Audiobooki Readers- Czym się różnią od zwykłych audiobooków po angielsku i dlaczego warto spróbować

Kilka informacji dla osób, które chcą sięgnąć po swój pierwszy audiobook po angielsku a ich obecny poziom języka to średnio-zaawansowany (B1) lub ponad średnio-zaawansowany (B2).

Konkretne tytuły podawałam juz tu a w tym wpisie postaram się wytłumaczyć dlaczego tak polecam angielskie audiobooki uproszczone.

Znalezienie audiobooków po angielsku to nie problem, w kilka sekund odnajdziemy serwis Audible, największy sklep internetowy z audiobookami po angielsku. W sieci pełno jest też nagrań klasyków literatury angielskiej, których dzieła są w domenie publicznej – każdy może nagrać swoją wersje i ją rozpowszechniać, a wiele wydawnictw czy nawet amatorów już to zrobiło. Jednak czy to są dobre propozycje dla osób średnio-zaawansowanych? Jeśli tak, to które konkretnie, jak to ocenić i w ogóle od czego zacząć?

Kilka ważnych kwestii, które trzeba rozważyć przy wyborze audiobooka po angielsku to standardowo (jak przy każdym audiobooku lub książce) – autor, gatunek literacki, tematyka, czy historia ciekawa itd. Ale dodatkowo dochodzą tu kwestie związane z językiem- poziom trudności słownictwa i tematyki, sposób czytania lektora, tempo, akcent, długość audiobooka czy rozdziałów. Jak więc wybrać dobrego dla nas audiobooka?

Można oczywiście samemu szukać tytułów i próbować słuchać czy poziom odpowiedni czy rozumiemy, ale ktoś już to za nas zrobił.

Audiobooki Readers to audiobooki dla osób uczących się angielskiego; kilka wiodących wydawnictw językowych ma takie serie w swoich zasobach. Więcej o tym i darmowe propozycje tu i tu. Czym się różnią od zwykłych audiobooków po angielsku i dlaczego warto spróbować?

6 powodów dla których warto zacząć od audiobooków Readers zamiast od zwykłych audiobooków po angielsku.

1. Aktywne słuchanie.

W języku obcym trudniej jest „słuchać aktywnie” – czyli utrzymać koncentrację na słuchanym przekazie, szczególnie dłuższym, przekraczającym kilkanaście minut. Przy dłuższym słuchaniu, będziesz tracić koncentrację i w rezultacie gubić watek. Audiobooki Readers trwają zazwyczaj od 1,5 do 3 godzin, czyli krócej niż zwykle audiobooki, łatwiej jest więc taką książkę podzielić na fragmenty, których będziesz w stanie wysłuchać ze zrozumieniem. Szybko będziesz cieszyć się z ukończenia książki w języku angielskim; dla każdego uczącego się jest to na pewno jeden z przełomowych momentów.

2. SłownictwoA-is-for-Alibi

Readersy zostały napisane przystępnym językiem, dostosowanym do poziomu językowego odbiorcy a potencjalne trudności zostały wyeliminowane. W przypadku adaptacji- kwiecisty styl autora został uproszczony, zdania skrócone a dodatkowo w przypadku klasyków literatury – język książki został uwspółcześniony, pozbawiony archaicznych zwrotów. Dlaczego to jest dobra wiadomość?

– Dlatego, ze im więcej słów rozumiesz w danym przekazie, tym łatwiej będzie Ci go aktywnie słuchać. Jeżeli zbyt wiele słów z słuchanego audiobooka jest ci nieznanych, wówczas nie jesteś w stanie śledzić treści i skupić się na niej, tracisz watek i „wyłączasz się”.

– Readers są dostosowane do Twojego poziomu, podczas audio lektury znaczna część słyszanego słownictwa będzie Ci znana, co może ułatwić odgadniecie z kontekstu nowych słówek.

– Usłyszysz i utrwalisz również wiele słówek, których znaczenie już znasz ale których rzadko sam z siebie używasz.

3. Lektor i Akcent

Jednym z najczęstszych powodów, dla których chcemy sięgnąć po angielskie audiobooki jest chęć podszlifowania wymowy. Nietrudno zgadnąć, że dla osób uczących się lektor i akcent będzie odgrywał bardzo dużą rolę. W zwykłych audiobookach czyha na nas sporo niebezpieczeństw związanych z akcentem 🙂 Może się zdarzyć, że lektor niektóre postacie będzie odgrywał z silnym, trudnym do zrozumienia akcentem regionalnym np. teksańskim czy szkockim lub że będzie naśladował akcent obcokrajowca, jak w przypadku postaci detektywa Poirot z powieści Agaty Christi, który jest Belgiem. W przypadku klasyki literatury brytyjskiej częstą konwencją było czytanie z archaicznym akcentem, którym dzisiaj już nikt nie mówi, a w przypadku postaci z wyższych sfer lektor dodatkowo zaserwuje nam „nadęty” akcent dawnej arystokracji. Chyba nie chcemy naszej wymowy wzorować na tych akcentach ?

Te problemy nie dotyczą Readersów, jednym z największych ich walorów jest to, że zostały przeczytane w sposób wyraźny, łatwym do zrozumienia akcentem, w tempie, za którym słuchacz jest w stanie komfortowo nadążyć. Sięgając po audiobooki dla uczących się, masz pewność, że sposób mówienia jest neutralny i poprawny i śmiało możesz wzorować na nim swoja wymowę. Readersy nagrane są z akcentem brytyjskim lub amerykańskim, chociaż oferta tych drugich jest mniejsza.

4. Formuła

Wiele z Readersów to adaptacje, co w tym przypadku oznacza, że oryginalna fabuła została skrócona, uproszczona i pozbawiona nudnych i małoznacznych epizodów. Dostajeszsedno historii, jej najatrakcyjniejsze momenty, te które mają największe znaczenie dla fabuły. Łatwo zauważyć, że taki audiobook pozwoli Ci zaoszczędzić czas – esencja fabuły w skróconej formie.

5. Interesujące treści

w skład serii audiobooków dla uczących się wchodzi wiele znakomitych powieści angielskojęzycznych, które zdobyły dużą popularność. To historie, które podbiły świat jako książki i ich adaptacje filmowe. Jest i klasyka i nowsze powieści z różnych gatunków literackich. Są też biografie, dramat i przewodniki po kulturze wybranych krajów. Teksty zostały tak wyselekcjonowane, żeby poruszać różnorodna tematykę. Na każdym poziomie zaawansowania Redersów są ciekawe propozycje.

6. Bonus dla uczących się

Jeżeli ktoś chce sięgnąć dalej i oprócz zwykłego wysłuchania audiobooka chce popracować nad nowym słownictwem, konstrukcją zdań i nad wymową nowych słówek itd, to na pewno doceni Readersy. Wydawnictwa często wraz z audiobookiem sprzedają wydanie papierowe, w którym trudniejsze słówka są oznaczone w tekście i wytłumaczone w słowniczku na końcu książki lub czasami poprzez ilustracje. Książkę papierową można przejrzeć po wysłuchaniu audiobooka w poszukiwaniu pisowni nowych słówek, można też przed wysłuchaniem audiobooka zapoznać się z trudniejszymi słówkami w słowniczku na końcu. Wydawnictwa oferują też w pakiecie quizy i ćwiczenia, do których rozwiązania konieczne jest staranne wysłuchanie audiobooka, co mobilizuje. Jest tez klucz odpowiedzi do ćwiczeń więc możemy wyłapać i poprawić błędne odpowiedzi.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *