Laureaci Paszportów Polityki w audiobookach: 9-ciu autorów, 14 audiobooków.

Nagroda literacka w ramach Paszportów Polityki przyznawana jest od 1993 roku. Do tej pory tylko dziewięciu laureatów doczekało się wersji audio swoich nagrodzonych tytułów, chociaż audiobooków jest razem 14-ście, gdyż trzech autorów zostało nagrodzonych za cykle powieści lub opowiadań. Czy słuchaliście już nagrodzonych tytułów?

1. Zygmunt Miłoszewski (2014) 

Laureat nagrody za cykl kryminałów z prokuratorem Szackim (3 tytuły).

Przyznano za: Nagroda za wciągającą intrygę, łączącą przenikliwy portret współczesny Polski z diagnozą kluczowych problemów społecznych.

uwiklanieziarno-prawdygniew
 • Uwikłanie
 • Ziarno Prawdy
 • Gniew

Miłoszewski był wcześniej nominowany do nagrody za drugą powieść z tego cyklu, ale nie został laureatem. Na motywach powieści Uwikłanie i Ziarno Prawdy nakręcono filmy.

Opis cyklu:

„Uwikłanie”, „Ziarno prawdy” i „Gniew” – trzy kryminały z Teodorem Szackim, trzy skomplikowane dochodzenia i trzy polskie miasta w tle: ponura Warszawa, makabryczny Sandomierz i okropny Olsztyn. Ironiczny i zaskakujący obraz naszego kraju, bezwzględni mordercy, zdeterminowany prokurator i tajemnicze, sensacyjne motywy przestępstw… – siedem lat temu ukazał się pierwszy kryminał z tej serii, przedstawiający losy i osobiste perypetie Teodora Szackiego, najsłynniejszego polskiego prokuratora w XXI wieku!

Akcja trylogii z Szackim rozgrywa się w latach 2005–2014 i zamyka się jego ostatnim dochodzeniem. Prokuratora poznajemy stopniowo z tomu na tom, każda sprawa kryminalna stawia przed nim nowe wyzwania, a śledztwo, które Szacki prowadzi w Olsztynie, zmusi go do…wyboru ostatecznego. Nic dziwnego więc, że Zygmunt Miłoszewski – równie stanowczo jak swego czasu Arthur Conan Doyle – w posłowiu Gniewu obwieścił koniec przygód swojego bohatera!

Gdzie kupić: Audioteka 

2. Ziemowit Szczerek (2013) 

Przyznano za: za przewrotną i wspaniale napisaną książkę „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, która pokazuje, że żadna podróż, a zwłaszcza podróż na Wschód, nie jest niewinna.

przyjdzie-mordor-i-nas-zje-czyli-tajna-historia-slowian

 • Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian

Opis na stronie wydawcy:

Przyjdzie Mordor i nas zje Ziemowita Szczerka to opowieść o polskich „plecakowcach” wyjeżdżających na Wschód w poszukiwaniu „hardkoru” i przygody. Głównym celem ich wędrówek jest Ukraina, którą przemierzają pociągami, rozklekotanymi autobusami i marszrutkami, magazynując historie, które sprzedają następnie – po odpowiednim „podrasowaniu” – żądnym podobnych treści rodakom.

Przyjdzie Mordor i nas zje jest narracją o odrzuceniu i fascynacji, o potrzebie ekstensyfikacji w osobie Innego tego, czego próbujemy nie zauważać u nas samych. Przedstawia jednocześnie Ukrainę jako przestrzeń wypartego w – świadomie prozachodniej – mentalności Polaków.

Przy tym wszystkim jednak, utwór da się rozpatrywać także jako apologia polskiej ruchliwości i ciekawości świata, którą we współczesnej Europie Środkowo-Wschodniej uznać można za coś wyjątkowego.

Gdzie kupić: Audioteka

3. Michał Witkowski (2007) 

Przyznano za: Nagroda za tropienie polskich mitów i rozrachunek ze współczesnością, za stylistyczne mistrzostwo i umiejętność posługiwania się konwencją literacką.

barbara

 • Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej

Opis na stronie wydawcy:

Groteskowa opowieść o losach drobnego cinkciarza i pasera, w której zjadliwa ironia splata się z absurdalnym liryzmem, to barwny obraz świata szemranych interesów i pełnej specyficznego uroku jarmarcznej tandety. Witkowski łączy surrealistyczne wizje z sugestywnym opisem rzeczywistości, tworząc malowniczy portret półświatka.

Wcześniej dwukrotnie nominowany do nagrody: za rok 2005 za Lubiewo i 2006 za Fototapetę

Gdzie kupić: Ravelo 

4. Jacek Dehnel (2006)

Przyznano za: za powieść „Lala”, za oryginalne przetworzenie tradycji literackiej oraz za swobodę w poruszaniu się zarówno w formach prozatorskich, jak i poetyckich.

lala

 • Lala
 • Lala słuchowisko na motywach powieści, udostępnione przez Narodowy Insytut Audiowizualny

Opis na stronie wydawcy:

Rozpięta pomiędzy tradycją rodzinnej sagi, biografii, powieści o dojrzewaniu i wywiadu-rzeki, Lala jest historią kobiety, która wbrew temu, co nieustannie powtarzała, zawsze miała więcej rozumu niż szczęścia. Dzięki temu udało jej się dokonać rzadkiej sztuki – przeżyła bezpiecznie i względnie pogodnie najokrutniejsze chyba stulecie w historii Europy. Perspektywa wkraczającego w dorosłość wnuka, z której śledzimy dawne i obecne losy bohaterki, dodaje książce specyficznego uroku.

Gdzie kupić: Publio

5. Marek Krajewski (2005) 

Laureat za cykl kryminałów retro, rozgrywających się w niemieckim Wrocławiu.

Przyznano za: za cykl powieściowy o Eberhardzie Mocku z Breslau, za udowodnienie, że polski autor potrafi napisać kryminał na wysokim poziomie.

 

koniec-swiata-w-breslau widma-w-miescie-breslau

 • Śmierć w Breslau – nie nagrano audiobooka
 • Koniec świata w Breslau
 • Widma w mieście Breslau

Opis Końca świata w Breslau ze strony wydawnictwa:

Pełen napięcia thriller psychologiczny, rozgrywający się w fascynującym świecie lat dwudziestych, zaludnionym przez piękne kobiety, zdegenerowanych arystokratów, morfinistów i członków tajemnych sekt. W mrocznych zaułkach Wrocławia, ponurego, przesiąkniętego zbrodnią miasta, grasuje seryjny morderca, którego tropem podąża radca kryminalny Eberhard Mock. Krajewski tworzy misterną intrygę, zręcznie wykorzystując wzory klasycznego kryminału i kreując własny, niesamowity świat.

Cykl miał później swoją kontynuację – kolejne 3 powieści, które również zostały wydane w formie audiobooka.

 

glowa-minotauradzuma-w-breslauFestung-Breslau
 • Festung Breslau,
 • Dżuma w Breslau
 • Głowa Minotaura

 Gdzie kupić: Audioteka, Bezkartek

6. Wojciech Kuczok (2003) 

Przyznano za: za powieść „Gnój”, odsłaniającą okrucieństwo życia rodzinnego, za konsekwentne tropienie polskiej zwykłości oraz wyczulenie na rozmaite odmiany współczesnego języka.

gnoj

 • Gnój

Opis na stronie wydawcy:

Gnój to studium rodzinnych patologii, przede wszystkim kalekiego ojcostwa – niedojrzałego emocjonalnie, niezdolnego do komunikacji i do wyjścia poza układ słabszy – silniejszy, a także widziana oczami dziecka panorama współczesnego, jak i historycznego Śląska, próba zatrzymania jego niepowtarzalnego kolorytu, ale i ukazania tego, co zwykle wstydliwie skrywane.

Na podstawie książki powstał film Pręgi w reżyserii Magdaleny Piekorz; powieść nagrodzona nagrodą Nike

 Gdzie kupić: Bezkartek

7. Dorota Masłowska (2002) 

Przyznano za: za powieść Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną, za oryginalne spojrzenie na polską rzeczywistość oraz twórcze wykorzystanie języka pospolitego.

wojna

 • Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną

Opis na stronie wydawcy:

Powieść obyczajowa. Zapisany artystycznie popsutą polszczyzną monolog młodego człowieka przeżywającego przygody z pięcioma dziewczynami po kolei oraz amfetaminą non stop.

Za książkę autorka otrzymała nagrodę publicznosci Nike; na jej podstawie powstał też film Wojna polsko-ruska w reżyserii Xawerego Żuławskiego.

 Gdzie kupić: Audioteka

8. Andrzej Sapkowski (1997) 

Laureat nagrody za cykl powieści fantastycznych wydanych jako Saga o wiedźminie

Przyznano za: Nagroda za cykl powieści i opowiadań, dziejących się w fantastycznym świecie, w którym rozpoznajemy dobrze znane mechanizmy rządzące współczesnością. Na szczególne wyróżnienie zasługuje umiejętność prowadzenia inteligentnej zabawy z czytelnikiem.

krew-elfow miecz-przeznaczeniaostatnie-zyczenie

Opowiadania ze zbiorów Ostatnie życzenie i Miecz przeznaczenia, a także powieść Krew elfów zostały zrealizowane jako audiobooki -słuchowiska z udziałem kilkudziesięciu aktorów, i z efektami dźwiękowymi.

 • Ostatnie życzenie
 • Miecz przeznaczenia
 • Krew elfów
 • Czas pogardy- audiobook w przygotowaniach
 • Chrzest ognia- nie nagrano audiobooka
 • Wieża Jaskółki – nie nagrano audiobooka

Reżyser słuchowisk – Janusz Kukuła o projekcie:

Skąd Andrzej Sapkowski zna nasze marzenia? Tego nie wie nikt. Może tylko On. Nawet jeśli nie, na pewno nam nie powie. Marzyciele nie muszą pytać o marzenia, wystarczy, że marzą.
Taki jest Wiedźmin. To nauczyciel. Mówi mało, czyni wiele. Treścią i sensem jego życia jest walka ze złem. Czy z tej walki rodzi się dobro? Czasami tak, a czasami nie. Jak to w baśniach. Jak to w życiu.
Opowiadamy historię życia Wiedźmina najlepiej jak potrafimy. Mamy nadzieję, że pokochacie „naszego „Wiedźmina, tak jak pokochaliście tego zrodzonego z Waszej wyobraźni podczas lektury książek.
Mamy taką nadzieję, bo my też jesteśmy nauczycielami. To ogromne wyzwanie. Setki aktorów, tysiące trudnych efektów, a wszystko po to by sprostać Waszej wyobraźni.

sezon-burzW późniejszym czasie powstały kolejne 2 powieści, z których ostatnia zrealizowana została jako audiobook – słuchowisko.

 • Sezon Burz

 Gdzie kupić: Fonopolis

9. Olga Tokarczuk (1996) 

Przyznano za: Nagrodzona za książkę „Prawiek i inne czasy”, której metafizyka jest czymś nowym w polskiej literaturze.

prawiek-i-inne-czasy

 • Prawiek i inne czasy.

Opis na stronie wydawcy:

Prawiek jest jedną z najambitniejszych powieści, jakie powstały w ciągu ostatnich lat. Gdyby więc zasługi mierzyć ambicjami, byłaby ta powieść wielkim wydarzeniem. Ale książka Tokarczuk nie potrzebuje takiej miary. Broni się bowiem czym innym. Pięknem współodczuwania z naturą, umiejętnością znajdywania dramatyzmu w każdej szczelinie istnienia, frapującą refleksją egzystencjalną”.

Za książkę autorka otrzymała też nagrodę Nike.

Gdzie kupić: Virtualo

źródła opisów:

www.empik.com
www.ha.art.pl
www.grupawydawniczafoksal.pl
www.fonopolis.pl
www.wydawnictwoliterackie.pl

przy wyborze sklepów kierowałam się aktualną ceną i dostepnością audiobooków

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *