jak-kupic-audiobooka-na-prezent

Gdzie kupić audiobooka na prezent?

Zbliża się Dzień Kobiet i jest to świetna okazja, aby podarować bliskiej kobiecie audiobooka! Jak tego dokonać?

Audiobooka w formie CD można oczywiście kupić na prezent w księgarniach czy nawet supermarketach, nie ma tu żadnej niespodzianki. Z pewnością będzie to dobre rozwiązanie, gdy osoba, której chcemy podarować audiobooka dużo jeździ autem wyposażonym w odtwarzacz CD. Jednak na tym zalety audiobooka na płycie CD się kończą, a większy sens ma zakup audiobooka w formie cyfrowej, do łatwego ściągnięcia na telefon.

Na szczęście jest kilku dystrybutorów, którzy takie rozwiązanie proponują. Dzięki nim zakup prezentu potrwa tylko chwilę, a obdarowany jeszcze w tym samym dniu, po zaledwie kilku kliknięciach, może rozpocząć słuchanie na swoim urządzeniu: smartfonie, tablecie czy laptopie. Oto oni:

 

Stroytel- cały miesiąc słuchania

Najciekawsze rozwiązanie proponuje Storytel, czyli pierwsza na polskim rynku usługa abonamentowa typu „słuchaj ile chcesz”. Za cenę 29,90zł możemy kupić wirtualną kartę podarunkową, dzięki której obdarowana osoba może przez okres miesiąca odsłuchać dowolną liczbę audiobooków. To dobra oferta, zważywszy, że cena jednego audiobooka w sklepach internetowych często przekracza 30zł (nie licząc promocji). W Storytel za tę cenę obdarowany dostaje możliwość słuchania bez limitów i choć wiadomo, że odsłucha najwyżej kilka książek to i tak jest to atrakcyjna propozycja. Inną oczywistą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że to sam obdarowany dokonuje wyboru konkretnych tytułów, więc z góry odpada problem nietrafionej książki. Dla niektórych wadą może być krótki czas na wykorzystanie prezentu, czyli tylko miesiąc od momentu aktywacji karty podarunkowej. Jest to jakiś argument, jednak zasady są z góry znane, a miesiąc to wystarczający okres, żeby przesłuchać nawet 2-3 średniej długości audiobooki, a tym bardziej, aby wypróbować słuchanie audiobooków. Katalog Storytel liczy w tej chwili tylko około 600 audiobooków w języku polskim (plus 16tys w angielskim), czyli mało jeśli porównać to z ponad 5-cioma tysiącami tytułów, które ma Audioteka. Mimo to, wydaje mi się, że z takiej liczby można śmiało wybrać coś ciekawego.

Dla kogo taki prezent?

Dla każdego! To rozwiązanie będzie dobre w sytuacji, gdy chcemy naszego bliskiego zachęcić do wypróbowania audiobooków – jeżeli wybrana pozycja nie spodoba się, to może on bez żalu odstawić ją i zacząć inną, może też spróbować słuchania po angielsku, czy nawet pouczyć się języków za pomocą kursów do słuchania, które też są w ofercie. A jeżeli już wcześniej próbował audiobooków i nie przekonał się do nich, to może zaiskrzy przy słuchaniu nowoczesnych słuchowisk, których kilka Storytel ma w ofercie?

Wbrew pozorom miesiąc w Storytel może też być dobrym prezentem dla amatorów audiobooków, którzy co nieco już przesłuchali. 600 audiobooków to niby niewiele, ale są tam dostępne takie gratki, jak słuchowiska na podstawie komiksów nagrywane przez studio Sound Tropez, np. The Walking Dead, Thorgal czy Conan Barbarzyńca. Należą one do superligi audiobooków, ale są krótkie a nie zachwycały do tej pory niską ceną. W Storytel w miesiąc można przesłuchać je wszystkie. Fan audiobooków wyłapie też inne popularne tytuły, których zawsze chciał posłuchać, ale odstraszały go ceną.

 

Ebookpoint, Publio i Virtualo

Te 3 popularne sklepy internetowe z książkami cyfrowymi oferują opcję zakupu wybranego audiobooka na prezent. Wyboru dokonuje kupujący, czyha więc na niego niebezpieczeństwo kuchy nietrafionego prezentu, ale za to jeśli trafi, to zakupiony prezent nie przepada i obdarowany może z niego skorzystać w dowolnym momencie. Dobra wiadomość jest taka, że na prezent można kupić też audiobooki objęte promocjami, można więc upolować tytuły poniżej 20zl. Jeżeli chodzi o zasobność katalogów tych 3-ch sklepów, to jest w czym wybierać, ale znowu w porównaniu do lidera polskiego rynku, Audioteki, jest dość słabo. W Virtualo znajdziemy ok. 2500 audiobooków, w Publio ok. 2400 a w Ebookpoint ok. 1200.

jak-kupic-audiobooka-na-prezent

 

 

Dla kogo taki prezent?

To rozwiązanie jest dobre, kiedy wiemy jakiego konkretnie audiobooka nasz bliski chce otrzymać, a jeszcze lepsze, gdy ten audiobook jest w momencie zakupu objęty szaloną promocją.

 

W Audiotece i Fonopolis nie ma prezentów.

Co ciekawe, kupna audiobooka cyfrowego na prezent nie oferują w tej chwili ani Audioteka ani Fonopolis.

Co prawda produkcje Fonopolis można zamówić na płytach CD, ale trzeba będzie czekać na przesyłkę i dalej zgrywać audiobooka na telefon. No chyba, że ktoś będzie słuchał w aucie, ale tu mam pewne obawy, bo podobno słuchowiska Wiedźmin tak wciągają, że ludzie nie mogą przestać słuchać. Aż strach pomyśleć dokąd nasz obdarowany zajedzie we te 25 godzin z Wiedźminem.

Audioteka miała w przeszłości opcję zakupu karty upominkowej, ale jest ona obecnie nieaktywna, chociaż twierdzą, że powróci.

 

Zakup na prezent- jak to działa?

Zarówno osoba kupująca, jak i otrzymująca prezent muszą się zarejestrować w danym serwisie, jest to dość oczywiste rozwiązanie przy zakupach internetowych, zazwyczaj to prosta sprawa. Działa to dosyć podobnie we wszystkich omówionych niżej rozwiązaniach: osoba otrzymująca prezent dostaje kod prezentu: czy to w formie mejla czy osobiście od kupującego (który dany kod wydrukował, przepięknie własnoręcznie ozdobił i opatrzył niebanalną dedykacją). Z pomocą tego kodu obdarowany, po zarejestrowaniu się w serwisie, odbierze swój prezent po czym łatwo ściągnie go na swojego smartfona.

 

O co chodzi w tym całym „kupowaniu na prezent”?

Dlaczego właściwie ta opcja „na prezent” jest taka ważna?

Po pierwsze, jest to wygodne – nie musimy nic zgrywać z płyty CD, nagrywać, wgrywać komuś do telefonu. Obdarowany instaluje w telefonie aplikację danego serwisu, loguje się na swoje konto i sam może sobie nim zarządzać, a audiobooka może odsłuchiwać online lub ściągać na telefon.

Po drugie, jeśli kupimy audiobooka korzystając z własnego konta i chcielibyśmy go zgrać i przekazać bliskiej osobie, to tracimy kontrolę nad kopią, która jest przypisana przecież do naszego konta. Jeżeli obdarowany będzie nielegalnie rozprzestrzeniał tę kopię to odpowiedzialność i tak spadnie na nas. Jeśli natomiast kupujemy audiobooka na prezent, to zostanie on przypisany do konta obdarowanej osoby, która aby go odebrać musi to konto utworzyć, i to na niej spoczywa cała odpowiedzialność.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *