocą języka kojarzeniowo-aluzyjnego, o systemie manipulacyjnym, do tego stopnia absurdalnym i przewrotnym, że kontrolującym życie każdego mieszkańca.

9. Zamęt –  Vincent Severski

Posłuchaj w Legimi

Długość słuchowiska: 18 godzin 40 minut

W Pakistanie porwany zostaje przez talibów polski biznesmen. Grozi mu śmierć. Do akcji ratunkowej rusza super tajna jednostka Agencji Wywiadu znana jako „Sekcja”. Szybko okazuje się jednak, że porwanie jest tylko częścią szerszego planu, w który zaangażowane są wywiady różnych krajów i staje się ono powodem do bezwzględnych rozgrywek politycznych w Polsce. Pod kierunkiem ekscentrycznego Romana „Sekcja”, czyli Monika – absolwentka ASP, Dima – były nielegał, Ela i Witek, z narażeniem życia próbują zdemaskować zdrajcę i podróżując przez Grecję, Rosję, Pakistan i RPA rozwikłać trudną szpiegowską zagadkę.

10. Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści – Łukasz Wierzbicki

Posłuchaj w Legimi

Posłuchaj w Audioteka Klub

Posłuchaj w Storytel

Długość słuchowiska: 1 godzina 36 minut

Słuchowisko Drzewo to barwna podróż przez świat słowiańskich mitów – zapomniany, tajemniczy, ale jakże intrygujący.

Nasi przodkowie, jak wszystkie narody, posiadali własną mitologię. Fascynujące opowieści o powstaniu świata, narodzinach człowieka. O postępkach i sporach słowiańskich bogów. Przekazywane z pokolenia na pokolenie mity pomagały zrozumieć zjawiska zachodzące w przyrodzie i miejsce człowieka w otaczającym go świecie.

11. Znak czterech – Arthur Conan Doyle

Posłuchaj w Legimi

Długość słuchowiska: 3 godziny 45 minut

Kolejna kryminalna zagadka w towarzystwie genialnego Sherlocka Holmesa oraz Dr. Johna Watsona. Słuchowisko na podstawie drugiej powieści o Sherlocku.

Tym razem bohaterowie staną przed rozwiązaniem nader trudnej sprawy sięgającej dalekich czasów i regionów świata. Natrafią, a nawet połączą siły nie tylko z policją, ale i z uroczą damą, która w wyniku dawnych interesów jej ojca może okazać się jedną z najbogatszych kobiet Anglii.

Poczuj niesamowity klimat Londynu z końca XIX wieku: opowieści z kolonialnych Indii, tajemniczy skarb i brawurowy pościg za przestępcami.

12. Wiedźmin. Ostatnie Życzenie – Andrzej Sapkowski

Posłuchaj w Legimi

Posłuchaj w Bookbeat

Długość słuchowiska: 11 godzin 39 minut

Słuchowiska o Wiedźminie z udziałem ponad 80-ciu aktorów to pozycja obowiązkowa. Wspaniała dźwiękowa podróż po uniwersum Wiedźmina doczekała się już 18 audiobooków superprodukcji a wciąż jeszcze czekamy na audiobookowe zakończenie sagi.

Wszystkie wydane wiedźmińskie audiobooki superprodukcje są dostępne w okresie próbnym w Legimi, a tom opowiadań Ostatnie życzenie to część pierwsza i absolutny wstęp do Wiedźmina.

13. Lśnienie – Stephen King

Posłuchaj w Legimi

Posłuchaj w Empik Go

Powieść uważana przez wielu czytelników za najlepszy horror wszech czasów. Posłuchaj go w formie słuchowiska superprodukcji z udziałem gwiazd współczesnego polskiego kina.

Jack Torrance, były nauczyciel, a obecnie poszukujący weny pisarz, przyjmuje pracę dozorcy w opuszczonym na okres zimowy górskim hotelu Panorama. Kiedy burze śnieżne odcinają od świata rodzinę Torrance’ów, obdarzony telepatycznymi zdolnościami Danny, pięcioletni syn Jacka, odkrywa, że w hotelu dzieją się dziwne rzeczy.

14. Gra o tron – George R. R. Martin

Posłuchaj w Legimi

„Gra o tron” to ponad trzydziestogodzinny audiobook, pierwsza część cyklu fantasy Pieśń lodu i Ognia, który skupia się na walce o kontrolę nad królestwem Westeros. 

To nie jest zwykły audiobook, to najwyżej plasujący się audiobook na liście bestsellerów wszech czasów Audioteki. To superprodukcja, w której uczestniczyło ponad 120 aktorów. Narrację prowadzi Krzysztof Banaszyk a każda z postaci mówi głosem innego aktora. Dodatkowo słyszymy dźwięki toczących się scen, podczas jazdy konnej słyszymy tętent koni, podczas uczt dźwięki sztućców i naczyń, jest także oprawa muzyczna, która oddaje nastrój poszczególnych scen. 

„Gra o tron” zyskała szerokie uznanie i popularność, stając się jednym z najważniejszych dzieł popkultury.

15. Karaluchy – Jo Nesbo

Posłuchaj w Legimi

Audiobook Karaluchy, z inspektorem Harrym Hole, został zrealizowany jako superprodukcja dźwiękowa. Jest to świetna przygoda audio, gdzie oprawa dźwiękowa i specjalnie skomponowana do audiobooka muzyka tworzą genialny efekt. 

Audiobook opowiada historię norweskiego inspektora Harry’ego Hole, który zostaje wysłany z Oslo do Bangkoku gdy norweski ambasador w Tajlandii zostaje znaleziony martwy w domu publicznym. Po przybyciu Harry odkrywa, że ta sprawa dotyczy znacznie więcej niż jednego morderstwa. Innymi słowy, dla każdego karalucha, którego widzisz w swoim pokoju hotelowym, jest setki za ścianami.

Cała seria audiobooków o Harrym Hole jest dostępna w Legimi.

16. Operacja Mir – Remigiusz Mróz

Posłuchaj w Legimi

Posłuchaj w Storytel

Parker budzi się w innym, nieznanym mu świecie, nie mając pojęcia, jak się do niego dostał. Tutejsza Natalia nie przypomina jego Nataszy, on sam zaś zostaje wrzucony w życie innej wersji siebie – życie, którego nie zna, i z którym nie chce mieć nic wspólnego.

Zaczyna poszukiwać drogi powrotnej do znanej mu rzeczywistości. Napotyka jednak w tunelach Kompleksu Riese osoby, które nie powinny się tam znajdować.

17. Wykluczona – Katarzyna Wolwowicz

Posłuchaj w Legimi

Posłuchaj w Audioteka Klub

Piętnastoletnia Iga ginie pod kołami samochodu, a śledztwo w jej sprawie ma zostać umorzone. Kiedy jej znajoma Joanna Bator dowiaduje się o tym, jest przekonana, że zabójcą dziewczyny był członek sekty, w której obie się wychowywały. Kobieta wie, że Iga śmiertelnie bała się kogoś z Karkonoskiej Osady. Joanna powraca zatem na łono Dzieci Dnia Apokalipsy, by wspólnie z poznanym niedawno komisarzem Tymonem Hanterem rozwikłać zagadkę śmierci koleżanki.

18. Cienie dawnych grzechów – Mieczysław Gorzka, Michał Śmielak

Posłuchaj w Legimi

Długość nagrania: 9 godziny 1 minuta

Trzymający w napięciu kryminał dostępny w formie słuchowiska oraz synchrobooka® w Legimi, czyli audiobooka, który synchronizuje się z ebookiem. Słuchacz może przełączać się między ebookiem a audio a jego postęp w powieści zostaje automatycznie zapamiętany i podczas zmiany formatu słuchacz trafia dokładnie na to miejsce, w którym przerwał lekturę. Słuchowiska można posłuchać bezpłatnie w Legimi zapisując się na 3 dniowy okres próbny abonamentu Legimi.

Nieuchwytny zabójca od trzech lat terroryzuje Wrocław, grając na nosie policji. Dwoje warszawskich funkcjonariuszy – inspektor Daniel Bednarz i komisarz Kalina Jadecka – przyjeżdża do stolicy Dolnego Śląska, aby zbadać niejasności w prowadzonym śledztwie. Każde z nich przywozi własne tajemnice i grzechy, każde chce osiągnąć inny cel. Kiedy zaczynają ze sobą współpracować, tworzą niebezpieczną mieszankę wybuchową.

Jak słuchać słuchowisk za darmo – krok po kroku.

Każda z platform audiobookowych ma tzw. okres próbny dla nowych klientów. Jest to standardowa praktyka, w ramach której możemy wypróbować ofertę bez żadnych kosztów z naszej strony. Przykładowo Legimi oferuje okres próbny, podczas którego możemy posłuchać dowolnych słuchowisk i audiobooków a nawet poczytać ebooka. W tej chwili okres próbny trwa 3 dni i w tym czasie wysłuchamy kilku krótszych superprodukcji z naszej listy jak np. Pies Baskerville’ów, Studium w szkarłacie i Drzewo. Mity Słowiańskie lub możemy pochłonąć całą dłuższą superprodukcję jak opowiadania o Wiedźminie czy Karaluchy. Rozpoczęcie słuchania jest szybkie i łatwe, cała operacja zajmie nam 5 minut.

Aby rozpocząć klikamy w ten link, następnie odnajdujemy i klikamy żółty przycisk Wypróbuj 3 dni za darmo, Następnie wybieramy ofertę Bez limitu ebooki+audiobooki i potwierdzamy przyciskiem. W następnym kroku rejestrujemy konto podając dane i ustawiając płatność. Jednak przez 3 dni żadna płatność nie zostanie pobrana, ponieważ korzystamy z bezpłatnego okresu próbnego. Następnie ściągamy aplikację Legimi na nasz telefon lub tablet i wybieramy słuchowiska do słuchania z katalogu, dodajemy je do naszej półki i słuchamy.

Jeśli wybrane słuchowisko nie przypadnie nam do gustu, to bez problemu możemy wybrać kolejne lub innego audiobooka, ponieważ w ramach okresu próbnego słuchamy bezpłatnie i bez limitów przez 3 dni.

Podobnie postępujemy w przypadku pozostałych serwisów z audiobookami. Miłego słuchania!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *