4 mini audiobooki

Cztery krótkie, trwające około godzinę, audiobooki. Darmowe. Co z tym zrobić? Przesłuchać podczas sprzątania, biegania, gotowania, czekania w przychodni. Propozycja oszołomi wręcz uczestników wyzwania czytelniczego 52 książki w 2015, gdy uświadomią sobie jaka to szansa, by szybko nadrobić cały miesiąc zaległości…

Słuchowisko Lala

 

Lala

Lala

autor: Jacek Dehnel

czas trwania: 1 godzina

czytają: Elżbieta Kępińska, Marcin Hycnar, Danuta Stenka, Leon Charewicz, Halina Skoczyńska, Mariusz Benoit

 

 

Słuchowisko udostępnione przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Adaptacja powieści Jacka Dehnela pod tym samym tytułem, za którą autor otrzymał nagrodę Paszporty Polityki za rok 2006. Jest to lekka i przyjemna opowieść tytułowej bohaterki o perypetiach z jej pełnego przygód życia. Pretekstem do opowieści jest pełna ciepła rozmowa bohaterki z jej dorosłym wnukiem, prowadzona przy herbacie i w wygodnym fotelu.

Słuchowisko jest dobrze zrealizowane, warto zwrócić uwagę na kilka zabiegów dźwiękowych, dzięki którym świetnie oddana została gra perspektywą w narracji, np. :

-nagła zamiana pierwszoplanowego opowiadania babci w tło dla komentarzy i przemyśleń wnuka,

-przekazanie narracji, dokonujące się poprzez wspólnie wypowiedziane słowo, po którym kontynuuje już babcia,

-wtrącane „mhm” wnuka, przypominające kto jest narratorem powieści.

Są też oczywiście standardowe efekty wykorzystywane w słuchowiskach by zbudować atmosferę jak muzyka w tle, czy dźwięki typowe dla miejsca, w którym rozgrywa się akcja np. bicie zegara w domu.

Słuchowiska nie możemy ściągnąć na urządzenia mobilne, możemy go odsłuchać (za pomocą smartfonu czy tabletu) ze strony internetowej Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

 3 mini audiobooki od Audioteki:

 

Nieskończona Opowieść to zabawa literacka, w ramach której użytkownicy portalu Gadzetomania.pl współtworzą treść opowiadania, nad którego fabułą czuwa zaproszony do zabawy pisarz, wybierając najciekawsze z zaproponowanych przez internautów wątki.

W projekt włączyła się Audioteka, nagrywając i udostępniając nieodpłatnie trzy opowiadania. Aby odsłuchać ich za darmo należy pobrać je na półkę ze strony internetowej Audioteki, a nie z poziomu aplikacji mobilnej, gdzie opowiadania te są do kupienia w cenie 1zł. Oczywiście po darmowym pobraniu opowiadań ze strony internetowej można ich słuchać za pomocą aplikacji.

 

 

rewRewolucja.exe

Współautor: Jacek Dukaj

czas trwania: 1 godzina 24 minuty

czyta: Miłogost Reczek

 

 

 

umrzecUmrzeć przed śmiercią

Współautor: Zygmunt Miłoszewski

czas trwania: 53 minuty

czyta: Andrzej Chyra

 

 

 

osobliOsobliwiec

Współautor: Gaja Grzegorzewska

Czas trwania: 57 minut

Czyta: Grzegorz Pawlak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *