Krzyżacy w nowej odsłonie – superprodukcja w formie serialu

Od 4. kwietnia na antenie Radia Wrocław będzie emitowane słuchowisko Krzyżacy w formie serialu radiowego. To nowa superprodukcja w reżyserii Krzysztofa Czeczota, który stoi za świetnymi audiobookami-słuchowiskami, jak: Ojciec Chrzestny, Karaluchy czy Gra o Tron.

 

Superprodukcja audio – nowoczesne słuchowisko

Gdy słyszymy o „radiowym słuchowisku” być może myślimy o zwykłym odczytywaniu powieści z podziałem na role, jednak „Krzyżacy” to będzie prawdziwa gratka dla amatorów superprodukcji audio. Będzie to ponad 7-mio godzinna adaptacja powieści Henryka Sienkiewicza, wyprodukowana w nowoczesnym stylu. Co to znaczy w nowoczesnym stylu? Przesłuchałam już pierwszy odcinek Krzyżaków i mam pewne wyobrażenie w tym temacie.

  1. dostajemy samą esencję wydarzeń zawartych w powieści (odsłuchanie powieści przeczytanej w całości zajęłoby ponad 30-ci godzin).
  2. usłyszymy efekty dźwiękowe wewnętrzne dla opisywanych wydarzeń np. podczas scen w karczmie na pierwszym planie słyszymy rozmowę Maćka z Bogdańca, w tle zaś słychać dźwięki karczmy, czyli gwar innych rozmów, dźwięk piwa nalewanego do pucharków i przygrywających muzykantów.
  3. usłyszymy efekty dźwiękowe zewnętrzne dla opisywanych wydarzeń, które mają wzbogacić przedstawiane sceny, wywołać emocje, pozwolić słuchaczowi poczuć klimat wydarzeń czy wprowadzić napięcie. W tej roli wystąpić mogą złowróżbne dźwięki i wstawki muzyczne, grzmoty, bębny czy dźwięki sprzężenia zwrotnego.
  4. przemyślany podział na odcinki, które kończą się w momentach wprowadzających do historii napięcie i wzbudzających ciekawość słuchacza.
  5. można usłyszeć i obejrzeć, typowe dla współczesnych seriali, dodatkowe treści około słuchowiska, jak np. zwiastun wideo, wideo fragmenty z prac nad słuchowiskiem czyli tzw. „Making of”. Odcinki są opatrzone „intro”, czyli trwającym kilkanaście sekund odpowiednim wstępem muzycznym z towarzyszącym mu głosem lektora przedstawiającym twórców i fragmenty charakterystycznych dialogów.

Krzycacy-cielecka-wieckiewicz

 

Sam reżyser, opowiadając o swojej najnowszej produkcji, odwołuje się zresztą się do bijącego rekordy popularności serialu Gra o Tron:

-To będzie film bez obrazu. Jakbym tę produkcję miał do czegoś porównać, to usłyszycie Państwo coś, co widzicie, kiedy ogląda się „Grę o tron”.

W rolach głównych wystąpią m.in. Robert Więckiewicz, Andrzej Chyra, Magdalena Cielecka, Marian Dziędziel, Magdalena Walach i Katarzyna Sawczuk.

 

Najważniejsze czyli jak słuchać:

  • SŁUCHANIE na żywo, czyli w czasie trwania audycji:

Słuchowisko powstało przy współpracy kilku regionalnych rozgłośni radiowych, można się więc spodziewać, że będzie emitowane na antenach przynajmniej kilku z nich. Na razie wystartowała emisja w Radiu Wrocław, gdzie od poniedziałku do piątku o 9.40 usłyszymy około 6 minutowe odcinki (powtórka w te same dni o 16.40), natomiast w niedziele o 15.10 rozgłośnia będzie emitować około 30 minutowy odcinek zbiorczy z całego tygodnia. Słuchać możemy oczywiście za pomocą klasycznych radioodbiorników (jeśli mamy), ale być może dla wielu osób wygodniejsze okaże się słuchanie online, o wyżej wymienionych porach, na stronie internetowej Radia Wrocław (czerwona ikonka play w prawym górnym rogu), co można wygodnie wykonywać za pomocą komputera czy jeszcze lepiej smartfona, jedyny warunek to połączenie z internetem. Bardzo wskazane jest słuchanie przez słuchawki, ze względu na efekty dźwiękowe.

 

  • SŁUCHANIE po emisji, w dowolnym czasie, na stronie internetowej rozgłośni:

Mam nadzieję, że nowoczesna będzie nie tylko formuła, ale także dystrybucja tego tak dobrze zapowiadającego się słuchowiska, tzn. że będzie ono udostępnianie na stronach internetowych rozgłośni, do odsłuchania w dogodnym dla nas czasie a nie tylko o wyznaczonych porach. Nie wspominając już nawet o możliwości ściągnięcia Krzyżaków w formie podcastu, zadowolę się zwykłym odsłuchaniem 30 minutowych odcinków zbiorczych ze strony internetowej rozgłośni. Byłoby bowiem żenadą, gdyby tak ciekawe i dobrze zrealizowane projekty miały być dostępne do słuchania tylko na antenie radia i tylko w czasie, gdy wiele osób jest zajętych pracą czy szkołą.

 

AKTUALIZACJA Listopad 2016:  Wszytskie odcinki Krzyżaków można odsłuchać online bezposrednio ze strony internetowej Radia RDC w dowolnym momencie, za pomocą telefonów, komputerów, tabletów. Producent słuchowiska podkreśla, że najlepszy efekt dźwiękowy uzyskamy odsłuchując przez słuchawki.

 

ZWIASTUN AUDIO

zwiastunaudio

 

MAKING OF

Krzyzacy-Kasia-Sawczuk

 

ZWIASTUN WIDEO

Zródło i grafika: www.radiowroclaw.pl, OsornoProduction

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *